Kooperativa NBL

Jak Peter Bálint probouzí Novou huť

11.06.2019 - red
počet přečtení: 1123
vytvořeno 11.06.2019, upraveno 11.06.2019

TV KNBL

S NOVÝM KOUČEM OSTRAVY Po osmiletém panování Dušana Medveckého došlo nedávno na trenérském postu v NH Ostrava k zásadní změně, když kouče, který tým v roce 2013 dotáhl k bronzovým medailím, nahradil jeho dosavadní asistent Peter Bálint (na vrchním snímku vlevo). Slovenský expert, který před osmi lety ještě coby lodivod Prostějova ve finále ligy jako dosud poslední seriózně hrozil nymburským hegemonům, se do oběhu Kooperativa NBL vrátil po pětileté přestávce loni, kdy naskočil coby ostravský asistent. Nyní jej čeká po Prostějovu a Ústí třetí česká štace v „hlavnej úlohe“. Jeho úkolem bude vyvést NH z tříletého vězení 11. příčky, a to spolu s novým asistentem Tomášem Bartoškem, přicházejícím po konci pardubické mise. O tom, co už pro nápravu situace Peter Bálint udělal ve svém prvním „zákulisním roce“, o tom, co se v klubu mění, i o tom, jak bude chtít fungovat v roli hlavního trenéra, promluví právě teď.

Trenére, po rok a půl staré změně majitele Nové huti a vyhlášení snahy atakovat do tří let přední ligové příčky se zatím výsledkově na vašem 11. místě nic nezměnilo – přichází s vaším posunem na pozici head coache i čas na zlepšení této nelichotivé bilance?
Zatím těžko říct, ale doufám, že ano. Za poslední dva roky se Ostrava výsledkově moc nezvedla, a i když to neumím zaručit, protože tohle nejde dopředu nikdy říct, budu se snažit dělat maximum pro posun klubu aspoň o trochu výš.

Po prvním půlroce od vlastnické změny na konci sezony 2017/18 kapitán Petr Bohačík hlásil, že se ještě nic převratného neposunulo. Jak je tomu po vaší první sezoně v NH? Co se děje za kulisami?
Musím jednoznačně říct, že se výrazně zlepšila platební morálka. Klub letos platil hráčům i celému vedení všechno včas a to, co býval pro NH takový černý puntík, se zlepšilo a je to velice pozitivní moment a důležitá věc. Zadruhé se hodně zvedla snaha managementu zlepšit hráčům podmínky. A doufám, že se s mým příchodem o něco změní i klubová kultura a soudržnost. Chceme trochu jinak přistupovat k celému tréninkovému procesu, respektive k působení hráčů v klubu, a vedení má také zájem více než doposud prosazovat české hráče. Já tak doufám, že si do Ostravy najdou cestu a bude to další krok pro klub i český basketbal, aby se mu tímhle také pomohlo.

3650ODR.jpg

Co by mělo znamenat zlepšení podmínek pro hráče?
Víme, že hala Tatran je už poměrně stará a její zázemí není optimální, proto je tu snaha vylepšit ho, aby hráči měli větší komfort a cítili se tu jako doma, zejména když nepocházejí z Ostravy. Chceme, aby se tady cítili dobře, a pak po nich můžeme požadovat i lepší výkony.

Jak jste si za první rok zvykl na nové prostředí a co už jste se snažil posunout dál vy sám jako šéftrenér mládeže?
Měl jsem toho za tu sezonu skutečně dost. Staral jsem se o více družstev mládeže, k tomu jsem byl asistentem u ligového áčka, kde toho taky bylo hodně, takže jsem si musel zvyknout na někdy i pět tréninků za den, což po mentální stránce nebylo snadné. Zvyknout jsem si musel i na prostředí, kdy to zázemí v hale ve srovnání s jinými kluby v lize není dokonalé, ale už se nám částečně daří to měnit. Z něčeho jsem tedy byl zaskočen, ale ta změna postupně přichází.

Co všechno jste měl pod sebou v mládeži a co jste se snažil nastartovat?
Byl to proces postupného budování mládežnických týmů, aby to mělo návaznost a nějakou koncepci včetně té herní, aby ta družstva nebyla rozháraná a každý trenér nedělal jen to, co uzná za vhodné, ale aby tam byl nějaký řád. To bylo první. Snažil jsem se s trenéry hodně komunikovat o této koncepci, aby ji přijali za svou. Myslím si, že v klubu se také dosud víc, než by se mělo, zaměřovalo u mládežnických týmů na výsledky. Toho já nejsem vyloženým zastáncem a snažil jsem se trenérům říkat, že to není o výsledcích, ale o budování a výchově komplexního hráče do budoucna. Na starosti jsem měl prakticky všechna družstva od U14 nahoru. U U14 a U19 jsem byl hlavním trenérem, u U15 a U17 asistentem. Bylo toho dost, ale hráčům jsem se snažil předat všechny zkušenosti ze své předchozí kariéry.

Jak jste u toho ještě stíhal asistovat kouči Medveckému u týmu mužů v NBL?
Stíhat se dá všechno, pokud to má návaznost. Byl jsem skoro na všech trénincích áčka, pokud do toho nepřicházely zápasy mládeže. Tréninky šly jeden po druhém a časově se to nějak dalo zvládat.

V právě skončené sezoně jste dávali prostor v rozsahu od jednoho do třiceti zápasů celkem sedmi českých hráčům ve věkovém rozmezí od 17 do 23 let. Co vám tohle „testování“ ukázalo a jak tento záměr vyšel?
Tohle by byla spíš otázka na trenéra Medveckého, který herní prostor pro tyto hráče určoval. Já v tomhle chci pokračovat, nebo to možná ještě rozvinout daleko dál. Chci pracovat spíš s českými hráči, s mladými českými hráči, a uvidíme, zda se toho nabídnutého prostoru budou schopní zhostit. Mně jako asistentovi se ukázalo, že ti mladí kluci mají ochotu a řekněme i kvalitu, aby postupně mohli být těmi, kdo jednou ten tým povedou.

3651YmY.jpg

Rozloučili jste se se všemi cizinci z letošního kádru, o jak velký počet borců ze zahraničí a o jaké pozice budete mít nyní zájem vy?
Tohle je teď otázka procesu hledání a budování týmu. Mojí snahou bude, aby ten počet byl co nejmenší. Pokud budou zahraniční hráči dva, budu velice spokojen, pokud budou nutní tři, nebude se dát nic dělat, protože českých hráčů je teď málo a už vůbec v republice není střední generace a ti starší, zkušení. Uvidíme, jak se nám tým podaří vybudovat. I když to není jisté, zatím to vypadá, že budeme muset přivést zahraničního rozehrávače. Doufejme, že se i dál domluvíme s Olomouckem na setrvání rozehrávače Martina Nábělka, který je pro nás důležitým druhým point guardem.

Rozpočtově byste měli být na podobné úrovni jako v minulé sezoně?
Myslím, že ano. Já bych jen ty finance radši směřoval do českých hráčů a chtěl bych, abychom tu měli ty co nejkvalitnější, a až potom jsme peníze investovali do cizinců.

Po devátém a třech jedenáctých místech se zdá, že vylepšit tuto bilanci z posledních let nebude možná tak složité, nicméně důležitá otázka zní, kam budete chtít mířit vy?
No, nebude to složité, ale zároveň to vůbec nebude lehké. Jak jsem řekl, budeme se snažit přivést mladé české hráče. A s těmi je to vždy loterie – jak se chytnou, jak budou schopní pracovat a vyhrávat zápasy. Já teď nechci říkat, jestli je pro mě metou play-off. Za zásadní beru to vybudovat konkurenceschopný tým s potenciálem, který bude vědět, že je schopen se postupně zlepšovat. A jestli se play-off podaří už v nacházející sezoně, nebo za rok, to dnes těžko odhadnu. Hlavní je vybudovat něco, co bude mít progres, nějaké směřování, aby to nebylo jen bytí ze sezony na sezonu.
(NH čertsvě přivedla jako první letní posilu křídelníka FIlipa Šmída z Ústí, který tak v podstatě nahradil Lukáše Bažanta, jenž z Ostravy zamířil právě do Ústí - pozn.)

Jak jste vůbec strávil těch pět let mimo NBL - mezi odchodem z Ústí po sezoně 2012/13 a loňským nástupem do Ostravy?
Celých pět let jsem byl u prostějovské mládeže, kde jsem se snažil vybudovat, a myslím, že se to celkem povedlo, jeden fungující mládežnický klub.

 

Na rodném Slovensku jste se od odchodu z Levic v závěru roku 2012 nikde neangažoval?
Ne, ne, vůbec nijak.


A budete se nyní za řekou Moravou pohlížet po posilách?
Je možné, protože hledáme v různých zemích, že se někdo objeví i ze slovenské extraligy. Takže to nevylučuju, ale uvidíme...