Kooperativa NBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - finále

ROZHODČÍ: Robert Vyklický, Ivor Matějek, Petr Hruša

KOMISAŘ: Pavel Hlaváček

1. NBK – 3. OPA

Vzájemné zápasy v sezoně v NBL: 4-0 (z pohledu Nymburka): 103-65 (doma), 101-75 (venku), 100-88 (doma), 110-73 (venku), v Českém poháru 91-70 (venku) a 105-72 (doma)     

Absence Nymburka: power forward Benda (zranění achilovky)

Absence Opavy: forward Zbránek (zlomená záprstní kůstka na noze)

Jako by se v lize vrátily staré časy, byť se Nymburk s Opavou potkaly jen v jediném finále z roku 2003, kdy Polabané už šplhali na český trůn, a u Slezanů šlo o poslední zlatý záblesk slavné éry se čtyřmi tituly během pouhých sedmi let. Teď je tu ale možná nová doba, a pokud by se reálně se blížící účast Opavy v Lize mistrů podařilo přetavit v ještě větší zesílení kvality týmu, nemuselo by jít o poslední společné Finále Kooperativa NBL.

Čtrnáctinásobný šampion je v tom aktuálním i přes podkošovou absenci Petra Bendy jednoznačným favoritem, což dokladuje šest jasných výsledků z této sezony s pěti vysázenými stovkami Nymburka. Jen v domácím duelu nadstavby se Opava dokázala dostat pod 20 bodů rozdílu, ale i tak inkasovala stovku.

Co zatím letošní vzájemné duely ukázaly?
 


Opava jen doma v základní části, kdy se po 30 minutách i bez podkošových Bujnocha s Kvapilem držela na manku 11 bodů, a v domácím pohárovém souboji dokázala ještě po třech čtvrtinách být na hratelném skore, jinak se vždy rozhodlo dávno před tím – většinou už do poločasu, s často kritickou druhou čtvrtinou Slezanů, kteří se právě na střední části zápasů série budou muset nejvíc zaměřit, aby mohli splnit svůj cíl – tedy být favoritovi konkurenceschopným soupeřem. A viděno skrze enormní nasazení v obraně, na doskoku a kvalitní exekuci útoku ve čtvrtfinále i semifinále, mohli by mít na to obhájce trofeje minimálně potrápit.

Jenže zároveň platí, že v nymburské DNA je dlouhodobá schopnost povýšení výkonu právě v těch nej bitvách sezony, což naznačila už semifinálová vystoupení týmu. Hlavní opory a ředitelé útoku Turů, tedy guardi Slezák s Markem, neměli na hřišti ani decimetr prostoru a už jen uvolnit se pro míč je stálo ohromnou spoustu energie. S tím musejí počítat i hlavní opavští vodiči míče – Šiřina, Klečka a Kouřil. Právě na nich bude nejvíc stát ofenzivní dění a potenciální úspěch týmu.

Opavští stejně jako Nymburk vedle spousty trojek vynikají v tom, že se zvládají dostávat k vysokoprocentním zakončením zpod koše a právě to, jak se do takových situací dokážou uvolňovat ve finále, bude výrazně určovat jejich šance na úspěch. V několika vzájemných zápasech sezony v celkové úspěšnosti střelby zaostali o parník, a to si nyní nebudou moct dovolit.

Totéž platí o doskoku, na němž je Nymburk jako letos elitní tým v této disciplíně rozdrtil pětkrát ze šesti případů, když Středočeši sbírali i padesátky. A to jsou cifry a disproporce, kterým se Slezané (v této sezoně se přitom na doskoku výrazně zvedli) musejí vyhnout. A stejně musí co nejvíc omezit dobré pozice soupeře z jeho bleskově zakončovaných útoků všeho druhu. Musí tak po hřišti doslova létat a především nabírat a zpomalovat hráče soupeře, co nejdřív to půjde.  

A vyrovnat se budou muset i s bolestnou absencí nyní už podkošové opory Zbránka, díky zkušenostem z 3x3 vybaveného pro boje v tvrdých mlýnicích na doskoku a kolem koše obecně. Slezanům zbylo osm tažných hráčů plus guard Vlček, který se do týmu zapojil až během nadstavby, a to by proti širší rotaci soupeře mohlo být při vysoké intenzitě a tempu hry zejména v závěru prvního poločasu a pak od závěru třetí čtvrtiny znát.

První pondělní duel série vysílá z Nymburka stanice ČT Sport od 17:50.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Budeme čelit velmi dobrému týmu, který hraje beze strachu a s velkou sebedůvěrou. Samozřejmě má velmi jedinečný styl hry. Využívá všestrannou sestavu se spoustou dobrých střelců na všech pozicích. Ovšem je tady finále, na které jsme teď dlouho čekali, a proto máme hlad po zápasech. Těšíme se na plnou halu, která naše hráče požene vstříc dalšímu vítězství. I když je Opava těžký soupeř a prokázala to především v play-off, my jsme se připravovali pečlivě a v pondělí budeme bojovat s plnou intenzitou o první výhru v sérii.“

