Kooperativa NBL

Atrakce v Děčíně, test pro Sovy a Sokoli poprvé?

12.10.2019 - red
počet přečtení: 728
vytvořeno 12.10.2019, upraveno 12.10.2019

Molten_new_ball

PREVIEW 3. KOLA Hitem sobotního třetího kola Kooperativa NBL je jednoznačně repríza posledního čtvrtfinále v Děčíně mezi domácími Válečníky a oslabenými hosty z Opavy, kteří ale i tak budou mít velkou motivaci vrátit soupeři vyřazení z play-off. Začíná se v 18 hodin, stejně jako v utkáních Olomoucka s USK a Hradce Králové s Ústím. Už v 17:30 bude vmeten úvodní rozskok v Ostravě, kam míří znovu nebezpeční Tuři, a v Pardubicích, kde se představí Brňané. Od 17:45 pak bude rozehrán polabský duel mezi Kolínem a Nymburkem, už i s novou posilou mistra.

NH OSTRAVA (0-2, 2P) – DEKSTONE TUŘI SVITAVY (0-2, 2P)
sobota 12. října 17:30

Jedno je před soubojem Nové huti s Tury jisté - jeden z týmů se určitě bude radovat z první výhry sezony. Na základě předvedených výkonů v Děčíně, kde sahal po vítězství, i doma s Nymburkem, kdy ve velké části utkání sváděl s mistrem až téměř vyrovnaný boj, lze favorizovat celek hostů, na druhé straně domácí už nejspíš nezopakují bezkrevný výkon z Pardubic a budou se snažit Tury maximálně potrápit.

Musí ale zlepšit, a to dramaticky, všechny aspekty hry. 100 a 93 obdržených bodů, 70bodový útok se spoustou ztrát, to v prvních kolech nebyly ingredience, z nichž se dá umíchat vítězný koktejl. Úzká opěrná osa ale mívá v utkáních těžkou šichtu a Svitavy nejsou soupeř, se kterým by si mohla oddychnout.

Juraj Páleník (křídlo NH Ostrava): „V našem druhém domácím zápase proti Svitavám musíme hrát koncentrovaně, hlavně co se obrany týče, celých 40 minut. Nemůžeme si dovolit výpadky jako v předešlých zápasech. Doufám, že hala bude plná, stejně jako při prvním domácím zápase, a my předvedeme fanouškům lepší výkon než naposledy.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na zápas do Ostravy jedeme s cílem napravit naší smolnou prohru s Děčínem, ale hlavně náš nepovedený výkon proti Nymburku. Musíme ihned od začátku nastavit naše tempo hry, poctivě bránit a nejdůležitější věc - pohlídat si obranný doskok.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas s Ostravou svede proti sobě týmy, které ještě nepoznaly pocit z výhry v této sezóně. My k utkání musíme přistoupit zodpovědně a poučit se z chyb v předešlých kol, hlavně pak eliminovat soupeřův útočný doskok. Pokud se nám to povede, věřím, že první výhru získá náš tým.“

3801ZTN.jpg

BK JIP PARDUBICE (1-1, 1V) – mmcité1 BASKET BRNO (0-2, 2P)
sobota 12. října 17:30

Beksa se v domácím duelu s NH nastartovala, ale mnoho tak snadných už v základní části nezažije. Už Brno bude chtít kousat mnohem víc a veřejně vyhlásilo útok na dobytí soupeřovy palubovky. Zatím není zřejmé, v čem kromě trenéra bude v této sezoně jeho hlavní síla, aspoň z prvních utkání se tak jeví být vyrovnanost kádru. Ten ale zatím ukázal dvě odlišné útočné tváře a právě nevyrovnanost výkonů bude nejspíš mladý celek ještě nějakou dobu provázet.

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Doufám, že navážeme na předchozí domácí utkání - znovu hrajeme doma a zase chceme tvrdit muziku my. Nebudeme se dívat na soupeře, chceme předvádět naši hru tak, jako se nám to dařilo v první půli utkání s Ostravou. Co se týče Brna, i když je tam hodně mladých hráčů, určitě půjde o takticky vyzrálý tým. Trenér Růžička je známý důrazem na taktickou stránku, stejně jako na týmové pojetí hry. Pokud jde o klíčové hráče, stoprocentně si musíme dát pozor na rozehrávače Smithsona, kterého známe z dřívějšího působení ve Svitavách, a na slovenského reprezentanta Körnera, tito dva hráči jsou asi největšími zbraněmi Brna. Českou osu tvoří zejména Kozina, Kereselidze, Nehyba, Jokl, Heřman a další hráči. My budeme chtít i tentokrát co nejvíc tlačit na soupeřovy hráče a sami si vytvářet dobré pozice. To je hra, kterou bychom chtěli produkovat v každém zápase, nehledě na to, jestli doma nebo venku.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Ve středu s NH už to z naší strany bylo týmové pojetí basketbalu - přesně takové, jaké bychom v letošní sezoně chtěli předvádět. Míč nám dobře putoval z rukou a všechny hráče se dařilo zapojit do útoku. Podle mě je to jediná cesta, jak můžeme být úspěšní, a proto bude velmi důležité, abychom to přenesli i do dalších a těžších zápasů. Čeká nás utkání s Brnem, což je víceméně další neznámý tým s novými hráči i trenérem. Rozhodující pro náš úspěch bude, abychom podali minimálně stejně kvalitní, týmový výkon.“

Martin Vaněk (asistent mmcité1 Basket Brno): „Čeká nás další těžké utkání. Po středeční prohře s USK se musíme rychle oklepat a soustředit na dalšího kvalitního soupeře. Pardubice patří dlouhodobě ke špičce ligy a každé takové utkání je pro náš mladý tým výzvou. Pokud se vyvarujeme herních výpadků, které nás zatím trápí, můžeme v Pardubicích uspět.“

Petr Heřman (power forward mmcité1 Basket Brno): „Do zápasu musíme všichni nastoupit s maximální koncentrací a agresivitou především na obrané polovině. Pokud se v útoku vyvarujeme zbytečných ztrát a budeme hrát jednoduchý týmový basketbal, věřím, že si v Pardubicích připíšeme první vítězství sezony.“

Atrakce utkání: přestávkové vystoupení Pobybového studia Hroch (streetdance).

BC GEOSAN KOLÍN (0-2, 2P) – ERA BASKETBALL NBK (2-0, 2V)
sobota 12. října 17:45

Favorit polabského souboje je jasně daný. Mistr zápas od zápasu cizeluje svou hru a zvyšuje defenzivní tlak, a i když s ním soupeři vydrží hrát poločas, nebo tři čtvrtiny, vyrovnávat se s celoplošným presinkem 40 minut dokáže v této sezoně asi jen málokdo. A kolínští Medvědi, hrající už potřetí v řadě doma, to budou mít při své omezené rotaci ještě těžší.

Zajímavostí utkání bude zapojení nové kapverdské posily Nymburka, křídelníka Ivana Almeidy, pro nějž to bude zahřívací duel na středeční domácí bitvu Ligy mistrů s Bambergem v Praze.

Filip Rytina (asistent trenéra BC GEOSAN Kolín): „Přivítáme nejtěžšího možného soupeře, který lize panuje už 16 sezon v řadě. My se budeme snažit předvádět své maximum, zejména v obranné fázi se musíme soustředit na všechny hráče a snažit se eliminovat jejich přednosti.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Nymburk je stálice a jednička české nejvyšší soutěže. Náš tým si začíná na hřišti rozumět a já věřím, že i v tomto utkání ukážeme svou lepší tvář.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Samozřejmě to bude úplně jiný zápas než v přípravě, protože oba týmy mají nyní jiné týmy. My jsme velký favorit tohoto zápasu, ale musíme to potvrdit na hřišti. Musíme se naplno soustředit. Tyto zápasy je třeba využít k co nejlepší přípravě. Víme, co nás čeká ve středu, a je třeba se dostat do co nejlepší pohody. Toto utkání je pro nás důležité i z důvodu zapracování Ivana Almeidy do týmu, abychom se s ním vzájemně poznali.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu, dětská soutěž o stavebnice Lego.

