Kooperativa NBL

Čím míň času, tím větší double! A erupce Kevina

15.09.2020 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 15.09.2020, upraveno 15.09.2020

Molten_new_ball

S PETREM BOHAČÍKEM Za pouhých 26 minut natočil největší rating úvodního kola (37), jenže ani jeho obří double double se 17 body a 21 doskoky nakonec nepomohl omlazené a počeštěné Nové huti k lepšímu výsledku, než byla sedmibodová domácí porážka s Hradcem při pouhých 66 nastřílených bodech. „Po utkání to byl určitě velký zmar a ani nesouvisel s nějakým double doublem, o kterém jsem moc netušil. Spíš mě hodně zklamalo to, že jsme to po nabrání velkého manka dokázali ve druhém poločase otočit, ale nepovedlo se to definitivně přelomit na naši stranu,“ litoval úvodní porážky 35letý power forward Petr Bohačík.


Petře, rozhodla v závěru zejména zkušenost hradeckých legionářů?
Oni to na zkušenost hrají. Na rozdíl od nás mají zkušenou týmovou osu a pohlídali si to. My to po první půlce stáhli z minus 17 bodů, což by s méně zkušeným týmem asi zamávalo, ale oni naopak závěr zvládli. Je to velká škoda, byl to první domácí zápas, druhý poločas už jsme se zlepšili, ten konec ale mrzel.

Z počtu hradeckých ztrát a bodů ve druhé půli se zdálo, že letos budete sázet především na obranu a potíží bude naopak produkce bodů…
Obrana bude jednoznačně alfou a omegou našich výkonů. Viděli jsme, že pokud budeme pasivní jako v první půli, tak to nepůjde. Ve druhé půlce přibylo agresivity, Hradec udělal nějaké ztráty, my měli protiútoky a hráli jsme rychle, což po nás trenér neustále vyžaduje. Když se ale v každé obraně dostane koš, rychle se moc dobře hrát nedá.


4779YTF.jpg

Zaujalo, že tak velká čísla jste nabral jen za 26 minut na hřišti. Hrajete pod časovými restrikcemi?
To ne, ale řekli jsme si s trenérem, že hrát ty obrovské minuty jako loni celou sezonu dost dobře nepůjde a s Dominikem Heinzlem se na „pětce“ už od přípravy střídáme častěji. Je to tedy 26 minut, ale člověk do nich může dát víc energie a být platnější, než hrát 36 minut a muset si občas odfrknout. Je to tedy dobře…. Jinak ale platí, že když teď budu mít tři doskoky s USK, ale vyhrajeme, bude mě to těšit víc.

Devíti body se uvedl staronový křídelník Alleyn a nakonec jen 14 bodů dohromady snesly očekávané pilíře Šmíd, Pumprla a Nábělek. Naopak ze stínu senzačními 16 body vystoupil sotva 18letý guard Kevin Týml. Povězte o něm něco víc…
Kevin s námi trénoval i odehrál nějaké zápasy už minulou sezonu a s Hradcem mu to vyloženě sedlo. Hned jak přišel, uvedl se dobrým nájezdem, dal koš s faulem a i díky němu jsme měli ve druhém poločase vyšší aktivitu. Jeho předností je lítání do protiútoků, kde je schopný ty situace proměňovat. Tou první akcí se chytil a hodně hodně nám pomohl s návratem do utkání (pochvalně).

Liga má dvě velké novinky – lépe uchopitelný a ovladatelný míč Molten a také zavedení videa. Jak jste první zápas obě novoty nahlédl?
Míč je jednoznačné pozitivum. Kdyby mi někdo zavázal oči šátkem a dal mi ho do ruky, rozhodně bych nepoznal, že jde o molten. Na omak je nový typ úplně jiný a rozhodně mi sedí víc. Je použitelný hned od vybalení z krabice. To u těch starších typů trvalo dost dlouho, než se ohrály na požadovanou úroveň. A myslím, že lepší je tenhle typ i pro ostatní hráče.

A video?
Myslím, že se u něj zkoumal jeden náš faul, který byl nakonec navýšený na nesportovní. To nám právě nepomohlo, ale já video vnímám pozitivně a je dobře, že se basketbal takhle posouvá. Zatím jsme to mohli sledovat jen třeba na světovém šampionátu nebo v Eurolize, tak jsem rád, že se to dostalo i k nám.

Hned ve druhém kole se budou odkládat dva zápasy. Jak ve složité situaci se spoustou opatření fungujete ve vašem klubu? Máte od vedení doporučení moc nikam nechodit ven, nebo snaží se být ohleduplní i ostatní členové rodiny?
Vyloženě doporučení tohoto typu jsme nedostali, ale všichni si uvědomujeme, co se může stát. My tu nejsme typy, co by vyhledávali společenské akce a podobně a každý k tomu přistupuje zodpovědně. Na druhé straně při dvou trénincích denně toho času moc ani není. A pokud jde o rodiny, to se za celý tým dá těžko hodnotit. V naší rodině je to tak, že se sejdeme na určité výroční akce jako narozeniny a podobně. Já si na tohle potrpím, protože máme docela velkou rodinu a tahle sejití míváme.
 

Zatímco vy jste už do ligy vlétl, bratra premiéra ve francouzské ProA teprve čeká na konci září. Jste spolu v častém kontaktu a chystáte se do Štrasburku vyrazit?
Pokud to situace dovolí, na pár dní bychom tam s manželkou a dcerkou rádi někdy zajeli. Brácha tam byl od začátku přípravy a odběhal si nějaký kondiční blok, jen ho pár týdnů trápilo lýtko, tak musel na čas vysadit. Dobrá zpráva ale je, že tento týden už začíná trénovat s týmem a vyjma pár přípravných utkání o tolik nepřišel. On na sobě chtěl samozřejmě co nejvíc makat, takže ho to zranění mrzelo, ale do začátku ligy je ještě prostor, aby se s týmem sehrál.

Určitou kuriozitou je, že letošní léto v lize roztrhlo hned tři bratrské dvojice – vedle Bohačíků i Peterky a Pumprly. Budete teď vy, kteří jste zůstali, víc vidět?
Přiznám se, že přímo takhle jsem si to ještě nespojil. (usmívá se) Říct, že jsme rádi, ale nejde. Mě vždycky bavilo proti bráchovi hrát, ale to angažmá mu samozřejmě přeju, aby udělal v kariéře další krok a ve Francii mu to sedlo.