Kooperativa NBL

Nikdy nevíš…, ale Nymburk by byl atraktivní džob

18.04.2018 - red
počet přečtení: 1405
vytvořeno 18.04.2018, upraveno 18.04.2018

TV KNBL

S LEEM SKINNEREM Když zbývalo do konce čtvrtého zápasu čtvrtfinále s Nymburkem 22 vteřin, uzavřel trojkou z levých 45 stupňů svůj střelecký účet této sezony. Na celkových 668 bodech. Power forward Lee Skinner, který byl v tomto ligovém ročníku jednoznačným lídrem Medvědů, ale zatím nechtěl mluvit o tom, zda to byl i jeho derniérový koš nyní již tříletého angažmá u Labe.

„Nikdy nevíš, co přijde dál, a ani já to nevím. Po své první sezoně tady jsem si nemyslel, že se vrátím, ale zůstal jsem na další dva roky. Takže nemůžu říct, že to byl můj poslední zápas. Miluju to tady,“ říká nikoli poprvé na adresu svého hráčského pobytu v Česku 25letý Američan.

Vzhledem k jeho skvělým číslům v této sezoně, jež rámovalo především čtvrté místo mezi střelci (19,7), první příčka mezi doskakovači (10,8) a suverénně nejlepší průměr v ratingu (28,9), už by si o další kariérní posun říct s klidem mohl. Jak by se mu zamlouval džob například u geograficky nejbližšího soupeře?

„To by byla rozhodně atraktivní možnost,“ rozzáří se mu oči. „Hrát za takový tým by bylo ideální. Hráči tam berou za své vytyčené role a předvádějí týmové výkony. Tím nechci říct, že Kolín takto nehraje, ale o Nymburku to platí určitě. Být v takovém celku v české lize, nebo kdekoli jinde by bylo super. A pro mě je to další kariérní cíl,“ hlásí 198 vysoký power forward.

2506ZDB.jpg

S mistrem má po čtyřech čtvrtfinálových duelech velmi čerstvou a také nijak radostnou zkušenost. Porážky o 54, 29, 45 a 28 bodů, to nebyly pro GEOSAN právě výstavní výsledky. Přesto aspoň v posledním duelu Kolín vypadal, že chtěl dát v domácím prostředí obhájci titulu ten největší boj. Bylo to v danou chvíli jeho maximum?

„Nymburk je číslem 1 v lize z nějakých důvodů. Je to fakt dobrý tým s výborným koučem a organizací za zády. Hraje týmově, chytře a stále s velkým nasazením. Můžete se s ním poměřovat jen do určité míry, po stránce přípravy a tak dále. Potřebujete ale ještě něco navíc, abyste se mu mohli postavit jako rovný s rovným,“ soudí Skinner.

I když jedinou porážku sezony uštědřily dosud celku ČEZ Basketball pouze Pardubice, Američan nesouhlasí s tím, že by bylo vyloženě nemožné s ním letos hrát. Dodává však, že vzhledem k rozložení sil v lize, kvalitě hráčů v jednotlivých týmech, jejich možnostem a zázemí je složité se 14násobným šampionům na hřišti vyrovnat.

Co však Skinner podepsal bez váhání, to byl fakt, že v této sezoně byly zápasy s mistrem ještě o dost těžší než v minulých dvou letech. „Je to tak. Nedávno jsem to zrovna říkal jednomu ze spoluhráčů, že letos hráli jako tým mnohem líp než poslední dva roky.“

Kolín naopak osmou příčkou – po dvou šestých - zaznamenal nejslabší umístění za tři Skinnerovy sezony v týmu. Zklamání navíc násobil fakt, že o skupinu A1 Medvědi přišli až v posledních kolech základní části.

„V tu chvíli jsme z toho byli hodně zklamání. Zároveň jsme věděli, že ve skupině A2 budeme muset hrát opravdu dobře, abychom se vůbec dostali do play-off. To jsme ale nakonec zvládli,“ oddychl si.

Při pouhých 22 kolech základní části nešlo opomenout ani velkou svízel sezony v podobě úvodních deseti zápasů (bilance 3-7) odehraných kvůli rekonstrukci domácí haly na palubovkách soupeřů. „Na tohle jsme jako tým nebyli připraveni. Já se o tom dozvěděl, až když jsem se vrátil na letní přípravu. Bylo to složité, ale jako profesionál se s tím musíte srovnat a musíte hrát kdekoli a za jakýchkoli podmínek. Neexistují výmluvy. Upřímně ale musím říct, že nám to vzalo vítr z plachet,“ neskrývá Skinner, podle nějž při dlouhé venkovní sérii utkání bylo nejtěžší najít herní rytmus.

„Když hrajete doma, cítíte se jistěji, uvolněněji a snáz najdete rytmus v útoku i obraně. Tohle se nám ale venku nedařilo a trvalo to celou první půlku základní části.“

Skinner nicméně i v těchto deseti zápasech dělal, co mohl. Zapsal 4 double doubly, pětkrát byl na nejméně 24 bodech a v podobných výkonech pokračoval až do konce nadstavby. Vyneslo mu to členství v nejlepší pětce cizinců i nejlepší pětici ligy absolutně, spolu s Jakubem Šiřinou, Jaromírem Bohačíkem, Kendrickem Rayem a Charlesem Mitchellem.

„Považuju to za dobrý odrazový můstek pro mou další kariéru. K české lize, hráčům i zdejším trenérům chovám velký respekt. Jsem za tohle ocenění určitě šťastný, ale momentálně nevím, kam mě může posunout,“ zůstává na zemi hráč, který upřímně odpověděl i na to, zda si dělal naděje na cenu pro MVP:

„Byl jsem hodně rád už za to, že se o mně mluvilo jako o jednom z kandidátů. Kdybych byl v jiném týmu, nebo nehrál tolik minut, nebo neměl tolik střel, kdo ví, jaká čísla bych pak měl, nebo jestli bych i potom patřil mezi kandidáty. Tohle se těžko odhaduje a je to věc názoru. Určitě ale patřit do nejlepší pětky cizinců a nejlepší pětky celé ligy je skvělý úspěch.“

Skončit sezonu už v polovině dubna pro Skinnera znamená, že mu do začátku té další zbývá spousta času. On ho ale příliš marnit nehodlá…

„Ještě několik týdnů teď zůstanu v Česku. Nejdřív si pár dní odpočinu, budu si volat se svými blízkými, abych věděl, kdy koho navštívím, kdy pojedu za mámou, a taky strávím nějakou dobu s přítelkyní. Ovšem potom už budu muset zase zpátky na hřiště. Jestli chci někdy nastupovat za tým, jako je Nymburk, musím v létě tvrdě makat.“

Jako by se až zdálo, že se tomuhle fanouškovi „svíčkové s pěti“ z Čech příliš nechce. A možná není divu, když si v hlavním městě našel i přítelkyni…