Kooperativa NBL

Hitové čtvrtfinále: prvootec vs. favorit bookmakerů

03.06.2020 - red
počet přečtení: 388
vytvořeno 03.06.2020, upraveno 03.06.2020

Molten_new_ball

PŘED ČTVRTÝM ČTVRTFINÁLE 1ON1 CHALLENGE Jestli se mají fanoušci před závěrečným dnem Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge nač těšit, je to tenhle souboj. Poslední čtvrtfinále na pražské Folimance bude zítra skutečným hitem a je to velký důvod k zasednutí před obrazovku jakéhokoli přístroje, na kterém od 17:30 bude možné přenos TVCOM.cz sledovat. Ve stánku pod pražským Nuselským mostem domácí Ondřej Sehnal v tomto duelu vyzve po zranění se vracejícího Tura Matěje Svobodu, který má tisíc a jeden důvod vložit do tohoto gladiátorského klání absolutní maximum. A v tuto chvíli zapomeňte na to, že domácí borec je horkým favoritem bookmakerů na celkové vítězství s kurzem 3,0 a svitavskému vyzyvateli byl přiřknut čtyřnásobně horší kurz. Tenhle mač do 9 bodů totiž může vyhrát kdokoli a bude to prvotřídní basketbalová show, kterou je možné sledovat jen a pouze v čase korony.

„Neberu to jako inzultaci, ale jako extra motivaci,“ prohodil dnes ráno Matěj Svoboda k výrazně horšímu kurzu oproti svému zítřejšímu soupeři, což platí i pro jejich vzájemný zápas. Svitavský forward, který bude mít k dobru téměř decimetr výšky, ví, že před vynucenou pauzou způsobenou zraněním kolena byl v úvodu letošní sezony top skórerem Turů s téměř 18 body, což je o téměř sedm víc, než v lize doručoval jeho sok.

4583ZjN.jpg

„Ondra je pro mě jedním z těžších soupeřů. Je to dobrý střelec, silný v nájezdu, jde i o velice chytrého hráče a taky velice soutěživého. Jak jsme ale mohli vidět, není neporazitelný a já se na zápas moc těším. Bude to dobrá podívaná,“ podotkl Svoboda na adresu třaskavého střetu se soupeřem, jejž zná už od dob společného působení v mládežnických reprezentacích.

Jestliže svitavský forward měl i přes nejistotu týkající se jeho hry po dlouhém výpadku čtvrtfinále 1 on 1 jako cíl, Sehnal od začátku mířil úplně nejvýš. „Věřím si hodně, byl jsem proto spíš zklamaný, že jsem českým finálovým kolem neprošel bez prohry. To ale plánuju teď v play-off napravit,“ varuje všechny soupeře.

Svobodu má stejně jako ostatní potenciální protivníky v play-off dobře zmapovaného. „Je to skvělý střelec, tím bude i nejnepříjemnější. Asi mě překvapilo, že v soutěži dobře ubránil malé hráče. Tam jsem čekal, že bude trochu rychlostně ztrácet, ale ukázal, že na nohách je silný,“ ocenil Sehnal, který na čtvrtek chystá nové trumfy do svého útoku.

Svoboda má za sebou ne zcela přesvědčivé moravské finále, kde skončil s bilancí 3-2 třetí, když padl s ostravským Radkem Pumprlou a brněnským vítězem Janem Kozinou. „S Radkem se to trochu zvrhlo, začali jsme se přestřelovat z trojkového oblouku, což ode mě možná byla chyba. A jemu pak padla poslední střela na 7-6. A s Honzou už jsme oba věděli, že postupujeme. Nechtěli jsme se zranit a byli jsme oba vlažní.“
 


Pro úspěšného skórera všech mládežnických reprezentací tak byly směrodatné spíš vítězné zápasy. „Měl jsem tam několik cílů. Jedním z nich bylo vrátit porážky ze základního kola Filipovi Šmídovi a Radkovi Farskému, což se podařilo. Druhý cíl byl samozřejmě porazit spoluhráče Šimona Puršla. Jen k tomu dodám, že já to věděl, on to věděl a všichni věděli, že ho porazím, ale respektuju ho za to, jak si věřil,“ směje se Svoboda, jehož třetím cílem byl samozřejmě i postup do Prahy.

V moravském finálovém kole se opět o stupeň víc využívaly fauly a házelo se tak i víc trestných hodů, jejichž úspěšnost nejednou rozhodovala o výsledcích. V play-off, kde se smí využít až pět nestřeleckých faulů, to bude mít při volbě taktiky ještě větší důležitost. Zajímavá je tu například informace, že hráčům bylo arbitry sděleno, že třeba zákroky na nestřeleckou ruku při zakončeních se v této soutěži neposuzují jako fauly.

„Rozhodčí to pouštěli víc než v základní skupině, což je jen dobře. Pokud by se pískalo všechno jako v pětkové hře, nedalo by se úplně hrát. A šestky rozhodují. V play-off to navíc bude ještě tvrdší, už půjde o to hlavní a čekám nesmlouvavý boj,“ tuší Svoboda, který si v play-off vůbec poprvé vyzkouší zápasy do 9 bodů.

Při tom platí, že jen ve čtvrtfinále a semifinále může při nedosažení 9 bodů jedním z hráčů zápas ukončit vypršení 6 minut čistého času. Ve finále a v duelu o třetí místo, tedy v soubojích o finančně honorované pozice, se musí dohrát do 9 bodů a čas nebude brán v potaz, což bude klást enormní nároky na fyzický fond hráčů.
 


„Určitě by tam měla být první pomoc a někdo ze záchranné služby,“ usmívá se Svoboda. „Ne, ještě máme čas potrénovat a holt se budeme muset kousnout. Pokud chceme vyhrát, musíme to zvládnout. Nejde přemýšlet, že se 9 bodů nedá dát, ale že to prostě půjde.“

Na ty nejvytrvalejší pak bude čekat i zasloužená odměna. Vítěz zinkasuje dokonce 100 tisíc korun, poražený finalista 50 tisíc a vítěz zápasu o třetí místo 25 tisíc.

Jak by Svoboda se Sehnalem naložili s prémií pro šampiona? Velmi rozdílně!

„Ke konci roku bych si chtěl určitě pořídit nový PlayStation 5 a k tomu i kompatibilní televizi,“ hlásí náruživý hráč videoher z pražské Folimanky.

To o rok starší Tur už má trochu jiné starosti. „Věnoval bych výhru svému synovi, který se má narodit zhruba za čtyři týdny. Buď bych mu něco koupil, nebo mu to uložil. Taky bych něco pěkného daroval své skvělé přítelkyni, pro niž to teď během těhotenství není jednoduché, a nějakou odměnu si také zaslouží.“

Tenhle Matěj bude zřejmě dobrým tátou...