Kooperativa NBL

Kouzelník Luka u mistra

27.07.2020 - red
počet přečtení: 250
vytvořeno 27.07.2020, upraveno 27.07.2020

Molten_new_ball

Novým rozehrávačem ERA Basketball Nymburk se stal slovinský reprezentant a mistr magických pasů Luka Rupnik. Zkušený sedmadvacetiletý dirigent naposledy působil v Antverpách, kde patřil k lídrům v uplynulé sezoně Ligy mistrů, a byl zvolen i MVP při dobytí Belgického poháru. Jde o velkého kamaráda hvězdy NBA Luky Dončiče a také o jeho tréninkového sparingpartnera, mimo jiné i z doby koronavirové pauzy. Mezi Rupnikovy kamarády díky společnému působení v Madridu patří i hvězdný fotbalový brankář Jan Oblak, jehož sestra Teja hrála v Česku za USK Praha.

„Hledali jsme zkušeného rozehrávače, který má ambice a neustále pracuje na svém zlepšení. A to je přesně Luka. Je v nejlepším věku a přináší nám nejen basketbalový talent, ale také vůdcovství, basketbalové znalosti a nekonečnou energii,“ podotkl k akvizici trenér Oren Amiel.
 


Rupnik kariéru začínal v Olimpiji Lublaň, se kterou si zahrál Euroligu i EuroCup. V roce 2009 byl vybrán mezi největší evropské talenty na prestižní kemp Jordan Brand Classic v New Yorku, mimo jiné společně s Martinem Křížem, se kterým se teď potká v Nymburce. Rupnik byl tehdy i nejlepším evropským střelcem.

V roce 2016 zamířil do španělské Lleidy a po pár měsících do Fuenlabrady, kde strávil tři sezony v pozici náhradního rozehrávače. Zahrál si tam i Ligu mistrů včetně zápasu v Nymburce. Loni pak 186 centimetrů vysoký hráč přestoupil do Antverp v rámci přestavby týmu po velkém úspěchu v podobě Final Four Ligy mistrů a dostal nelehký úkol nahradit hvězdu týmu Parise Leeho. S průměry 11 bodů, 3,6 asistence a 2,4 doskoku patřil k nejlepším hráčům týmu.

V reprezentaci Slovinska, odkud ho zná i nymburský asistent Aleksander Sekulič, nastupuje pravidelně od podzimu 2017. V deseti zápasech kvalifikace o loňské MS měl průměry 13,4 minuty, 6,3 bodu a 2,8 asistence.