KOLO: 19. kolo

ROZHODČÍ: Robert Vyklický, Petr Nejezchleb, Marek Vošahlík

KOMISAŘ: Miroslav Macela

Sovy vypadly z osmičky

Střelecky nevýstavní duel na pražské Folimance pro sebe v poslední čtvrtině (6-14) rozhodli hosté z Pardubic, kterým v tomto dějství zcela vyprahlé Sovy výrazně zahrály do noty. Východočeši zvítězili 64-73, což je udrželo ve hře o druhé místo, naopak USK po šesté porážce v řadě už vypadl z TOP 8.

Beksa, jež soupeři vrátila pokoření z vlastního kurtu, se díky brejkům i třem trojkám dostala do mírného vedení už v první čtvrtině, kdy ale za domácí zkušeně a hned devíti body kontroval veterán Vukosavljevič. Ten ale ve druhém dějství neskóroval a hosté udrželi pětibodový náskok (36-41), když je vedle dvou trojek Ondřeje Sehnala trápila 7 body především nová ex-ústecká akvizice na power forwardu Stevanovič.

Ten v první půlce 3. čtvrtiny spolu se Sehnalem vedl Sovy dokonce k obratu na 52-44, když hosté zcela ztratili útočnou efektivitu a řád. Do hry je začal vracet až rozehrávač Půlpán a do závěrečné části se šlo prsa na prsa. USK v ní ale netrefil téměř nic ze všech vzdáleností a všech svých 6 bodů tu zkoncentroval do jediné minuty, jíž při snížení na 64-67 naposledy zadělal na drama. Pak ale uspěl pardubický Nečas z útočného doskoku a trojka Jacksona minutu do konce na 64-72 už měla fatální charakter.

Vítězové se opírali o kvintet Půlpán (15), Jackson (13), Kohout (12), Švrdlík (10+9 doskoků), Potoček (10), domácí byli syceni Sehnalem (17, trojky 8/4), Stevanovičem a Vukosavljevičem (po 16). Rozdílovou disciplínou byla schopnost protlačit se na trestnou linii a těžit odsud zlaté body (12/7 – 23/16). Jen devítiztrátová Beksa si ovšem výrazně pomohla i body z brejků (11-25) a sebrala i 13, byť málo využitých, útočných doskoků.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Je to tu vždy dřina zvítězit a dnes tomu nebylo jinak. Trenér Repeša udělal skvělou práci a dobře se na nás připravil. Domácí začali přebírat a my tlačili míč příliš dolů pod koš. Dovolili jsme domácím jít do osmibodového vedení. Nepřestali jsme ale hrát, dali jsme důležité střely a byli schopni se vrátit do hry. Někteří z hráčů měli dvojciferné statistiky, což nám hodně pomohlo.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Hosté přijeli vyhrát a vytěžili hodně z výškové převahy a doskoku. My jsme se vrátili do hry, když jsme začali v obraně přebírat, a Stevanovič hrál na pozici pětky. Ten se však brzy unavil, protože přiletěl teprve před dvěma dny. My potřebujeme dostat do hry ještě jednoho střelce, protože nejsme v útoku produktivní tak, jak chceme.“