Kooperativa NBL

Duální Czudek, jediná změna a eurobudoucnost

03.06.2019 - red
počet přečtení: 1019
vytvořeno 03.06.2019, upraveno 03.06.2019

TV KNBL

AKTUÁLNĚ Z OPAVY Možná nebylo daleko k tomu, aby Petr Czudek po sedmi sezonách opustil trenérské kormidlo opavského celku a stal se sportovním ředitelem klubu - s tím, že by si musel k mužstvu najít nového kouče. Management se ale nakonec shodl na variantě, že 47letý odborník dostane novou smlouvu jako kouč a navíc si přihodí na ramena i funkci sportovního ředitele, již má už od 1. dubna. Tím kompetenčně uleví dosavadnímu hlavnímu manažerovi Dušanu Štěničkovi, jehož aktuální zodpovědnost bude především sekretářská.

Czudek, jehož asistentem zůstává Kryštof Vlček, bude tedy nyní fungovat ve stylu manažera z anglické fotbalové Premier League, byť s „lokální odchylkou“. „V praxi budu mít na starosti komplet A-tým mužů a potom i ostatní trenéry v klubu.“

Opavský kouč a sportovní ředitel nicméně přiznává, že i varianta s novým lodivodem se zvažovala poměrně seriózně. „Bavili jsme se o různých trenérech a byly tam nějaké možnosti ze Slovenska i z Česka.“

Czudek i po povýšení bude mít nad sebou v rámci klubu, který je akciovou společností, ještě několik pater nadřízených. Tím nejvyšším je představenstvo, ve druhém je pak výkonný ředitel Kamil Vajda a až pod ním se rozprostírají exekutivní činovníci řídící každodenní chod klubu a elitního týmu mužů.

3641MDI.jpg

Jeho kádr už zaznamenal první a možná také jedinou obměnu letošního léta, kdy do Olomoucka odešel rozehrávače Radovan Kouřil, a nově přišel z Kolína trojkařsky potentní forward Vojtěch Bratčenkov, který v minulé sezoně, již mu nemálo zkrátilo dlouhodobé zranění, zaznamenal v 21 zápasech v dresu Medvědů průměr 6,4 bodu za 21 minut s téměř 35procentní úspěšností trojek. V Opavě zůstane nejbližší dva roky.

Nové smlouvy v klubu pak podepsali forwardi Martin Gniadek, o nějž mělo mít zájem i Olomoucko, Filip Zbránek, Jan Švandrlík (roční smlouva, zájem o něj podle agenta měly i Pardubice či některé zahraniční kluby) a Luděk Jurečka.


„S Radkem jsme se bohužel nedohodli na pokračování, ale věřím, že naše cesty se ještě v budoucnu střetnou. Honza Švandrlík podepsal nový kontrakt, což bylo hodně důležité pro něj i pro nás, abychom pokračovali v nastoupené cestě,“ uvedl opavský kouč, který je zároveň reprezentačním asistentem.

Vzhledem k již nyní hotovému kádru ani v nejbližší sezoně nepočítá se zahraničními posilami. „Pokud by na to byly finance a znovu se měla hrát Liga mistrů, tato otázka by případně byla na stole. Z šestého místa ale letos moc šancí na poháry nemáme, a tím pádem není proč sahat do zahraničí,“ podotýká trenér.

S týmem by si rád vyzkoušel alespoň předkolo Europe Cupu, anebo Alpe Adria Cup, kde je opavská účast reálně ve hře.

Klub bude ovšem mířit především co nejvýš v Kooperativa NBL, neboť letošní šesté místo je pro něj po loňském stříbru zklamáním. Ovšem v Opavě museli při hodnocení letošní sezony započítat i faktor „Liga mistrů.“

„Pokukovali jsme po nejlepší čtyřce, ale nebyli jsme sami. Respektujeme vyrovnanost NBL a sílu ostatních soupeřů. Odehráli jsme spoustu zápasů s hodně cestováním i hromadou zážitků. Pokud jde o evropské zkušenosti, myslel jsem si, že je trochu zužitkujeme už v letošním play-off NBL, což se nestalo, a vyřadil nás velmi dobře hrající Děčín. Uvidíme, jestli se to projeví v příští sezoně, v každém případě účasti v Lize mistrů nelitujeme. Finančně to dokonce vyšlo na nulu, takže jsme „nezahučeli“ ani tady. Těch 14 hráčů bylo ale nakonec málo, abychom to zápasové tempo vydrželi. Ať už smůlou nebo nedostatečnou fyzickou konstelací docházelo ke zraněním a poslední zápasy jsme tak hráli v hodně úzké rotaci, což se ale stává. My jsme přesto rádi, že jsme si to mohli zkusit, že jsme to zvládli i organizačně, což nebylo jednoduché, neboť těch příkazů či zákazů ze strany FIBA nebylo málo,“ bilancuje Czudek.

V Opavě už tak i vědí, za jakých okolností by Ligu mistrů chtěli hrát do budoucna. „Pokud by se to za rok řešilo znovu, rádi bychom, ale klub by musel být finančně úplně jinde, řádově s třikrát větším rozpočtem, než má teď, a tým by musel být posílen o dva, nebo spíš tři velmi kvalitní cizince - zejména na podkošových pozicích. Basket se hraje pod košem a ti hráči, co tam proti nám nastupovali, byli o hodně jinde než naši pivoti. Tím neříkám, že naši dlouzí vyhořeli, protože dělali, co mohli, ale pokud chcete v Lize mistrů něco uhrát, musíte mít pod košem sílu. Zároveň ale potřebujete i koncového hráče, který je v těžkých momentech zápasů schopný dát koš,“ zdůrazní kormidelník Slezanů.