Kooperativa NBL

Kachna, "čau" a dunkování přes únavu

15.08.2019 - red
počet přečtení: 963
vytvořeno 15.08.2019, upraveno 15.08.2019

TV KNBL

ZPOVĚĎ VÍTĚZE KOOPERATIVA FAKTORU 2018/19 CHARLESE AIKENA Ze tří nejlepších „leteckých modelářů“ uplynulé ligové sezony zbyl v Kooperativa NBL už jen jeden – v pořadí třetí nejatraktivněji hrající muž soutěže a také její MVP Javonte Douglas. Ex-kolega z týmu Olomoucka Thomas Dunans, celkově druhý v Kooperativa Faktoru, se nechal zlákat do švýcarského Monthey a faktorový vládce Charles Aiken nabral ze Svitav směr Pecs, jíž letos o jedinou výhru uniklo finále maďarské ligy.

I v Pecsi se majií nač těšit. Málokdo totiž sázel v tuzemské nejvyšší soutěži dunky v takovém množství a s takovou lehkostí jako právě tenhle 206 vysoký „pružináč“, jehož faktorový průměr se za dlouhodobou část NBL vyšplhal na víc než úctyhodných 9,2 bodu.

„Kouč mě posílal do dobrých pozic a spoluhráči mi pomáhali. Nebylo to nic těžkého. Pro mě to bylo úplně normální, tak jako tady jsem smečoval a skákal celou kariéru,“ pravil 28letý power forward, který do sezony naskočil s malým zpožděním, když pod svitvavským košem nahradil málo výkonného Russella Woodse.

3726Zjd.jpg

Přece by však našel jednu osobu, bez které by tak snadno vítězství v soutěži basketbalové krásy neuchvátil. Je jí slovenský přihrávkový mág Roman Marko. „Je pravda, že s Romanem to byla fakt „brnkačka“. Mně už jen stačilo, abych byl ready na těch správných místech a on už mě uměl najít. Docela jsme na tom makali i na tréninku, kde jsme si leccos domlouvali,“ přiznává Aiken virtuální díl své odměny ve výši 50 tisíc korun i hlavnímu rozehrávači letos opět čtvrtých Turů.

O možnosti vyhrát peníze za to, co dělá nejradši, tedy za blokování střel a smečování, se v detailech dozvěděl až na přelomu roku. Tím, že by Kooprativa Faktor ovládl i bez jakéhokoli povědomí o něm, si ale po sezoně jistý nebyl. Jisté však bylo, že od získání této znalosti do pedálů šlapal ještě mocněji. „Určitě jsem se pak snažil víc. A v některých zápasech jsem dunkoval, i když jsem už byl unavený,“ přiznává se ke své motivaci Američan, který měl v plánu prémii z Kooperativa Faktoru rozptýlit za zahraniční dovolenou.
 


Přiznal i to, že v NBL pro něj letecké kousky nebyly tak snadné jako v minulosti například na Filipínách. „U vás to určitě bylo těžší, řada týmů mě postupně měla dost naskautovaného. I tak jsem si ale našel cestičky, abych dunkovat mohl. Rozhodně to bylo těžké proti Nymburku a Děčínu, který mi třeba v ligovém semifinále nechtěl dát nic zadarmo. Byl jsem po zápasech otlučený a měl pěkných pár modřin.“

Za svou top akci sezony Aiken považuje jednu exkluzivní smeč proti Olomoucku. „Najížděl jsem do koše, když přede mnou nebylo úplně volno, a zarval jsem to přes všechny, což nabudilo celý náš tým,“ pochvaluje si letec, krterý sní o zápasovém provedení maximální frajeřiny s prohozením míče mezi nohama před zárazem do obruče. „To jsem zvládl jen kdysi dávno, jako mladší, v rámci tréninku.“
 


Z východních Čech ovšem Aiken odešel bohatší i o jiné zkušenosti, než je smečování za peníze. „U vás je spousta lidí, se kterými je sranda. I moji spoluhráči takový byli, hodně jsme se nasmáli v šatně. Taky jsme spolu řešili seriál Hra o trůny. Díky tomuhle jsem se v Česku cítil mnohem líp, všichni kluci navíc uměli anglicky. Asi nejblíž jsem měl k Márovi (Welschovi), který mi hodně pomáhal a spoustu věcí mi vysvětloval. A pak ještě Roman Marko s Matějem Svovobodou. Já se zase naučil hodně zdravit „čau“, to bylo moje oblíbené české slovo. Pak ještě umím „dvě“ a „děkuji“, a to je asi tak všechno,“ usměje se v minulé sezoně zřejmě jediný ze dvou amerických občanů ve Svitavách – vedle spoluhráče O´Briena -, který se v obchodech musel hodně ohánět rukama, aby dostal, co chtěl.

A ještě jednu českou specialitu skvěle disponovaný atlet původem z Pensylvánie nemohl nezmínit. „Kachna. Naučit se ji jíst pro mě byla rozhodně novinka a chutnala mi,“ zdůrazní Aiken, který s týmem absolvoval i pár teambuildingových akcí. „Sem tam jsem to trochu přehnal s vínem,“ zakření se.