Kooperativa NBL

Co zvolit místo kvalifikace? A lvi v Letní lize NBA?

18.07.2019 - red
počet přečtení: 872
vytvořeno 18.07.2019, upraveno 18.07.2019

TV KNBL

V ZÁKULISÍ S MICHALEM ŠOBEM O NOVÉ SITUACI LVŮ I NBL Přiznává, že podle informací přicházejících týdny před samotným hlasováním evropského Boardu FIBA česká kandidatura na získání EuroBasketu mužů 2021 nevypadala právě favorizovaně, protože do hry vstupovaly zájmy všech možných federací. Ovšem při pondělním vyhlášení výsledků jméno České republiky zaznělo hned po Německu a pod vrchem Říp se tak mohlo začít naplno slavit.

„Dopadlo to skvěle, a to i zásluhou skvělé prezentace přímo v Mnichově v podání našeho minitýmu, kterému je třeba obrovsky poděkovat. Ohromný dík ovšem patří především celému vedení naší federace počínaje prezidentem Janstou. Za přípravou kandidatury stejně jako za posunem mužů z někdejší evropské divize B až sem stála obrovská spousta práce a je neuvěřitelné, co všechno se za poslední roky událo v Česku za vrcholné akce FIBA, basketbalové aktivity a další projekty. Těžko bychom v tomhle směru hledali úspěšnější evropskou federaci,“ podotkl generální manažer národního týmu a také vedoucí mužstva USK Praha Michal Šob.

Udělení EuroBasketu stále nemůže plně uvěřit. „Byl jsem strašně nadšený a jako první mi hlavou proběhlo, jak neskutečný příběh raketového vzestupu zažíváme. Není to zase tak dávno, když Česko působilo v mužích v evropské divizi B, teprve mířilo vzhůru a stavělo si kvalitní základy. Díky a zásluhy patří všem, kdo se podíleli na té cestě byť jen na chvíli. A teď, po nějakých osmi letech, finalizujeme přípravu na mistrovství světa a vy se mě ptáte na EuroBasket na domácí půdě, což se u nás odehrálo naposledy v roce 1981, kdy jsem nebyl ještě ani zdaleka na cestě na tento svět,“ usmívá se Šob.

3701M2Q.jpg

A těší ho, že bylo opět výrazně přiživeno současné úspěšné období. „Jasně se ukazuje, že basket v Česku je na vzestupu, což není dílem náhody, ale bylo to odpracováno - samozřejmě nejvíce hráči na hřišti. Pro jejich současnou generaci je tohle období poděkováním a zároveň tou nejlepší motivací.“

Eurošampionát na českém území ale také znamená, že i před reprezentačním manažerem stojí úkol efektivně zaplnit kvalifikační okna, kdy se ostatní týmy s výjimkou pořadatelů budou bít o postup na závěrečný turnaj.

„Česká federace bude chtít kvalifikační okna zachovat, protože právě z důvodu pořádání ME je třeba se kvalitně připravit. Nemůžeme to brát tak, že když máme účast jistou, s nadsázkou řečeno - „na dva roky tým rozpustíme a sejdeme se až v O2 Areně, protože se nic nehraje“. To by byla velká chyba. My se naopak budeme chtít udržet v rytmu s programem FIBA,“ zdůrazňuje Šob.

Hned první okno, to letošní listopadové, jež nedávno FIBA na nátlak řady federací zrušila, ale ještě zřejmě zůstane z hlediska národního týmu volné. „Budeme se tím oficiálně řídit, záleží také na programu týmů Kooperativa NBL, a na tom, jací hráči by byli k dispozici pro případné reprezentační aktivity.“

V únoru a listopadu 2020 a v únoru 2021 už ale lvi budou připraveni v plné polní. Jen teď ještě neví, na co. „Ve hře jsou dva modely. Jeden pracovně nazývaný jako „čínský“, kdy stejně jako Čína v kvalifikaci o světový šampionát by se týmy z pořádajících zemí kvalifikace zúčastnily, ale jejich výsledky by se nezapočítávaly. Tahle varianta by se ale nejspíš nelíbila ostatním celkům, protože by to přece jen trochu narušovalo průběh jednotlivých skupin,“ uznává Šob.
 