Pavel Pumprla (forward a kapitán ČEZ Basketball Nymburk): „My jsme celou sezonu – a vlastně až do poslední chvíle - očekávali ve finále Pardubice, které i před semifinále byly mírným favoritem. Najednou jsme museli „přehodit výhybku“ a začít se připravovat na úplně jiného soupeře. Ze strany Opavy lze čekat zcela uvolněný, ovšem zároveň namotivovaný výkon, protože kromě Luďka Jurečky je to pro všechny ostatní první finále. I když si ale soupeři uvědomují, že už mají „splněno“, nepůjdou to jen odehrát, protože pokud se někdo dostane do finále poprvé, rozhodně to neodevzdá zadarmo, ať je už soupeřem kdokoli. Pořád ovšem platí „klišé“, které si neustále opakujeme, že my i se zkušenostmi ze zápasů Ligy mistrů musíme hledět hlavně na to, jak k tomu přistoupíme sami. A pokud zahrajeme, čeho jsme schopní, neměli bychom mít strach z nikoho.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Věřím, že si do pondělí nastavíme hlavy na finále. Uvidíme, jak bude soupeř připravený. Jde o zkušený tým, před nímž máme respekt. My nemůžeme do finále jít s tím, že jsme druzí a ty nadcházející zápasy nějak odehrajeme a bude konec sezony. To bych nechtěl, to bychom dehonestovali naši čtvrtfinálovou i semifinálovou sérii. Doufám, že budeme Nymburku dobrým soupeřem a finále bude kvalitní.“

Jakub Šiřina (rozehrávač a kapitán BK Opava): „Na svoje první finále se určitě těším. My do něj nejdeme předem poražení, byť Nymburk je v letošní sezoně velmi našlapaný a dokázal to i v Lize mistrů. V Nymburce jsme v nadstavbě minulé sezony vedli v poločase o dvacet bodů a vepředu jsme byli ještě po třech čtvrtinách, jsme tak schopní hrát i tam a domácí potrápit. Všechno si ale musí sednout. Do finále určitě nejdeme jen s tím neudělat ostudu - to by byla cesta do pekel. Doufám, že to, jak nám hodně lidí už gratuluje ke stříbru, nás zdravě nabudí, budeme Nymburku konkurenceschopní, porveme se o co nejlepší výsledek a zejména doma i o vítězství, abychom to dotáhli až do rozhodujícího zápasu, kde se může stát cokoli. Pokud jde o delší pauzu před finále, my ji měli i před semifinále, Pardubice do něj šly prakticky hned ze čtvrtfinále a možná hodně lidí si říkalo, že budou v tempu a naopak že my ze zápasového rytmu vypadneme. A vidíte, jak to dopadlo – pro někoho i hodně překvapivě 4-1. Je vidět, že dost těžíme z dlouhodobé sehranosti, vidíme se prakticky poslepu a ani delší pauza před sérií nás nerozhodila. I před finále se budeme hodně bavit o doskoku, který jsme v této sezoně vylepšili. Tady vidím i určitou výhodu v tom, že soupeři chybí Petr Benda. Byť už patří mezi ty starší, pořád je to pro Nymburk klíčový hráč a pod košem by soupeř mohl mít slabinu. A jak využijeme naše zónové systémy? Uvidíme, může se stát, že se rozhodneme zalézt do zóny na celých 40 minut a budeme spoléhat, že Nymburku to zvenku nepadne, můžeme to i střídat, ale hlavní výhoda je, že to můžeme točit i během zápasu a pro soupeře je mnohem těžší se na to připravit.“   

Atrakce utkání
Na prvních dvě stě diváků čeká zmrzlina Mrož zdarma, Postřižinské pivo pro dospělé a točená limonáda pro děti bude rovněž zdarma, prvních 100 zájemců získá u hostesek voucher na 14 dní sledování DIGI TV přes internet zdarma, na další čeká 50procentní sleva na dobu prvních šesti měsíců, v hale bude nainstalovaná velkoplošná obrazovka, kde se budou odbavovat různé zábavné obsahy pro diváky jako „kiss cam“ či infografika, nástup hráčů na palubovku bude doprovázen ohňovou show, hudbu při utkání obstará speciální DJ a moderátorem duelu bude Tomáš Budka, mezi fanoušky zamíří 13 míčků Molten s podpisy nymburských hráčů, českou hymnu odtroubí ze středového kruhu dechová sekce domácího týmu, pauzy vyplní cheerleaders Queennies z taneční školy Easy Dance 2000, v poločase bude oceněn nymburský tým žen, který letos získal bronzové medaile v Českém poháru i v ŽBL, a chlapecké týmy U13 (9. místo v Národním finále) a U19 (stříbro), v soutěži Lucky shot z poloviny hřiště se společností Barton bude ve hře už 10.000 korun.

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Už nikdy nepřijdete na zápas pozdě
Stane se vám, že někdy zmeškáte rozskok zápasu svého oblíbeného týmu? Nebo jste dochvilní a chodíte všude včas? Ať je to tak nebo tak, bez hodinek se neobejdete. Teď si navíc můžete vybrat hodinky Lotus podle vlastního vkusu a se slevou 15 procent. Na každé elektronické či tištěné vstupence najdete unikátní kód, který Vám umožní využít výše zmíněnou slevu na nákup značkových hodinek Lotus v e-shopu www.lotus-hodinky.cz.

 

ZTRÁTY

100.5

85.3

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

72.1

79.5

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

61.1

53.2

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

39.2

34.6

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

73.0

70.7

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

43.9

36.6

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

12.7

11.2

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST