Kooperativa NBL
  Q1 Q2 Q3 Q4  
Kompletní statistikaKompletní statistika
BK Opava 22 22 15 20 79
egoé Basket Brno 16 10 18 9 53

DATUM: 08. 11. 2018

HALA: Víceúčelová hala Opava, Opava

FÁZE: Základní část

KOLO: 7. kolo

ROZHODČÍ: Petr Hruša, Lukáš Kapaňa, Ondřej Zatloukal

KOMISAŘ: Zdeněk Latík

Brno jasně padlo. Už bez Jakary!

Úspěšný brněnský výpad do letošní sezony jako by stál na hliněných nohou. Od úvodní bilance 3-1 nabralo egoé už čtyři porážky v řadě a rázem se dělí o druhou nejhorší bilanci ligy (3-5). V Opavě přitom mělo s kompletní sestavou velmi slibnou šanci na alespoň zajímavý průběh, neboť Slezané hráli 48 hodin po náročné bitvě v Lize mistrů a ještě jim chyběli dva hráči z užší rotace, na doskoku silní Bujnoch s Dragounem. Nic z toho ale hosté nedokázali vytěžit a po prohospodařené první půli (44-26) padli vysoko 79-53. Opava tak naplno využila i svůj pátý domácí zápas sezony.

Třebaže prvních pět minut rozkouskovalo hned devět faulových hvizdů, už tam domácí tým ukázal, kudy se potlačí k úspěchu. Po pěti zakončeních zpod koše vedl 10-4, když těžil z mnohdy naivních chyb hostů (6 ztrát za první čtvrtinu), kteří si navíc málo chodili za spoustou svých distančních projektilů. Několikrát ani nestihli vystřelit nebo vypustili jen „air ball“, a když už se prodrali pod koš, tak mnohdy trestuhodně míjeli.   

Slezané si při nízké brněnské sestavě mohli dovolit přebírat clony a procentuálně nejlepším trojkařům ligy nedávali žádné dobré výhledy. Celek egoé si tak na první zásah (z ruky Farského) musel počkat až do 15. minuty při snížení na 32-19. Domácí si první trojku také vyčekali, trvalo to dokonce osm minut, ale pak si z dálky pomáhali čím dál víc a vedle toho se velmi snadno dostávali k zakončením zpod koše.

Jurečka pátou opavskou trojkou zvyšoval po 15 minutách už na 38-21 a to byl náskok, který domácím stačil jako odrazový můstek do zbytku zápasu. Americké perimetrové duo Geiger – Roby Opava udržela v poločase v součtu na čtyřech bodech (totéž platilo i po 40 minutách) a celý jejich tým na trojkové bilanci 9/2. Už tady měli domácí dvojky lepší o 24 procent, v bodech zpod koše dominovali 26-14, v produkci laviček 25-9 a ve ztrátách 4-11.

V úvodu třetí části Brno ještě chvíli zkoušelo zlobit na útočném doskoku i v obraně, ale domácí záhy jakýkoli náznak odporu zažehnali a v klidu si došli pro vítězství. O to se nejvíc zasloužili rozehrávači Šiřina (17) a Kouřil (10+7 asistencí), za z pole jen 32procentní a také 19ztrátové Brno dvojciferně kontroval pouze Keely (13+8 doskoků, jediný hráč hostů s vyšší užitečností než 7). Největší rozdíl v zápase udělaly trojky (31/9 – 21/4) a produkce laviček (42-19).

Proč brněnský tým v zápase nepodal svůj top výkon, zřejmě dokresluje i zpráva, kterou před utkáním na svém webu vydal klub, a která hovoří o odchodu kouče Dejana Jakary po víkendové porážce s Kolínem. Proti Opavě tak už tým vedl asistent Martin Vaněk.

„Tato situace je výsledkem nevýrazných výkonů týmu v posledních týdnech. Po naprosto odevzdaném zápasu bez špetky energie proti Kolínu obdržel trenér Dejan Jakara od vedení klubu shrnutí utkání. V něm byly popsány problémy, s nimiž se tým potýkal. Jeho reakcí bylo, že vedení klubu sdělil, že nikdo nebude zpochybňovat jeho práci a tým opustil. A to i přes skutečnost, že má s klubem uzavřený platný kontrakt,“ uvedl k situaci generální manažer Filip Jimramovský.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro nás je teď hodně těžké přepínat z Ligy mistrů na NBL. Dnes se nám to celkem podařilo, odehráli jsme dobrou druhou čtvrtinu. Ve třetí čtvrtině jsme podlehli uspokojení z náskoku a dovolili tuto část soupeři vyhrát. Naštěstí jsme ve čtvrté čtvrtině odskočili do více než dvacetibodového náskoku a pak už se utkání jen dohrávalo. Mrzí mě, že jsme prohráli útočné doskoky. Radovan Kouřil si poranil kotník, věřím však, že bude brzy fit. Hrál dnes s velkou chutí.“

Martin Vaněk (v utkání trenér egoé Basket Brno): „My jsme začali slušně a donutili Opavu, aby zapnula na plné obrátky. Ve druhé čtvrtce už to bylo z naší strany horší a kvalita a zkušenost domácích se projevila. Vyrobili jsme celkem devatenáct ztrát a to je hodně.“

Radek Farský (křídlo egoé Basket Brno): „Nehráli jsme dobře v útoku. Snažili jsme se nepřesnost střelby nahradit rychlými protiútoky, ale ty nám Opava pokryla. Vyhráli jsme sice na doskoku, ale velký počet ztrát nás srážel.“

Radim Klečka (guard BK Opava): „Hrajeme hodně utkání a tak podvědomě šetříme síly. Brno nás přinutilo k většímu nasazení a doufám, že nám nebudou síly chybět v sobotu proti USK. Pomalu si zvykáme na rytmus tří utkání v týdnu.“

ZTRÁTY

57.5

38.6

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

29.0

19.0

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

75.0

87.5

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

40

44

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

11

19

ZTRÁTY

STŘELBA
2 BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST