Kooperativa NBL

Durham ukončil temno. Morgan i Vyoral monstry!

12.01.2020 - red
počet přečtení: 763
vytvořeno 12.01.2020, upraveno 12.01.2020

Molten_new_ball

ECHO 18. KOLA Ligovou premiéru jako hrom zažila nová posila v kolínském dresu Anthony Durham, který jako MVP dovedl Medvědy na domácím kurtu proti Hradci k ukončení 11zápasové série porážek (87-74). V top dramatu 18. kola vystoupil při nečekané absenci Javonteho Douglase na kapitánský můstek Hanáků opět Malik Morgan, který 21 body ve druhé půli a celkem šestatřiceti dotlačil Olomoucko k dobytí děčínského stánku v divoké koncovce (94-98). Další epické představení s 23 body za posledních 15 minut utkání vyčaroval pardubický šéf Tomáš Vyoral, který nasměroval Beksu k domácímu vítězství nad USK 91-81. Opava si po derby s Ostravou oddychla, díky nástupu do druhé půle s trhákem z nuly na +21 zvítězila doma 84-76 a ukončila sérii tří porážek. A pětinásobně oslabení Brňané se v Nymburce snažili především nepřijít o další muže (116-70). Za zmínku přesto stojí výkony jejich omladiny – Radek Farský vysázel 25 bodů, Filip Novotný 20 a druhý nejmladší hráč dějin ligy, 15letý Jakub Nečas, hrál skoro 34 minut, z nichž se bude sbírat celý příští týden.

Číslo 78 pro mistra


Po příjezdu velmi zúžené brněnské sestavy do Nymburka bylo o výsledku ještě jasněji, než by bývalo bylo za plné polní „špilberských mužů“, a mistr měl cestu k 78. ligové výhře v řadě otevřenou dokořán. Dosáhl jí v poměru 116-70, když jeho střelecké baterii veleli Jaromír Bohačík (17+8 doskoků), Hankins (15), Šafarčík (14, trojky 6/4), Dixon (13, už do půle měl 4 fauly!) a Hruban (12+6 asistencí).

Jen v první čtvrtině křídelník Roby odvážnými nájezdy držel ještě hosty (bez Krakoviče, Smithsona, Heřmana a Stegbauera, navíc v úvodu utkání odstoupil se zraněním centr Jokl) na dostřel (22-16). Pak už domácí soupeři toto zřídlo z velké části zavřeli, navíc se jim rozjel Šafarčík, a když se trojkami přidali i další, odskok na 17 bodů měl už ve druhé čtvrtce rozhodnou sílu.

Mistrovi patřily trojky (17-9), body zpod koše (46-22) i z brejků (30-15), doskoky (54-26, v útoku 18-5) a také body z druhých šancí (24-5). Silné trio hostů utvořili bez zábran hrající Farský (25+8f+), Novotný (20, trojky 7/4) a Roby (14+7 doskoků).
 


Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je těžké hledat energii, zvláště když soupeř má proti nám potíže poskládat sestavu. Ale jsem rád, jak jsme to odehráli. Potřebovali jsme před Ligou mistrů dostat do tempa některé hráče a to se povedlo.“

 

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „První poločas z naší strany nebyl nejlepší, nemohli jsme se dostat do tempa a neubránili jsme jeden na jednoho. Ve druhé půli jsme to ale zlepšili a začali jsme předvádět to, na co jsme zvyklí. Už jsme se přepnuli na hru, kterou chceme předvádět v Lize mistrů. Jakub Nečas vypadal na začátku zápasu velmi dobře na to, že mu je stále teprve patnáct let. Klobouk dolů, jak proti nám zahrál, i když nedal ani bod. Je obrovsky těžké nastoupit proti nejlepšímu týmu v republice a bylo na něm pak už vidět, že tahal nohy za sebou, měl toho dost, ale každá taková zkušenost pro mladého hráče je k nezaplacení. Doufám, že si to bude pamatovat a bude na sobě pracovat, protože potenciál má.“

 

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Karty byly rozdány už před zápasem kvůli našim zdravotním potížím a já si hlavně přál, ať se nikdo nezraní. Jenže hned v prvním útoku si Kuba Jokl špatně šlápl. Ještě se snažil vrátit do hry, za což zaslouží pochvalu, ale nešlo to. V malé sestavě jsme se snažili domácí alespoň zastavit zónovou obranou, ale oni měli skvělou úspěšnost trojek. Rozdíl byl obrovský. Pozitivem je, že se chytl Filip Novotný, z toho mám radost. Dobrý zápas odehrál Radek Farský a hodně minut na hřišti strávil Jakub Nečas, kterému teď stříká z uší laktát a chodit bude moci asi až v pondělí."

 

Filip Novotný (křídlo mmcité1 Basket Brno): „My jsme bohužel museli odehrát zápas bez pivotů, nedokázali jsme zastavit doskok soupeře a bylo to těžké.

Kdo zastaví Vyorala?

Po 25 minut můžete mít pocit, že vám výrazněji nazaškodil, ale podlehnete-li tomu pocitu, je po vás. Rozehrávač Tomáš Vyoral stejně jako naposledy v Ústí udeřil, když šlo nejvíc do tuhého, a 23 body za posledních 15 minut včetně všech svých pěti trojek rozhodl o setnutí perutí pražských Sov 91-81. Při jeho aktuálním průměru 18 bodů na utkání a současné fazoně už je zřejmě jen otázkou času, kdy se stane i top skórerem celé NBL.

Právě lídr domácí Beksy měl přitom už po první čtvrtině dva fauly, jenže i když jeho tým ztrácel na útočném doskoku 3-8 a nabral 4 ztráty proti nule USK, vedli hosté jen 19-20. Za vedení 28-33 měli také v kapse už 20 bodů zpod koše, kam pronikali jako nůž máslem. Jenže jejich dlouhé brzy tížily fauly, Proleta měl 3 už v úvodu druhé čtvrtiny za pouhých 7 minut ve hře a Petružela stržil 4 jen za 6 minut během prvního poločasu.

Pražané museli záhy do zóny a dál bylo velkou otázkou, s jakou přesností budou domácím padat trojky. Do půle ještě 4 jejich projektily prakticky neztrácející a útočně lépe doskakující USK (6-12) mohl unést (sám dal jedinou z 11), jenže 8 zásahů ve druhé půli už bylo příliš.

Beksa navíc po změně stran zpřísnila doskok, a i když se USK z 60-50 ještě probil třemi trojkami na bod, a několik dalších obloukových projektilů jej 3 minuty do konce přichytilo na 82-78, Vyoral vzápětí stejně jako v řadě případů předtím reagoval trojkou, tady navíc po útočném doskoku, a po ztrátě Mariče už Pavlovič posouval Beksu na +8, což pro hosty znamenalo konečnou.

Vyoral v kulise 1120 diváků pro Pardubice vysázel celkem 27 bodů (navíc 10f+, TH 10/10 a trojky 8/5), Švrdlík se zasloužil o úspěch 17 body a 10 doskoky (6 v útoku), Pavlovič 16 body a 9 doskoky a třikrát přesně trojkující Půlpán 15 body a 7 asistencemi. Za Pražany kontrovali Appleby (17), Ondřej Sehnal (13), Proleta a Štěrba (po 12). Pro domácí hovořily trojky (26/12 – 26/7), téměř neomylné šestky (22/21 – 26/18), nakonec i doskoky (45-35) a především produkce základní pětky (66-37).


Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Zápas mohu hodnotit pozitivně, každá výhra se počítá. Utkání muselo být zajímavé, protože bylo vyrovnané. V první půli jsme měli dva problémy: jedním byl útočný doskok - 12 útočných doskoků soupeře je příliš vysoké číslo -, druhým pak to, že jsme nechávali hráče USK poměrně jednoduše skórovat. Ve druhém poločase jsme tyto činnosti zlepšili a stačilo nám to k výhře.“

 

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Byl to bojovný zápas. Museli jsme bojovat celou dobu, protože USK je silný tým, a i když hrál venku, ukázal svou sílu. Občas, když jsme v obraně špatně komunikovali, to dokázal trestat. My jsme udělali několik zbytečných chyb, z čehož plynulo, že se na nás hosté vždycky bodově dotáhli, a proto to vyvrcholilo tím, že jsme museli hrát až do konce, aby z toho nebyl nějaký propadák. Ve druhé půli nám pomohlo, že jsme hráli rychleji dopředu. V první půlce nám to moc nevycházelo, měli jsme pár ztrát v přechodové fázi, ale po přestávce jsme to zlepšili a jsme rádi, že jsme to zvládli a urvali vítězství.“

 

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Zápas musel být velmi zajímavý pro diváky, protože byl poměrně vyrovnaný, až na poslední dvě tři minuty. My jsme se dokázali vrátit ve druhém poločase do zápasu šňůrou 0-9 a řekl bych, že nakonec rozhodly maličkosti. Je potřeba pochválit Tomáše Vyorala, který odehrál velké utkání, a Viktora Půlpána, který trefil otevřené střely. My si ze zápasu můžeme vzít mnoho pozitivních věcí, včetně toho, že jsme se nevzdali, i když domácí vedli ve třetí čtvrtině o 10 bodů. Budeme pokračovat v práci, sezona bude ještě dlouhá.“

 

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Řekl bych, že jsme úplně jiný tým doma a venku. Doma jsme mnohem agresivnější, dnes jsme tuto agresivitu bohužel nenašli a nemohli jsme se o ni opřít. V prvním poločase jsme se ještě drželi našeho herního plánu a prohrávali jsme jen o dva body. Se začátkem druhého poločasu jsme ale nechali Pardubice víc doskakovat a to se projevilo na konečném výsledku.“


Kolín po nervech ukončil temno

Nad jihovýchodním předměstím Kolína to bylo v sobotu večer zralé na ještě jeden novoroční ohňostroj, na nějž by jistě rádi přispěli i mnozí fanoušci. Poté, co jejich Medvědi po téměř dva a půl měsíce poznávali jedenáct odstínů porážek, za poslední čtyři dny zvítězili dokonce podruhé v řadě, když na vyzařezní Děčína z domácího poháru opět před svými fanoušky navázali složením hradeckých Sokolů (87-74).

To však nebylo při plně obsazené sestavě hostů (nově už s centrem Koloničným, propuštěným z Ostravy) nikterak snadné. Hradec měl díky dvěma trojkám rychlejší nástup (2-11), ale Medvědi se díky nemalému počtu soupeřových ztrát (11 do půle) začali postupně vracet, když byl stále víc znát nováček v týmu Durham, vyhlášený MVP zápasu.

Do první pětiminutovky druhé půle pak už líp vstoupila zahraniční legie domácích a odskokem na 62-49 načala rozhodnou fázi zápasu. Hosté se díky kvartetu Stamenkovič, Pekárek, Tresač a Sedmák ještě v úvodu posledního dějství vrátili na bod, ale to už pro hosty přilétaly druhá a třetí technická chyba druhé půle a domácí se i přes některé chyby začali Sokolům vzdalovat už na osudový rozdíl, byť ještě 3:30 do konce zůstávalo za stavu 76-72 leccos otevřené.

Lídry vítězů, pro něž nejvíc hovořily dvojky (26-19) a ztráty (14-21), byli Číž (23, trojky 8/4), Durham (20), Igrutinovič (14+8 asistencí na 6 ztrát) a Granič (10+9 doskoků), za Kingspan odpovídali Sedmák (21), Tresač (16+8 doskoků, trojky 10/4), Lošonský a Pekárek (oba 12+7 doskoků).


Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Do utkání jsme vstoupili opravdu špatně, tak jako naši hráči vstupují často do zápasů, jako by se nic nedělo, jako by se hrál nějaký polopřátelský zápas. A dotahovali jsme to celé až na konci čtvrtiny. O poločase jsme si vysvětlili nějaké věci, především s našimi zahraničními hráči, kteří tady nejsou na výletě, ale aby nám pomohli. Myslím, že to ve třetí čtvrtině bylo trochu vidět. Obzvlášť Pawel Krefft a Luka Igrutinovič. To jsou hráči, které my potřebujeme jako rozdílové. Od té doby se utkání začalo lámat na naši stranu a větší vůlí jsme to dotáhli do vítězného konce. Věříme, že na toto vítězství navážeme v dalších utkáních.“


Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Jsme velmi rádi, že jsme po delší době vyhráli ligový zápas. Věřím, že nás to nakopne. Výsledek je pro Hradec trochu krutý, protože takto lehce se to utkání nevyvíjelo. Poločas byl vyrovnaný. Rozhodující náskok jsme získali ve třetí čtvrtině. Na konci utkání jsme to jenom kosmeticky upravili.“
 

Lubomír Peterka (trenér Kingspan Hradec Králové): „Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, protože Kolín odehrál naposledy dobrý zápas s Děčínem, tak se dalo předpokládat, že bude nabuzený. My jsme odehráli velmi dobrý první poločas, ale mrzí mě, že jsme spoustou ztrát dovolili Kolínu se dotáhnout na nerozhodný výsledek v poločase. Tam si myslím, že začaly naše problémy. Nezachytili jsme vstup do třetí čtvrtiny a domácí hráči se uklidnili a od té doby jsme jenom dotahovali. Neproměnili jsme spoustu jasných situací, dostali jsme tři technické chyby. Kolín vyhrál zaslouženě.“


Peda Stamenkovič (rozehrávač Kingspan Hradec Králové): „Věděli jsme, co nás tady může čekat, a utkání jsme začali velmi dobře. Postupně jsme ale ztratili pozornost. Nedařilo se nám změnit hru. K tomu se přidalo mnoho ztrát a ztráta naší herní energie.“

Nevím, co se s námi děje

 

Slezané mají stále daleko do své podzimní formy, ale tentokrát je to už nestálo výhru. Domácí duel s NH díky lepší druhé půli zvládli (84-76) a minimálně v tomhle kole si tak ještě třetí Tuři musí nechat zajít chuť na dorovnání Opavy.

 

Ostravští hosté, kteří doma padli se stejným soupeřem o dvě koňské délky, v úvodu dokonale využili opavské matnosti a Radek Pumprla s Holseym je i přes některé nevyužité příležitosti vytáhli do trháku 4-14. Domácí pak snížili na 17-20, ovšem Šmíd s Nábělkem v úvodu druhé čtvrtiny vysunuli Ostravu až na 13bodový rozdíl! Jenže to už se domácí začali probouzet, a byť tentokrát zůstal daleko za svými hvězdnými výstupy kapitán Šiřina (navíc do půle měl 3 fauly), jeho kolegové řadou útočných doskoků a tříbodových akcí dostali Opavu na poločasovou remízu, což rozhodlo.

Ve druhé půli už totiž v kulise 1200 fanoušků přišlo stanardní domácí tornádo, jež ve 23. minutě vykázalo vedení už o 21 bodů. A NH už stihla jen drobně korigovat. Opavskou lavinu (bez Kvapila, Bratčenkova) poháněli Zbránek (18+7 doskoků), Gniadek (15), Jurečka, Bujnoch (po 11) a Klečka 10, ostravské akcie drželi Holsey (22+11 doskoků), Nábělek (14) a Pumprla (13). Opava si nejvíc pomohla z trojek (11-6) a šestek (19-14).
 


Petr Czudek (kouč BK Opava): „Nebyl to z naší strany dobrý zápas. Začali jsme velmi vlažně, nebyli jsme agresivní na doskoku. Poločasová remíza, to byl dárek od soupeře. Rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme se dostali do náskoku. Ve čtvrté čtvrtině jsme sice vedli o 21 bodů, ale pak jsme zase spadli do průměru a soupeř dotáhl konečný výsledek na rozdíl pouhých osmi bodů. Zřejmně musíme více zabrat na tréninku!“
 

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Uhráli jsme v Opavě slušný výsledek. Začali jsme velmi dobře a domácí jsme přehrávali. Bohužel v konci druhé čtvrtiny a ve třetí jsme začali hrát individuálně a nedotáhli jsme utkání k vítězství. Výhra Opavy byla zasloužená.“
 

Martin Nábělek (rozehrávač NH Ostrava): „Trenér to vystihl velmi dobře. Nevážili jsme si náskoku a dovolili domácím odskočit, díky našim chybám. Takže zasloužení vítězství domácích.“
 

Filip Zbránek (křídlo BK Opava): „Nevím, co se s námi děje. Odehráli jsme vyrovnané utkání s Nymburkem a od té doby nehrajeme dobře. Musíme zabrat v tréninku a dostat se zpět k podzimním výkonům.“

Ještě větší posila než jsme doufali
 

Musela to být pro Olomoucko těžká rána, když na výjezd do Děčína přišlo o svého lídra Douglase. Venku tým není v této sezoně extra pevný v kramflecích a v horkém prostředí na severu, kde se shromáždilo 1025 válečnicích tifosi, potřeboval mít všechny své hvězdy ready. Jenže jako nikoli poprvé v posledních týdnech vystoupil do popředí s velitelskou holí křídelník Morgan, který už v některých utkáních krajana i zastiňuje, a jeho průměr z posledních sedmi zápasů činí famózních 25,7 bodu!

Jeho performance pod děčínskou skálou byla další velkou parádou. Vyskládal 36 bodů, z toho 21 ve druhé půli, trojky měl 9/6, a výraznu měrou se zasloužil jak o smazaní 14bodového manka z poloviny 3. čtvrtiny, tak o šach mat domácím v koncovce, po níž Hanáci vezou domů triumf 94-98.
 

Morgana nemálo podpořili i Palyza (25+7f+, trojky 8/4) a Josipovič (14), jejich tým si víc pomohl šestkami (10-17), z brejků (4-17), z druhých šancí (13-20) i menším počtem ztrát (18-11). Za domácí (dál bez Grunta s Landou) řádil v roli čarostřelce Autrey (26+9 doskoků, trojky 8/6), následován Carlsonem (15+7 asistencí), Vukosavljevičem (12), Pomikálkem (11+7 doskoků) a Šiškou (10).


Díky třem Morganovým trojkám se od úvodu zónující Olomoucko vyhouplo do vedení 10-19, ovšem domácí se brzy vzpamatovali a díky baterii vlastních trojek se vrátili do hry, do půle už vedli o pět bodů a při trvale prýštícím trojkovém zřídle pak už posunuli soupeře na hranu propasti (61-47). S tím se ovšem odmítal smířit Palyza a vzápětí i Morgan, kteří na vlně děčínských ztrát začali hosty vracet, a šlo se tak do vyrovnané koncovky plné velkých trojek.

Po jedné z nich z ruky Carlsona vstoupii domácí do poslední minuty s vedením 92-91. Na trojce faulovaný Palyza pak proměnil dvě ze tří šestek na 92-93 a po minele Autreyho Morgan z dalších šestek zvýšil na tři. To zbývalo do konce 18 sekund. Autrey pak přišel o míč, Váňa jednou šestkou zvýšil na 4, aby Šiška reagoval bleskovým průletem hřiště a snížením na 94-96. Domácí naděje nicméně vzápětí spláchl dvěma přesnými trestnými hody Palyza.
 


Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Máme z vítězství obrovskou radost. V Děčíně se těžko vyhrává, každý se tu nadře. Odehráli jsme dobrý zápas, hráli jsme to, co jsme chtěli. Děčín měl sice dobrý úsek, kdy nám odskočil na čtrnáct bodů, ale ustáli jsme to. Naším cílem bylo bojovat celých čtyřicet minut a ubránit útočný doskok soupeře. To se nám povedlo a domácí měli jen deset doskoků, zatímco v prvním vzájemném utkání 22. Jsem ještě pod dojmem toho utkání, další slova se mi těžko hledají.“


Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nás samozřejmě mrzí, že jsme zápas ztratili. Měli jsme dobrý úsek, kdy jsme soupeře zaskočili, ale Olomoucko ukázalo, že je velmi kvalitním týmem, a to i bez Douglase. Soupeř postavil od začátku zónovou obranu, a nám chvíli trvalo, než jsme zjistili, co si máme počít. Z toho pramenily triviální ztráty, které nás stály dost bodů. Pak se naše hra zlepšila, nicméně v koncovce jsme to nezvládli, a to nás mrzí.“

 

František Váňa (křídlo BK Olomoucko): „Nastoupili jsme dobře, ale pak jsme měli pár horších úseků, kdy jsme trochu polevili. Myslím si, že zápas jsme vyhráli velmi dobrou obranou a obranným doskokem. Klíčem k úspěchu byla i naše bojovnost.“


David Žikla (pivot BK ARMEX Děčín): „Je škoda úseku, kdy jsme byli plus čtrnáct, a nedokázali jsme vedení ještě navýšit. Škoda také koncovky, kde jsme měli nějaké ztráty a udělali chyby.“