Kooperativa NBL

Bývalý Warrior opět povede jednoho ze Zídků

05.06.2019 - red
počet přečtení: 468
vytvořeno 05.06.2019, upraveno 05.06.2019

TV KNBL

AKTUÁLNĚ Z USK Před sezonou 2017/18 naskočil do A-týmu USK Praha v Kooperativa NBL, ale stihl jen 12 minut za celý ročník. V uplynulé sezoně nehrál už ani první ligu dospělých, když byl takřka 22bodovým lídrem pražského Radotína ve druhé lize. Nyní však 19letý syn prvního Čecha v NBA Jan Zídek rázně přetočil kola svého osudu a oznámil, že se přesouvá do kalifornského Malibu, kde bude hájit barvy prestižní univerzity Pepperdine. Tu vede jako kouč bývalý rozehrávač Golden State Warriors či Millwaukee Bucks Lorenzo Romar, jenž byl asistentem u mistrovského celku NCAA z roku 1995 UCLA, na pivotu taženého českým obrem a Janovým otcem Jiřím Zídkem.

„Honza, stejně jako zhruba dalších čtyři až pět hráčů USK Praha z posledních let, je příkladem toho, že pokud hráč upřednostňuje americkou cestu, lze jí dosáhnout i z českého klubu a netřeba k tomu specializovaných projektů a akademií,“ podotkl Petr Jachan, generální manažer USK, jehož je Jan Zídek kmenovým hráčem, neboť v Radotíně pouze hostoval.

 

„Jiří Zídek nás kontaktoval a poslal nám videa zápasů Jana. Z videa nebylo vše jasné, ale jedno ano - Jan vypadal jasně jako Hráč. Zůstali jsme v kontaktu a požádali o další materiály. Kvůli vztahu, který máme s Jirkou, jsme byli velmi přímí a konstruktivní. Nakonec jsme pozvali Jana na návštěvu, abychom ho viděli naživo a byli jsme ohromeni. Je to hráč měřící 205 čísel, ale může střílet z delší vzdálenosti, navíc velmi dobře. Má dobrou komplexní průpravu všech dovedností. Ví, jak hrát, a dobře čte situace. Přináší fyzičnost, kterou potřebujeme. Není to ale jen střelec z perimetru, může být i fyzickým hráčem pod košem a hrát zády. Má i skvělou povahu a pracovní morálku,“ chválil novou tvář 60letý kouč Pepperdine Lorenzo Romar, který s týmem v uplynulé sezoně skončil s bilancí 16-18.

3643Zjl.jpg

Zídek junior přiznal, že Malibu jako cílová destinace hrála při jeho rozhodování určitou dílčí roli. „Hlavně jsem se ale chtěl dostat na univerzitu, která působí v první divizi NCAA a zároveň má slušnou akademickou úroveň,“ vysvětluje.

 

„Pepperdine je křesťanská univerzita s vysokou akademickou kvalitou a trvale patří mezi nejhezčí školy na světě. Táta byl v kontaktu s trenérem Romarem, s nímž udržuje užší vazbu už od dob svého působení na UCLA, později hlavně kvůli referencím na nabízené hráče do Nymburka.“


Soví odchovanec Zídek si cení, že díky mezinárodním výjezdům mládežnických celků USK mají jeho hráči větší šanci, že si jich nějaký skaut všimne. „Hráč má díky těmto zkušenostem i šanci se dostat do nároďáku, kde si ho pak taky můžou všimnout. Já měl taky výhodu, že táta má hodně kontaktů na trenéry a manažery z řady klubů a univerzit už od dob, kdy ještě hrál. A taky mi trochu pomohlo příjmení Zídek.“

Teenager ze slavného rodu si je také vědom, že si od léta bude muset zvykat na jiný druh basketbalu. „V Americe se hraje hodně hra jeden na jednoho, není tam moc propracovaná týmová obrana z taktického pohledu. To samé si myslím třeba o spacingu v útoku, kde evropský basket je na lepší úrovni. Celkově bych řekl, že takticky je evropský basket vyspělejší ve srovnání s univerzitní hrou v USA. Tam je naopak hra fyzičtější, jsou tam velmi schopní atleti a hráči velice dobře dokážou hrát jeden na jednoho,“ srovnává hru na obou stranách „velké louže“.