Kooperativa NBL

Jak pondělí 15. července ovlivní NBL

10.07.2019 - red
počet přečtení: 1114
vytvořeno 10.07.2019, upraveno 10.07.2019

TV KNBL

ROZPIS SEZONY 2019/2020 S OTAZNÍKEM Předehrávka mezi mistrovským Nymburkem a pardubickou Beksou, premiérově vedenou novým koučem Kenem Scalabronim, odpálí v pátek 4. října, tedy necelé tři týdny po skončení světového šampionátu, novou sezonu Kooperativa NBL.

A kdo se v prvním kole utká dál? V pětici sobotních duelů to budou dvojice Kolín – Opava, Děčín - Svitavy, Ostrava – USK Praha, Brno – Ústí a Olomoucko – Hradec Králové.


Základní část v nyní již tradiční délce 22 kol má skončit 29. ledna, přičemž se zatím počítá i s oknem na pomezí listopadu a prosince, původně určeným pro první díl kvalifikace o EuroBasket 2021. To však FIBA čerstvě zrušila s tím, že zejména kvůli požadavkům evropských a amerických národních federací (na šetření hráčů a ulevení nahuštěnému programu mezi zářijovým MS a červnovými kvalifikačními turnaji o OH) kvalifikace ME začne až v únoru 2020 a bude se pokračovat v listopadu téhož roku a poté v únoru 2021. Namísto čtyř oken tedy budou jen tři.

3692MDI.jpeg

Nyní je na stole několik variant vyplnění dvou uvolněných týdnů na přelomu listopadu a prosince. Ta výsledná bude do velké míry záviset zejména na tom, zda Česko dostane pořadatelství jedné ze základních skupin EuroBasketu mužů 2021. Ortel padne v pondělí 15. července na zasedání Central Boardu FIBA v Mnichově, přičemž v boji o pořadatelství jedné ze čtyř skupin jsou dále Německo (pořádalo ME 2015), Itálie, Estonsko, Gruzie, Maďarsko a Slovinsko.

Pokud Češi ME nedostanou, bylo by podle informací NBL.cz snahou vedení národního týmu uspořádat ve volných dnech reprezentační minikemp. Pokud by Česko EuroBasket pořádalo, byl by ve hře miniturnaj s týmy dalších pořadatelských zemí, aby lvi nepřišli o šanci na kvalitní zápasy.

Sezona 2019/2020 bude zejména pro některé (vícečlenné) ligy extrémně složitá na termínování, neboť kvůli MS začne později a finálové série musí skončit nejpozěji 12. června, protože olympijské kvalifikační turnaje se budou konat už od 23. do 28. června 2020 a měsíc nato již vypukne v Tokiu samotná olympiáda (24. července).

Pokud se už nic nezmění, hned kvartet ligových celků vstoupí do nového ročníku Kooperativa NBL pod vedením nových trenérů: Svitavy bude řídit dosavadní asistent Lukáš Pivoda, Pardubice Američan Ken Scalabroni, jenž se vrací do ligy po pěti letech, Ostravu bude koučovat Slovák Peter Bálint a Brno Lubomír Růžička.