BK ARMEX DĚCÍN (2-0, 2V) – BK OPAVA (2-0, 2V)
sobota 12. října 18:00

Absence Opavy: rozehrávač Klečka (zlomenina zánártní kůstky), forward Zbránek (natažené kotníkové vazy)

Hlavní magnet kola se chystá pod děčínskou skálou, kam míří k souboji dosud neporažených Opava, jež přesvědčivě zvládla svá první dvě vystoupení. To Děčín musel o domácí triumf nad Tury bojovat 45 minut, ale protože má Lamba Autreyho, i s pomocí „dárků“ soupeře duel nakonec zvládl.
Guard Autrey bude víc než jistě hlavním cílem agresivní opavské defenzivy, která před týdnem přinutila kolínské Medvědy k obřímu počtu 24 ztrát. Naopak v útoku tým přichází o míče minimálně a v obou prvních kolech exceloval shodně 13 trojkami s velmi dobrou úspěšností. Od toho, jak domácí tuto jeho přednost dokážou eliminovat, se bude odvíjet i jejich šance na vítězství.

Lákadlem duelu je fakt, že se jedná o reprízu sedmizápasové čtvrtfinálové řeže z minulého ročníku a je jisté, že Slezané na vyřazení z play-off ještě nezapomněli. Proto by šlo s nadsázkou říct, že jde o Zápas 8 této vypjaté série.

Pro Opavu je však nemalým problémem absence dvou důležitých hráčů – forwarda Zbránka, který bude chybět v tvrdých podkošových soubojích, a nově i rozehrávače Klečky. O to těžší bude zápasová šichta pro hlavního playmakera Šiřinu.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „S Opavou jsme v minulé sezoně sehráli velmi vyrovnané a těžké čtvrtfinále, jež rozhodl až sedmý zápas. Kádr Opavy zůstal takřka beze změny a sehranost bude opavskou devizou. Naším cílem bude pokusit se tuto sehranost rozbít a vyhrát. Očekávám těžký a napínavý zápas, na který se moc těším.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „S Opavou je každé utkání velká bitva a k vítězství často pomůže silná podpora domácích fanoušků. Přeji děčínskému publiku očekávané dramatické utkání se šťastným koncem pro Válečníky. Tým nechá na hřišti všechno.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Bude nás čekat opravdu obtížný zápas po dlouhé cestě do Děčína, ale pojedeme tam samozřejmě vyhrát. Domácí hrají hodně tvrdě a bojovně, na to se musíme připravit. Musíme hrát chytrý basketbal, za minulé play-off jim máme co vracet.“

BK OLOMOUCKO (1-1, 1P) - USK PRAHA (2-0, 2V)
sobota 12. října 18:00

Duel bude první vážnější prověrkou pro vylepšený tým USK, který první dvě kola zvládl s přehledem. To Olomoucko si musí po porážce v Ústí v prodloužení hodně drbat hlavu. V první půli hořelo v defenzivě a za 17bodového manka se spasilo až zónou. A když pak dokázalo jít přes soupeře, třemi školáckými ztrátami v samém závěru 4. čtvrtiny nezvládlo ochránit své dílčí vedení, aby jej v prodloužení rozstříleli těžkými ranami Houška se Šotnarem. Nakonec tak týmu nestačil ani další mega výkon s double-doublem Douglase, který má po dvou kolech průměry 22,5 bodu, 18 doskoků a 5 asistencí při efektivitě 39,5!