A byť by vedení reprezentace ani uvedená varianta nebyla proti mysli, Šob se spíš přiklání ke druhé možnosti, kdy by týmy čtyř pořádajících zemí utvořily jakousi vlastní neoficiální skupinu a v rámci běžných oken hrály mezi sebou. „My jsme o tom už s trenérem Ginzburgem mluvili a preferovali bychom spíš tuto druhou variantu. Má to několik výhod – týmy by pak nebyly svázány oficialitami a přísnými regulemi FIBA a dělaly by si utkání více na míru. Všechno tohle ale bude záviset na dalších jednáních, kdy zasedání FIBA má být i k tomuto tématu v řádu nejbližších týdnů. Naší snahou v každém případě bude, aby se hrálo a začali jsme v únorovém okně 2020.“

Podle Michala Šoba by druhá varianta dávala garanci kvalitních zápasů, neboť Italové, Němci i Gruzínci, tedy další tři pořadatelé EuroBasketu, jsou výborní soupeři. „Díváme se na to tak, že na toto období, kdy o nic výsledkově nejde, preferujeme za soupeře kvalitu. Tu nám skupina pořadatelů dává a není třeba risku při losu kvalifikace.“

Zásadní důležitost ve dvojletce do šampionátu bude mít i to, že fanoušci nepřijdou o atraktivní domácí zápasy. „Basket se po řadě let podařilo dostat na výsluní. Honza Veselý je teď MVP Euroligy, Tomáš Satoranský se stal nejlíp placeným českým sportovcem, po 37 letech je tu účast na mistrovství světa a poprvé v samostatné éře i EuroBasket na domácí půdě. A tuhle, nebojím se říct euforii, budou ty domácí zápasy dál živit. Navíc čeští fanoušci si tyhle události zaslouží.“

Právě čeští „tifosi“ by se v zápasech, kde nepůjde o život, mohli dočkat i většího zastoupení nastupující mladé krve, která by měla národní tým postupně více okysličovat. Otázkou ale bude, do jaké míry už na ME, když i 33letý kapitán Pavel Pumprla během úspěšné prezentace české kandidatury v Mnichově prohlásil, že turnaj v Praze ho ještě v repre oběhu přiměje udržet.
 


„Je pravda, že teď nemáme hráče, kteří by to za dva roky věkově nebo výkonnostně vyloženě nezvládli. Vím, co teď Pavel řekl, ale z jeho strany to samozřejmě byla trochu nadsázka, aby zaujal publikum a přidal nám plusové body,“ usmívá se Šob. „Víme, že v roce 2021 Pavlovi bude pětatřicet, pokud tu výkonnost ale bude mít, budeme jedině rádi. Vždyť je to kapitán! Taky ale musíme vzít v potaz, že šampionátem v roce 2021 basket v Česku nekončí, ba naopak. A my se musíme systematicky chystat na zapojení další vlny hráčů. Ty nejbližší zápasy by měly být právě pro ni,“ předesílá manažer lvů, který se pozastavil ještě nad jedním zajímavým tématem.

A tím byla v první polovině července účast národních výběrů Chorvatska a Číny v Letní lize NBA, kde jinak hrávají výhradně týmy z nejlepší ligy.

„Zachytil jsem tendenci evropských reprezentací volit netradiční způsoby doplňkové přípravy. Není to pro ty top hráče, ale pro různé širší nominace a výběry a je to zajímavá věc. Hodně se teď jezdilo do Číny, ale Letní liga mě celkem zaujala. My s tím nemáme zkušenosti a ani do budoucna nic takového neplánujeme. Byl by problém s termíny, s tím, kdo by tam mohl hrát, protože většina hráčů z té hlavní rotace si na začátku července bere dovolenou, jelikož pak už jsou s národním týmem. A ti zbylí v rámci širší čtyřiadvacítky mají univerziády a další program. Nicméně Letní liga je zajímavý koncept, Chorvaté se díky tomu setkají s jiným stylem basketu a s hrou na jiné úrovni,“ myslí si Šob.

„A konkrétně u Číny mě účast ani nepřekvapuje, protože má dost hráčů, reprezentace A, B i C a třeba béčko se teď připravuje celou dobu až do světového šampionátu, takže odděleně jedou celé léto áčko i béčko a každý tým má vlastní program. Čína ale samozřejmě má úplně jiné ekonomické možnosti a zároveň spoustu hráčů.“
 


Michal Šob si nicméně je vědom, že i kdyby zájem z Česka byl, při aktuálně jednočlenném hráčském zastoupení v NBA a celkem teprve čtyřech mužích, kteří se do ligy dostali, by vyjednávací pozice byla výrazně jiná, než u Chorvatů, kterých už do NBA zabrousilo na dvě desítky.

„A Čína si je zase velmi dobře vědoma, že pro NBA je to obrovsky zajímavý trh (podle odhadů její zápasy Letní ligy i v brzkých ranních hodinách sledovalo v Číně na 30 milionů diváků), stejně jako nově i Indie. Zapojení těchto dvou týmů tak naprosto chápu a v našem případě by bylo třeba hodně práce. Navíc si nemyslím, že by NBA chtěla Letní ligu otvírat většímu počtu národních týmů, tak jednoduché to zase není.“

Mimochodem, letos to bylo vůbec poprvé, co se Letní ligy zúčastnily dva zahraniční národní týmy (Čína měla tu čest už v roce 2007). Kouč Chorvatů Veljko Mršič pro New York Times přiznal, že před prvním zápasem se bál debaklů. Ty ale nepřišly – s Oklahomou jeho celek padl o 8 a o bod, s Dallasem o 8 a s Brooklynem i Detroitem o 16. Tým (bez hráčů NBA) v Las Vegas sice stíhal i návštěvy lecjakých podniků včetně kasin, ale jinak žil velmi skromně. Na hotelu se namísto dostaveníček u videa v konferenční místnosti scházel na pokoji trenéra shluknutý kolem jeho laptopu a jíst chodil do levnějších stravoven typu „all-you-can-eat“, tedy „sněz, co zvládneš“.

Čínané Letní ligu zakončili s bilancí 1-4. O 17 bodů podlehli Sacramentu a Millwaukee, o 30 Phoenixu, o 41 Miami a zvítězili jen nad Charlotte o 4 body.

AKTUALIZACE:

Páteční tiskové vyjádření (z 19.7.) evropské divize FIBA už vneslo jasnější světlo do dosud neupřesněné situace čtyř reprezentací pořadatelů mužského EuroBasketu 2021. Ačkoli tento kvartet má účast na ME jistou, kvalifikace se přesto má zúčastnit, byť nesoutěžně. Lvi budou při losu nasazeni ve čtvrtém koši a předem je jasné, že se v jedné z osmi čtyřčlenných skupin nemohou setkat s další pořadatelskou reprezentací. Z každé skupiny postoupí nejlepší tři, přičemž ze čtyř skupin s pořadatali ME to budou už jen dva nejlepší celky. Kvalifikaci bude hrát 32 zemí ve třech oknech (únor 2020, přelom listopadu a prosince 2020 a únor 2021), přičemž ME je určeno pro 24 účastníků. Zatím není jasné, jak se budou započítávat výsledky pořadatelů ME, kteří můžou v zápasech testovat nové hráče a podobně. Los proběhne v pondělí v Michově od 12:15.

Složení košů je následující - koš 1: Španělsko, Francie, Srbsko, Litva. Koš 2: Slovinsko, Řecko, Chorvatsko, Rusko. Koš 3: Itálie, Lotyšsko, Turecko, Ukrajina. Koš 4: Finsko, Německo, Česko, Polsko. Koš 5: Gruzie, Černá Hora, Belgie, Izrael. Koš 6: Maďarsko, Bosna, Nizozemsko, Severní Makedonie. Koš 7: Estonsko, Bulharsko, Švédsko, Rakousko. Koš 8: 4 týmy z předkvalifikace.

V době zrodu hlavní části tohoto článku nejnovější informace ještě nebyly známy.