Kooperativa NBL

Jen 17 Američanů! A kdo nejvíc pouštěl žilou?

08.10.2019 - red
počet přečtení: 910
vytvořeno 08.10.2019, upraveno 08.10.2019

Molten_new_ball

LETNÍ POHYBY V KÁDRECH NBL Bude to ten nejzásadnější rozdíl mezi minulou a letošní sezonou? Řeč je o počtu zahraničních hráčů na klubových soupiskách. Zatímco v ročníku 2018/19 tucet ligových týmů protočil celkem 58 cizinců, do letošní Kooperativa NBL jich vstupuje už jen 35. To dělá pouhých 23 procent ze všech 155 hráčů na týmových soupiskách. A je to také o šest cizozemců méně, než tomu bylo na ligové startovní čáře loni.

Půltucet borců se na pohled nemusí zdát jako dramatický rozdíl, ale když uvážíte, že po další medaili bažící Olomoucko je na pouhých třech cizincích (loni 5), Pardubice (loni 4) srazily svou kvótu na jediného Chorvata, Opava jako další přední tým nadále drží jako jediná exkluzivně českou sestavu, Brno je na dvou mužích a i Ostrava (loni 5), dříve měnící během léta celé zahraniční eskadry, se spokojila se třemi, už to někde musí být znát.

Po aktuálním doplnění nymburské sestavy právě jen mistr na plný počet mužů využije pětičlennou cizineckou kvótu, která smí být nasazena do zápasu NBL. Podrobný přehled součtů zahraničních hráčů vypadá následovně:

3777NzU.jpg

5 – Nymburk
4 – Svitavy, USK, Kolín, Hradec
3 – Olomoucko, Ústí, Ostrava
2 – Děčín, Brno
1 – Pardubice
0 - Opava

Do očí letos bije především ohromně snížený počet Američanů – zatímco loni jich do ligy vstupovalo 30, letos to je pouhých 17. Pět bude Slováků, Srbů i Chorvatů a jeden Bosňan, Ir a Kapverďan. Z počtu 11 borců z bývalé Jugoslávie je také patrné, kam namnoze směřovala lasa klubových manažerů. Loni z tohoto plodného regionu bylo na startu NBL jen pět hráčů (dva Slovinci a po jednom Černohorci, Bosňanovi a Srbovi).

Na trenérském poli zůstává pětičlenné zahraniční zastoupení, a to u týmů Nymburka (Izraelec Oren Amiel), Pardubic (Američan Ken Scalabroni), Ostravy (Slovák Peter Bálint), USK (Chorvat Dino Repeša) a Olomoucka (speciální případ Predrag Benáček jako rodák ze Sarajeva s českou krví). Scalabroni a Bálint se do ligy vracejí po několikaleté odmlce, jejich týmy ale nejsou jedinými, které měnily kormidelníky. Lubomír Růžička po odchodu ze Svitav vzal během léta angažmá v Brně a ve východočeském klubu jej nahradil dosavadní asistent Lukáš Pivoda, který si v sobotu odbyl na prknech NBL premiéru v roli head coache.

Důležitou a často skloňovanou otázkou je každé léto i stabilita kádru. Jak se dařilo klubům v tomto ohledu?

Vezmou-li se v potaz hráči s průměrem minimálně 10 odehraných minut po většinu nebo velkou část minulé sezony, týmy udržely, či si ponechaly tento počet hráčů:

3778Y2Q.jpg

10 – Opava
9 – Děčín
8 - Pardubice
7 – Nymburk, Olomoucko, Svitavy, USK
6 - Brno
5 – Ústí, Hradec
4 - Ostrava
3 – Kolín

Speciální podkategorií je počet udržených cizinců, což bývá z řady důvodů nesnadný úkol. V lize jich z minulé sezony zůstalo 12 a rozprostřeni jsou jen mezi sedm celků:

3 – Hradec (2 Slováci, 1 Srb)
2 – Děčín (2 Američané), Svitavy (1 Američan, 1 Slovák), USK (1 Američan, 1 Srb)
1 – Olomoucko (Američan), Pardubice (Chorvat), Ústí (Američan)
0 – Nymburk, Brno, Kolín, Ostrava

Odchodů hráčů s průměrem nejméně 10 minut na utkání a dokončenou sezonou v týmu se dalo napočítat rovných 40:

5 – Nymburk, Brno, Ostrava
4 – Ústí, Kolín
3 – Olomoucko, Svitavy, Pardubice, USK, Hradec
1 – Děčín, Opava

Naopak nových hráčů s předpokladem nosnějšího charakteru nebo větší obehrávanosti (bez dorostenců) bylo angažováno 36:

6 - Nymburk
5 – Kolín
4 – Olomoucko, Ostrava, Brno
3 – Ústí, Hradec
2 – Svitavy, Pardubice, USK
1 - Opava
0 - Děčín

3779Zjl.jpg

Následuje jmenný výčet pohybů v jednotlivých kádrech, kde nejsou zohledněny krátkodobé zápůjčky z druhé poloviny minulé sezony Adama Číže (z Kolína do Svitav), Petra Bohačíka (z Ostravy do Olomoucka) a Filipa Novotného (z Nymburka do Kolína), který ovšem vzhledem k tomu, že nedokončil sezonu v týmu Nymburka, není zohledněn ani v jeho letních odchodech.

ERA BASKETBALL NYMBURK
Přišli (6): rozehrávači Booker (USA), Rogič (Chorvatsko), Tůma (Česko), power forwardi Hankins (USA) a Dalton (USA), křídlo Almeida (Kapverdské ostrovy)
Zůstali (7): Hruban, Jaromír Bohačík, Pavel Pumprla, Kříž, Martin Peterka, Benda, Safarčík
Odešli (5): rozehrávači Lawrence (USA), Vyoral (Česko), shooting guard Wright (USA), power forwardi Davis (USA) a Myers (USA)

BK ARMEX DĚČÍN
Přišli (3 teenageři): guard Bobek, křídlo Rozsypal a forward Mach (všichni Česko)
Zůstali (11): Autrey, Carlson, Feštr, Grunt, Ježek, Kroutil, Landa, Pomikálek, Šiška, Žikla, Skalička
Odešli (1): power forward Krakovič (Česko)

BK OLOMOUCKO
Přišli (5): guard Morgan (USA), centr Josipovič (Bosna), rozehrávač Kouřil (Česko), centr Vašát (Česko), power forward Dominik Štěpán (Česko)
Zůstali (9): Douglas, Palyza, Dedek, Goga, Norwa, Marek Sehnal, Váňa, Sychra, Klepač
Odešli (3): guardi Dunans (USA), rozehrávač Pelko (Slovinsko), centr Mikulič (Chorvatsko)

DEKSTONE TUŘI SVITAVY
Přišli (4): centr Dodd (USA), guardi Crandall (USA) a Sýkora (Česko), forward Hlobil (Česko)
Zůstali (9): Marko, O´Brien, Slezák, Puršl, Matěj Svoboda, Kovář, Kotásek, Jelínek, Jiří Svojanovský
Odešli (4): power forward Aiken (USA), křídlo Teplý (Česko, konec kariéry), rozehrávač Marek Welsch (Česko), power forward Martin Novák (Česko, konec kariér v NBL)

BK JIP PARDUBICE
Přišli (3): rozehrávač Vyoral (Česko), power forward Slanina (Česko) a z dorostu povýšený forward Michal Svojanovský (Česko)
Zůstali (9): Kohout, Nečas, Pavlovič, Půlpán, Švrdlík, Škranc, Potoček, Michal Svoboda, Výcha
Odešli (4): guardi Jackson (USA) a Brožek (Česko), power forward McGaughey (USA), rozehrávač Singletary (USA)

