Kooperativa NBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - o 3. místo

ROZHODČÍ: Ivor Matějek, Jan Baloun, Rudolf Salvetr

KOMISAŘ: Ivan Zachara

2. PCE – 5. SVI

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-1 (výsledky z pohledu Pardubic): 64-66 (venku), 91-64 (doma), 97-64 (venku), 69-55 (doma)

Standardně se zápasům o třetí místo říká „souboj zklamaných“. V případě letošního ročníku NBL to ale platí jen o favoritovi série o bronz, pardubické Bekse. Ta už roky touží po finálových kláních, avšak její přání zůstává nadále nenaplněno. V případě soupeře ze Svitav ale po semifinále s Nymburkem, které skončilo předpokládaným výsledkem 0-4, o nějakém smutku mluvit nejde. Tuři i tak zažívají nejlepší sezonu svých dějin, poprvé se dostali do semifinále a do bojů o medaile a teď se k tomu navíc přidala i šance na kvalifikaci o Ligu mistrů, potažmo na základní část FIBA Europe Cupu, což o řád navýšilo atraktivitu celé série, neboť bronzový celek čeká podle nejnovějších informací zajímavý evropský bonus.

Beksa začíná sérii na dvě výhry doma, ale to po semifinále i čtvrtfinále nemusí mnoho znamenat, neboť okřídlené „Můj dům – můj hrad“ v případě BK JIP v letošním play-off  - při 4 porážkách ze 7 utkání - rozhodně neplatí.

Tuři už navíc doléčili zranění ze semifinále a měli by tak být kompletní. Mohli by navázat na kvalitní semifinálové trojky (proti mistrovi ani jednou nešli pod 9 tref a 33 procent), vzhledem ke kvalitě nymburské obrany i na přijatelnou péči o míč (nejvýš 16 ztrát), naopak častěji se musí dostávat na trestnou linii a proti doskakovací pardubické mašině budou muset přidat i na doskoku. Těžit mohou z velké vyrovnanosti střelců, když nejlepším je v play-off guard Slezák s průměrem 11,3 bodu

To Pardubice mají jednoznačného lídra v Američanu Spearmanovi, který v play-off sází 17,6 bodu, když za 12 zápasů trefil už 30 trojek se 44procentní úspěšností. Na alespoň 10 bodech jsou ještě Švrdlík, Kent a Pandula.

Obhájce bronzu v semifinále třikrát nedal ani 70 bodů, první dva domácí duely se hodně trápil z trojek a v celkem třech utkáních měl i velmi slabé dvojky, navíc kromě pátého zápasu vždy ztratil nejméně 15 míčů (jednou to bylo i 20). Právě jeho limitace nevynucených ztrát bude jedním z důležitých faktorů série. Dalším bude při silných dlouhých mužích Svitav doskok, který v semifinále neměla Beksa pod číslem 42 celkem a pod cifrou 13 v útoku. A vzhledem k výrazné snaze obou celků o rychlé protiútoky bude záležet i na tom, nakolik si kdo pomůže tady.   

Zajímavé poznatky vyplynuly ze dvou nadstavbových duelů, jež se hrály v už současných sestavách, a jež oba jasně patřily Pardubicím. Ty měly v obou případech výrazně lepší ztráty a při podobných trojkách a doskoku si nejvíc pomohly z druhých šancí, brejků a zejména ve druhém utkání zpod koše.

První zápas série o bronz vysílá ve čtvrtek od 18:15 web ČT. 

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Samozřejmě jsme byli všichni hodně zklamaní, že se nám nepodařilo postoupit do finále, ale teď je potřeba najít vnitřní sílu a odhodlání uspět v sérii o 3. místo. Po skončení semifinále si hráči fyzicky i psychicky odpočinuli, od neděle znovu trénujeme a připravujeme se na poslední sérii, v níž je naším cílem připsat si dvě vítězství. Svitavy hrají hodně organizovanou hru na obou polovinách hřiště. Snaží se o rychlý přechod dopředu, pro což mají vhodné typy hráčů, takže to budeme muset zastavit, plus je třeba si dát velký pozor na jejich útočný doskok. My v každém případě musíme začít od obrany, nedovolit soupeřům skórovat jednoduché koše, v útoku pak bude potřeba dobře číst hru - kdy je možné zakončit z rychlého protiútoku, a kdy je naopak lepší sehrát nacvičenou akci v postupném útoku.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice, soutěže o vstupenky do Aquacentra Pardubice, medovník od kavárny Nano café a klubové suvenýry.

ZTRÁTY

83.3

78.6

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

77.6

80.1

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

49.8

50.9

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

34.7

36.2

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

70.8

71.2

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

43.7

34.9

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

13.9

13.9

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST