Kooperativa NBL

Eso sibiřského dunkera bez minulosti

11.01.2020 - red
počet přečtení: 841
vytvořeno 11.01.2020, upraveno 11.01.2020

Molten_new_ball

S ROMANEM RADOVSKIIM V letošním All-Star Slam Dunk Contestu půjde o souboj velmocí - USA proti Rusku. Bude to zároveň klání šesti profesionálů a jediného amatéra. A tím bude 23letý rodák ze sibiřského Bratsku a forward prvoligového Basketbalu Olomouc Roman Radovskii, který úspěšně využil letošní All-Star novinky. Tou byla nabídka pro hráče první ligy mužů a extraligy juniorů zaujmout prostřednictvím zaslaného videa s vlastní povedenou smečí a zkusit tak získat jednu dodatečnou nominaci. A v případě potenciálního českého reprezentanta v 3x3 půjde o velmi kvalifikovaného kandidáta, který bere svou účast absolutně vážně.


„Jsem rád za každou takovou příežitost. Vždycky chci ukázat, že něco umím a chci odvést to nejlepší,“ hlásí plynnou češtinou197 vysoký skokan, který už nějakou tu zkušenost se soutěžemi smečařů má.


„V rámci české tour 3x3 se účastním každého Slam Dunku a v roce 2019 jsem vyhrál čtyři z pěti, ve kterých jsem soutěžil. Teď jsem si řekl, proč nezkusit i All-Star NBL.“
 


Na české Chance 3x3 Tour měl obvykle připravený set šesti různých dunků (do soutěže jsou obvykle potřeba čtyři), které varioval i podle pokusů soupeřů. Jeho top parádou je kousek se dvěma míči, kdy jeden nahodí o desku, ve výskoku jej zachycuje pravačkou a téměř simultánně smečuje levou druhý míč, aby vzápětí posadil do obruče pravou i ten druhý.

„Tohle je moje eso v rukávu,“ přiznává, že v neděli 19. ledna v Ústí nad Labem tenhle složitý trik bude v jeho mixu.

Zatímco ve venkovních kláních 3x3 se při jeho vystoupeních kolem kurtu pohybuje zhruba stovka diváků, kde se skoro všichni znají, teď to bude v našlapaném Sportcentru SLUNETA téměř 1400 lidí. „Trochu nervózní určitě budu, na druhou stranu jsem na to už zvyklý a nějak si s tím poradím. Vím, že minulé roky vzbudily ohromný ohlas kousky, kdy někdo přes někoho přeskočil, což není ani tak těžké, ale je to prostě show. Takže taky něco takového plánuju.“

Pro Radovskiiho budou oproti venkovním soutěžím nezvykem i jiné míče. „Na ty kluzčí pro pětkový basket si asi vezmu magnéziový prášek, jiný recept na to nemám,“ směje se.


4047Y2Q.jpg

Nicméně jen u pomůcky na pevnější úchop balonu nezůstane. „Už mám domluvenou halu, kde začnu dunky drilovat na koši sníženém o deset centimetrů (na 295), a až postupně si budu obroučku zvyšovat, abych to do All-Star stihl. To snížení pomáhá nadrilovat techniku, aby ten dunk byl jistý, a pak teprve je dobré si koš dát výš... A taky si budu muset zvyknout na halový míč.“

Roman Radovski se až sem vypracoval nebývale rychle. V rodném Bratsku si s basketbalem začal tykat až ve 14 letech, aby po dosažení plnoletosti pochopil, že jeho budoucnost je jinde, než v tomhle, jak sám říká, malém čtvrtmilionovém městě.

„Hrál jsem tam jen městskou ligu, což ale bylo o ničem. A jeden trenér mi poradil, ať zkusím něco jiného než Rusko. Vzhledem k tomu, že americké univerzity jsou bez stipendia hodně drahé, z Evropy jsem mohl vízum dostat nejsnáz do Polska nebo Česka. V Polsku ale nemají Rusy moc rádi, takže to vyšlo na Česko a teď jsem spokojený. Přišel jsem k vám v osmnácti kvůli škole, za lepším životem a najednou se začalo dařit i v basketu, což pořád trvá. Jistěže začátky byly docela náročné, ale naštěstí jsem potkal dobré lidi, kteří mi pomohli a díky nim jsem se tu uchytil,“ vypráví student FTVS a hned vše barvitě dovysvětluje.

„Nikdy bych si třeba nepředstavil, že si jednou zahraju s Humpolcem, nejlepším zdejším týmem v 3x3, že se dostaneme na World Tour a že budu jezdit i s českou „repre“ na přípravné kempy.“

4048M2Q.jpg

Jak se zdá, trojkový basketbal je mu zatím v Česku souzený. V tom pětkovém vlastně až v minulé sezoně bral výraznější minuty v dresu prvoligového Vyšehradu. Pro tuhle sezonu hostuje v Basketbalu Olomouc, ale kvůli zranění kolene do ní zatím prakticky nezasáhl. „Chtěl jsem to hlavně dobře doléčit. Teď už je to asi měsíc a půl v pořádku a už zase skáču docela vysoko. Při výskoku se dostanu na nějakých 345 centimetrů,“ nebojí ani po dočasné herní odstávce souboje s elitou Kooperativa NBL ve složení Zach Hankins, Javonte Douglas, Eugene Crandall, Kammeon Holsey, Josh Newkirk a Davell Roby.
 

Hlavním polem Radovskiiho působnosti ale zřejmě i dále bude basketbal 3x3. „Minulý rok jsme s týmem Basket-obchod.cz na domácí tour většinou vyhrávali nebo končili na „bedně“, navíc spolupracujeme i s Humpolcem,“ pochlubí se.
 

Právě točení se kolem českého top týmu naznačuje, že v 3x3 se mu daří, a dokonce je ve hře i snaha o - jako obvykle komplikované - získání českého občanství. Do blížící se kvalifikace o Tokio, kde se letos v létě basketbal 3x3 poprvé oficiálně představí, to prý ještě neklapne, ale o další olympiádu už možná bude bojovat za Česko i Roman.

Nejdřív tu ovšem bude jedna velká akce v Ústí.


Suma sumárum to není vůbec špatný start v nové zemi pro kluka z „maloměsta“ na Sibiři, který do Česka přišel v osmnácti jako - muž bez minulosti.