BK OPAVA
Přišli (1): křídlo Bratčenkov (Česko)
Zůstali (13): Šiřina, Bujnoch, Gniadek, Klečka, Kvapil, Zbránek, Švandrlík, Dragoun, Jurečka, Slavík, Bukovjan, Jiří Štěpánek, Kurečka
Odešli (1): rozehrávač Kouřil (Česko)

SLUNETA ÚSTÍ
Přišli (5): rozehrávač Brown (USA), křídla Davis (USA) a Bažant (Česko), power forward Karlovský (Česko), forward Haiblík (Česko)
Zůstali (7): Pavel Houška, Pecka, Svejcar, Šotnar, Fait, David, Maděra
Odešli (4): rozehrávač Wisseh (USA), forwardi Martin (USA) a Šmíd (Česko), centr Šteffel (Česko)

USK PRAHA
Přišli (5): křídlo Marič (Chorvatsko), power forward Proleta (Chorvatsko) a z dorostu povýšení power forwardi Kulenovič a Fuxa a křídlo Šimon (všichni Česko)
Zůstali (9): Appleby, Ondřej Sehnal, Mareš, Stevanovič, Křivánek, Štěrba, Petružela, Marek Vyroubal, Macháč
Odešli (4): centr Vukosavljevič (Srbsko), rozehrávač Tůma (Česko), guard Samoura (Česko) a křídlo Böhm (Česko)

mmcité1 BASKET BRNO
Přišli (4): power forwardi Körner (Slovensko) a Heřman (Česko), rozehrávač Smithson (USA), křídlo Novotný (Česko)
Zůstali (7): Stegbauer, Farský, Jokl, Kereselidze, Kozina, Nehyba, Szarowski
Odešli (5): rozehrávač Geiger (USA), power forward Keely (USA), křídla Roby (USA) a Radek Pumprla (Česko) a centr Vašát (Česko)

BC GEOSAN KOLÍN
Přišli (8): centr Vukosavljevič (Srbsko), power forward Granič (Chorvatsko), guard Igrutinovič (Srbsko), křídla Kolář (Česko) a Kačer (Česko), rozehrávači Richardson (USA), Brožek (Česko) a z dorostu povýšený křídelník Novák (Česko)
Zůstali (6): Číž, Machač, Šoula, Kosík, Merta, Vacek
Odešli (5): rozehrávači Walton (USA) a Dlugoš (Česko), křídla Purifoy (USA) a Bratčenkov (Česko), power forward Thompson (USA)

NH OSTRAVA
Přišli (7): rozehrávač Newkirk (USA), power forward Carroll (Irsko), křídla Šmíd (Česko) a Radek Pumprla (Česko), z dorostu Snakes Ostrava povýšená křídla Snopek a Lukáč (oba Česko) a z dorostu Prostějova angažovaný křídelník Páleník (Slovensko)
Zůstali (6): Petr Bohačík, Nábělek, Choleva, Koloničný, Havlík, Stěpán Svoboda
Odešli (5): rozehrávač Stanojevič (Srbsko), guardi Alleyn (USA) a Boggs (USA), forward Bažant (Česko), power forward Zaharijevic (Kanada)

KINGSPAN HRADEC KRÁLOVÉ
Přišli (6): křídlo Tresač (Srbsko), forward Pekárek (Česko), power forward Heinzl (Česko), guard Kantůrek (Česko), z dorostu povýšený forward Bureš (Česko) a z dorostu Nymburka angažovaný rozehrávač Jirák (Česko)
Zůstali (6): Sedmák, Lošonský, Stamenkovič, Ondřej Peterka, Mahler, Andres
Odešli (5): guardi Canda (USA) a Marquardt (USA), křídlo Kolář (Česko), plus dva mladíci - guard Mráz (Česko) a power forward Dominik Štěpán (Česko)