Kooperativa NBL

Galaktická Barca a Tony i Olympiacos do dějin!

23.07.2019 - red
počet přečtení: 902
vytvořeno 23.07.2019, upraveno 23.07.2019

Molten_new_ball

UNIKÁTNÍ UDÁLOSTI V EVROPSKÝCH LIGÁCH Nejen v Kooperativa NBL se dějí podivuhodné, interesantní a důležité události. I v zahraničních ligových soutěžích dochází k zásadním a místy až neuvěřitelným momentům, o kterých stojí za to vědět. Proto vás nyní zveme na kontinentální průlet nad některými neznámými zákoutími evropských basketbalových kurtů. Podíváme se třeba na to, jakým historickým spojenectvím svou raketu jménem ASVEL nastartoval k letu k eurovýšinám čerstvý sportovní důchodce Tony Parker, jak zlomový krok možná už nyní v zákulisí plánují belgická a nizozemská liga, jaký musíte mít nově rozpočet, abyste vůbec mohli hrát litevskou nejvyšší soutěž, které význačné ligy se budou nyní hrát v lichém počtu účastníků, a proč byl kvůli ruskému podnikateli vyloučen z Lega Basket Turín, k čemu byla časovým presem dohnána španělská ACB, jak hvězdnou sestavu včetně rekordní eurogáže poskládala Barcelona, kde se do ligy po dekádě vrátilo jedno kdysi slavné derby, a jaký neslavný milník čerstvě stanovil neústupně nespokojený Olympiacos Pireus...

Tony jede bomby!

Prezident a majitel Tony Parker a ředitel basketbalových operací Nicolas Batum dovedli i přes oceán svůj klub Asvel Villeurbanne v uplynulé sezoně k francouzskému titulu, navíc jako stále aktivní hráči NBA. A teď, když se Parker, který je většinovým vlastníkem nového euroligysty už více než pět let, vydal už do sportovního důchodu (zároveň prý skončil i se svou pěveckou dráhou), bude se toho v Lyonu a přilehlém Villeurbanne dít ještě mnohem víc. Chcete důkaz?

Sedminásobný fotbalový šampion Francie a letos bronzový Olympique Lyon se čerstvě stal čtvrtinovým akcionářem Parkerova klubu, mimo jiné i s výhledem na výstavbu nové arény, která by měla být největší v zemi mimo Paříž. Fotbalový klub za podíl v Asvelu zaplatil 3,4 milionu eur a navíc za 300 tisíc eur odkoupil i 10 procent ženského klubu Lyon Asvel, který rovněž patří Parkerovi a rovněž letos oslavil ligový titul!
 


Parker, který v září otevře v Lyonu i svou mezinárodní akademii (začne s 75 studenty), pro mužský klub novou investici potřeboval i proto, že se od podzimu chystá na nejméně dvouletou štaci v Eurolize, což nebude žádná levná záležitost. Legendární rozehrávač, který Francii v roce 2013 dovedl k jejímu prvnímu kontinentálnímu titulu, v Eurolize navíc nechce hrát druhé housle. Mimochodem – uzavřený obchod označil za vůbec největší v historii francouzského basketbalu.

Fotbalový klub pro změnu hodlá těžit (zejména ve státech, jako jsou USA a Čína, kde má obchodní zájmy společnost, jež klub vede) z Parkerova mezinárodního renomé. Samozřejmostí bude spolupráce v oblasti ticketingu, sponzoringu a na poli dalších obchodních i jiných aktivit.

Plánovaná nová aréna, která by měla být uvedena do provozu v roce 2020 a měla by pro basketbalové zápasy pojmout 10.500 diváků, se bude nacházet v blízkosti novotou stále vonícího stadionu Olympiqu (funguje od roku 2016) a bude v majetku společnosti, pod níž spadá i fotbalový klub. Financována bude výhradně ze soukromých zdrojů a vyjít by měla na 45 až 55 milionů eur (1,4 miliardy korun).

Asvel nový stánek pro budoucí působení v Eurolize bude potřebovat jako sůl. Do jeho vystavění bude muset dál fungovat pouze v dosavadní hale Astroballe, která bude v nové sezoně v Eurolize vůbec nejmenší (kapacita 5500), navíc podle dostupných informací není nic extra. Například během nedávné finálové série francouzské ligy, hrané v závěru ultra horkého června, se v ní zápasy takřka nedaly přežít. Aspoň to reklamovali hráči a kouč soupeře z Monaca, jež nakonec právě v Astroballe padlo v rozhodujícím pátém utkání, v jehož poločase si musel za negativního skore vzít v šatně motivační slovo i sám majitel Asvelu.

Podle monackého trenéra Saši Obradoviče byly podmínky uvnitř haly nelidské, neboť chyběla klimatizace a teplota v napěchovaném stánku dosahovala mezních hodnot (až 40 stupňů). „Vím, že to nemá žádné okamžité řešení, ale nějaké se musí najít, protože to je tým, který tu bude hrát Euroligu,“ poukázal kouč.

Jeho svěřenec Amara Sy dodal: „Už ve druhém zápase finále se spoluhráči Ericu Bucknerovi udělal zle a měli jsme o něj opravdu strach. A dobře se necítili ani další kluci. V téhle hale musíte pít třikrát víc než obvykle, abyste to vedro a dusno vydrželi.“

Jak ale z dostupných vyjádření vyplývá, basketbalový klub by z Vileurbanne nechtěl odejít ani po dokončení nové arény a ligové zápasy i některá utkání Euroligy by měl i nadále hrát v Astroballe.

Na obzoru je BeNe League

V Belgii a Nizozemsku před časem začali řešit možnost sloučení obou ligových soutěží. V belgických médiích už se letos dokonce objevily zprávy, že jde o hotovou věc a už od ročníku 2020/21 by mělo být vše spuštěno. Drtivá většina z deseti belgických klubů je už údajně znuděna z permanentního střetávání v takto malém počtu celků, zároveň se stejně jako v Nizozemsku nedaří najít nové kluby schopné fungovat v nejvyšší soutěži, a panuje touha po novém vzrušení.

V plánu by mělo být společné fugování všech dvaceti belgických a nizozemských klubů (10+10). Ekonomický model, spolupráce s partnery v obou zemích a zřejmě i postupy do evropských soutěží jsou ale zatím určitou překážkou v dalším sjednocovacím procesu, nicméně házenkáři (od roku 2008) či hokejisté (od roku 2015), kteří už společnou ligu založili, jsou basketbalistům dobrým vzorem. Naopak volejbal, který zvažoval totéž, se cestou spojování nedal, neboť nizozemský klubový volejbal šel v novém tisíciletí dolů, což se z belgického pohledu jevilo jako minus.

VTB liga a Lega Basket v lichém počtu

Nadnárodní (byť tento charakter má stále méně) VTB ligu bude podle informací listu Izvestija v příští sezoně hrát místo čtrnácti jen 13 týmů, neboť odhlásit se má lotyšský VEF Riga, který se chce soustředit na domácí soutěž a Ligu mistrů, a nebude nikým nahrazen.

Změny má doznat i play-off, kde by se ve velmi nahuštěné sezoně a při účasti hned tří ruských celků v Eurolize (CSKA, Chimki a Petrohrad) série neměly hrát na tři výhry, ale pouze na dvě.

S lichým počtem 17 celků (namísto osmnácti) vkročí do nové sezony i italská Lega Basket, neboť klub z Avellina kvůli finančním potížím firmy svého šéfa, která byla hlavním sponzorem, po 19 letech v soutěži z vlastního rozhodnutí končí a sám požádal o přeřazení až do třetí ligy! Ani v tomto případě už se nebude soutěž doplňovat a cílem Italské federace i ligové asociace je snížení počtu týmů opět na 16.

Nebyla to ale jediná divočina závěru této sezony v italské lize, neboť už v dubnu rozhodlo ligové shromáždění o vylouční Fiatu Turín, jejž převzala skupina vedená ruským byznysmenem ukrajinského původu Dmitrijem Gerasimenkem, který až do letošního února vlastnil jiný italský ligový klub Cantú, kde podle shromáždění navíc zanechal dluhy, a takové jednání je neslučitelné s fungováním v nejvyšší soutěži.

Ve Finále ACB dvakrát za 24 hodin

Při stlačení nadcházející sezony z obou stran světovým šampionátem a olympijskou kvalifikací (ligy musí skončit nejpozději 12. června) a zahuštění ještě delší základní částí Euroligy, bude zřemě donucena i španělská ACB k nevídanému – odehrát první a druhý finálový duel v po sobě jdoucích dnech. K této situace by došlo, pokud by se španělský tým dostal do Final-4 Euroligy a nejméně jedna semifinálová série ACB by se dostala do rozhodujícího pátého zápasu. Mimochodem - proti takto napěchované sezoně už razantně vystoupila i Hráčská asocicace ACB.
 


Los Galacticos“ už i v Barceloně

Ačkoli výše zmíněnou přezdívkou byli svého času titulováni fotbalisté konkurenčního Realu Madrid, v Barceloně se letos zřejmě rozhodli, že už bylo na čase změnit trudné pořádky posledních sezon a hvězdné označení si přivlastní tentokrát pro katalánský klub a jeho basketbalovou sekci.
Čtrnáctka hráčů oznámená pro nadcházející sezonu totiž má unikátní parametry. Čtyřmi letními posilami kouče Pesiče se stali snapr Alex Abrines (z Oklahomy), centr Brandon Davies (z Žalgirisu, 6. nejužitečnější hráč letošní Euroligy), guard Cory Higgins (z CSKA, druhý střelec Euroligy) a power forward Nikola Mirotič (z Milwaukee)!

Jen pro zajímavost, podle některých evropských zdrojů má guard Higgins dostat téměř 6 milionů dolarů čistého za tři roky a stát se tak třetím nejlépe placeným hráčem ACB po druhém Lullovi z Realu a novém evropském lídrovi a majiteli dosud největšího kontraktu dějin Barcy Mirotičovi, který obdržel smlouvu na 3+1 s ročním příjmem mezi 3,9 a 5,2 milionu eur čistého (druhý v Evropě je nyní s 3,6 milionu Šved z Chimki Moskva). Mimochodem, Mirotič měl v minulé sezoně v NBA 12,5 milionu dolarů hrubého a v případě nejlepší předpokládané cifry v Barce by mohl být v čistém takřka na tomtéž.


Dalších 10 mužů v nyní super hvězdném kádru Barcy z minulé sezony zůstalo a aktuálně tak čítá rozehrávače Heurtela a Pangose, shooting guardy Higginse, Kurice, Ribase, small forwardy Abrinese, Hangu a Smitse, power forwardy Mirotiče, Clavera a Oriolu a centry Daviese, Tomiče a Pustovyje.

I při téhle ohromné síle, s níž musí Barca jednoznačně útočit jak na španělský titul, tak nejméně na Final-4 Euroligy, se ale šéfové klubu nechali slyšet, že ani letos nebude mít katalánský velkoklub nejvyšší rozpočet ve Španělsku (zjevně v narážce na Real).
 

Vyšší povinné rozpočty v Litvě


Board litevské ligy rozhodl, že v příští sezoně bude minimální rozpočet účastníka soutěže zvýšen ze 400 tisíc eur (10,2 milionu korun) až na 600 tisíc, tedy na 15,3 milionu. Zároveň bylo povoleno zvýšit počet hráčů registrovaných v klubu v jeden moment ze 16 na 18. Kluby budou také moci v sezoně registrovat maximálně 20 hráčů (nepočítaje Litevce U21) a minimální počet hráčů v zápise o utkání bude zvýšen z 8 na 10.

Návrat velkého derby

V závěru 90. let se oba boloňské kluby přetahovaly o italský titul a Virtus Kinder dokonce ovládl Euroligu. V minulých letech to ale s Virtusem i Fortitudem moc dobře nevypadalo a v sezoně 2016/17 dokonce oba fungovaly až ve druhé lize. Jenže síla jejich soupeření byla cítit i tam. K jejich finálové sérii nakonec o jeden zápas nedošlo, nicméně i v této soutěži se zvažovalo, že by finálové duely byly přesunuty do haly pro 5500 lidí! Fortitudo se navíc čerstvě vrátilo do nejvyšší soutěže, kde tak bude po deseti letech tradice legendárních derby opět obnovena.
 


Viruts letos nečekaně triumfoval v Lize mistrů a dále veden srbským mágem Sašou Djordjevičem bude podle slov nové posily Miloše Teodosiče útočit na finále EuroCupu, což by týmu zaručilo postup do Euroligy. A mimochodem, magický playmaker Teodosič, který v minulé sezoně odešel z LA Clippers, má dostat něco přes 5 milionů eur čistého za tři roky plus bonus za postup do Euroligy.

Kolín nad Rýnem centrem basketbalu

Multi aréna Lanxess v Kolíně nad Rýnem nejenže bude hostit jednu ze základních skupin EuroBasketu 2021, ale už v nadcházející sezoně i Final Four Euroligy. Jde o stánek, kde byl začátkem století stanoven (tehdejší) evropský návštěvnický rekord pro basketbalový zápas hraný v hale (18.518 je stále platný německý rekord). Stalo se 7. dubna 2000 v ligovém duelu mezi Bonnem a Albou Belrín.

Olympiacos do smutné historie!

Poté, co byl v minulé sezoně za několikeré odmítnutí nastoupit proti věčnému rivalovi Panathinaikosu za trest seslán do druhé řecké ligy, bude Olympiacos fungovat v příští sezoně se dvěma týmy. Elitní skvadra bude hrát pouze Euroligu, béčko složené z mladíků – a pod jiným názvem - druhou ligu. Bude to vůbec poprvé v evropských dějinách, co bude v Eurolize působit druholigový klub.

Olympiacos sice zkoušel trest rozporovat, ale neuspěl. Navíc napadl i sestupy z nevyšší soutěže u některých jiných celků, neboť jeden z klubů měl z ligy sestoupit kvůli tomu, že pro změnu Panathinaikos nenastoupil proti jinému soupeři (ligové shromáždění ale sestup odmítlo a právě to Olympiacos napadl).

Nachbar nespí, ale vyčkává

Výkonný ředitel Hráčské asociace Euroligy Bostjan Nachbar pro Sportske Novosti vyjádřil přesvědčení, že termínový konflikt mezi FIBA a Euroligou by měl být vyřešen, a to i se zapojením jeho hráčské asociace, ovšem vše má podle něj svůj čas. Momentálně je jedním z důvodů vyčkávání i fakt, že euroligoví hráči nemají na kvalifikační okna uvnitř sezony jednotný názor, který je podle Nachbara potřeba, pokud se asociace chce do věci výrazněji vložit. Někteří euroligoví hráči prý v oknech hrát za národní týmy chtějí, jiní však ne a další se cítí ze vzniklé situace pod tlakem.