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Tým USK je zajímavě složený, určitě má svoji kvalitu. Nedá nic zadarmo, je na tom hodně dobře fyzicky. Musíme hrát od první minuty naplno a ukázat, že doma nemíníme prohrávat.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Každý zápas chceme vyhrát, bez ohledu na to, zda hrajeme doma, nebo venku. Olomoucko je doma určitě silnější. Poslední dva roky jsme u něj nevyhráli a rádi bychom to v sobotu změnili. Musíme zlepšit naši hru a stabilizovat náš výkon na celých 40 minut. Olomoucko je silnější než Ostrava nebo Brno, a tak půjde o konfrontační utkání, které ukáže více o naší aktuální kvalitě. Pozor si musíme dávat na více hráčů. Tím nejvýraznějším je samozřejmě Douglas, který zahájil sezonu famózně. Jsou tam ale i další kvalitní a zkušení hráči jako Palyza nebo Kouřil.“

KINGSPAN HRADEC KRÁLOVÉ (0-2, 2P) – SLUNETA ÚSTÍ (2-0, 2V)
sobota 12. října 18:00

Jakkoli, ale vyhrát. Tímhle mottem se v úvodu sezony řídí ústecké Pandy, které v Alpe Adria Cupu vyhrály první dva zápasy o 6 a 7 bodů a v lize pak musely jít v obou kolech do prodloužení! Tým ale i po obměně americké legie díky zkušenosti své kostry dokáže složité koncovky bez paniky uhrávat, když si umí počkat na chyby soupeře. A lídruje mu nestárnoucí Pavel Houška, jehož střely z odskoků snad nikdy nebyly lepší než v závěru duelu s Olomouckem.

SLUNETU nyní čeká zdánlivě schůdnější duel, jenže tohle zdání klame. Sokoli nechtějí opakovat porážkový start nováčkovské sezony a při vytčené snaze vyhnout se baráži a útočit na A1 už musí začít minimálně doma soupeře stínat. Po venkovních porážkách s Olomouckem a Opavou ale budou muset proti mazaným Pandám podat výkon na hraně možností.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Hradečtí mají za sebou těžký vstup do sezony, kdy si připsali hned v úvodu soutěže dvě porážky na půdě dvou velmi silných celků. Hra našeho soupeře je založena především na výkonech čtyř zkušených kvalitních cizinců, které z českých hráčů doplňuje zkušený Peterka a mladí Andres, Pekárek a Heinzl. Hradec má letos jistě zcela jiné ambice než minulou sezonu a dá se očekávat, že právě doma bude velmi nebezpečným a ofenzivním týmem. Je tedy zcela zjevné, že cesta k úspěchu povede opět přes kvalitní obranu. Na útočné polovině se pak budeme muset vypořádat zejména s častými změnami v obraně, které hráči trenéra Peterky rádi využívají.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Domácí budou houževnatě bojovat, nesmíme nic podcenit. Hradečtí se budou chtít určitě v prvním domácím utkání předvést a nedají nám nic zadarmo. Pokud ale budeme bojovat jako doposud, můžeme v Hradci uspět.“

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Těšíme se na první domácí zápas. Po dvou venkovních neúspěších chceme doma překvapit. Nejsem zklamaný ani tolik ze středeční prohry s Opavou, jako z výsledku. Prohráli jsme o 28 bodů, ale ještě v 26. minutě to bylo o 12. Chtěli jsme rozdíl stáhnout, jenom nám chybělo štěstí ve střelbě a více komunikace v obraně. Na domácí půdě chceme samozřejmě vyhrát.“

Petr Andres (rozehrávač Kingspan Hradec Králové): „Ústí získalo na začátku sezony dvě vydřené výhry. Obě v prodloužení, což tým určitě povzbudilo. My musíme zapomenout na předchozí dvě utkání a soustředit se celých 40 minut pouze na taktické pokyny. Ty jsme si dobře nastavili. Pokud budeme v obraně spolupracovat celý zápas a v útoku si dobře půjčíme balon, vyhrajeme.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o voucher v hodnotě 500 korun od Penzionu a restaurace u Svatého Jana.