Kooperativa NBL

Hrubanova show! Po Všechnopárty i los kvalifikace

22.07.2019 - red
počet přečtení: 500
vytvořeno 22.07.2019, upraveno 22.07.2019

TV KNBL

OHLASY NA LOS KVALIFIKACE ME MUŽŮ Reprezentační křídelník Vojtěch Hruban má za sebou velkolepou zkušenost. Dnes se v Mnichově stal jedním z losujících při losu kvalifikace EuroBasketu mužů 2021, který hostí i Česko, a po prosincovém výstupu ve Všechnopárty si tak zapsal další výrazný mimopalubovkový milník. A jak vůbec los dopadl pro národní tým, který se jako pořadatel ME kvalifikace zúčastní jen nesoutěžně, protože účast na šampionátu má jako další tři pořadatelé (Itálie, Německo a Gruzie) samozřejmě jistou?

Síly poměří se silnou Litvou a ambiciózní Belgií. Na třetího soupeře si budou lvi muset ještě počkat. Vzejde z předkvalifikace a bude jím vítěz tříčlenné skupiny mezi Albánií, Běloruskem a Dánskem.

3704MTd.jpg
 

„Je to solidní los. Litva je hodně dobrý tým. Belgie určitě půjde do kvalifikace s očekáváním postupu a na třetího soupeře si ještě musíme počkat. Protože ale do kvalifikace půjdeme jako pořadatelé s jistou účastí, je to pro nás dobrá příležitost, jak tým připravit na mistrovství Evropy,“ pochvaluje si trenér národního týmu Ronen Ginzburg.


Ten se už zítra začne s reprezentací připravovat na světový šampionát, a tak zatím jeho myšlenky míří spíš do Číny než ke kvalifikaci, která začíná v únoru příštího roku. Podle svých slov však losy různých kvalifikací a skupin příliš neprožívá. „Já před žádným losem necítím nervozitu, protože to není v mých rukou. Cítil jsem, že bychom mohli dostat Izrael, ale nakonec se tak nestalo. I tak jsou to ale skvělí soupeři pro naši přípravu. My budeme moct zapojit více mladých hráčů a myslet na budoucnost.“

Kvalifikace na mužský šampionát se odehraje ve třech kvalifikačních oknech – únoru 2020, listopadu 2020 a únoru 2021. Na EuroBasket postoupí z každé skupiny tři nejlepší týmy. Ze skupin, kde jsou pořadatelé jsou to dva nejlepší týmy plus pořadatel ME.


SLOŽENÍ SKUPIN
 

Skupina A: Španělsko, Polsko, Izrael, Slovensko/Kypr/Rumunsko
Skupina B: Rusko, Itálie, Severní Makedonie, Estonsko
Skupina C: Litva, Česká republika, Belgie, Albánie/Bělorusko/Dánsko
Skupina D: Chorvatsko, Turecko, Nizozemsko, Švédsko
Skupina E: Srbsko, Finsko, Gruzie, Švýcarsko/Portugalsko/Island
Skupina F: Slovinsko, Ukrajina, Maďarsko, Rakousko
Skupina G: Francie, Německo, Černá Hora, Lucembursko/Kosovo/Velká Británie
Skupina H: Řecko, Lotyšsko, Bosna a Hercegovina, BulharskoFoto: FIBA