Kooperativa NBL

OH letos v létě? Pak jsou Češi blízko Tokiu

19.03.2020 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 19.03.2020, upraveno 19.03.2020

TV KNBL

AKTUÁLNĚ S GM NÁRODNÍHO TÝMU MUŽŮ Napjatě sleduje vývoj v oblasti globálního tématu číslo 1. Manažer národního týmu Michal Šob musí být připraven zareagovat na změny letního programu reprezentace, které mohou přijít každým dnem. Ve svých rukou proto aktuálně drží hned několik variant najednou a všechny posouvá dopředu tak, aby se kdykoli mohly stát tím hlavním směrem, kterým se lvi už za pár týdnů vydají.


V médiích se v posledních dnech často probírá, zda by se Češi mohli dostat na turnaj pod pěti kruhy bez kvalifikace. Zdá se, že by to mohla být jedna z variant. K její realizaci je ale zatím poměrně daleko. Jediným krokem, který prozatím FIBA udělala směrem k olympijskému turnaji, je přesunutí jeho losu. Nejpravděpodobnější variantou tak stále zůstává červnový kvalifikační turnaj.
 

„Jsme v kontaktu s kanadskou stranou, která se normálně připravuje na organizaci kvalifikačního turnaje. Na druhou stranu je z toho samozřejmě nervózní a má spoustu otazníků. Už jen kvůli tomu, že zbývající tři skupiny se pořádají v Evropě. Všichni jsou ve stavu, kdy neví, co bude. Stejně jsme na tom my v Čechách. Na druhou stranu všichni pokračují v módu, že se nic neruší. My třeba potvrzujeme přesné časy tréninků a rezervujeme hotely. Chováme se tak, že olympijská kvalifikace pokračuje. Tak to bude do té doby, než by ji FIBA zrušila,“ uvedl Šob.

4303MjY.jpg
 

Je zřejmé, že v této nejisté situaci všechny týmy čekají na rozhodnutí FIBA. Do té doby jsou veškeré další plány hodně na vodě. Celkem pochopitelně se ale zdá, že finální verdikt jen tak nepřijde. „Za mě by bylo nejlepší rozhodnout co nejdřív, ale myslím, že FIBA nebude reagovat takto extrémně rychle. Do doby, než je k tomu situace donutí, tak oficiální vyhlášení vydávat nebudou. Hodně to může uspíšit fakt, jestli se olympijské hry budou konat v původním termínu, nebo ne.“
 

Právě konání (či nekonání) olympijských her a přesunutí (či nepřesunutí) jejich termínu může mít na další vývoj dost podstatný vliv: „Pokud by byly až za rok, nedává smysl pro FIBA kvalifikaci rušit, ale pouze termínově přesunout či zvolit jiný formát. Pokud by olympiáda zůstala v původním termínu, pak si myslím, že kvalifikaci zruší. Pak by řešili postupový klíč, nejspíš podle rankingu nebo postavení na MS.“


Ani to ale není v současné době jisté. FIBA zatím nepotvrdila, podle jakého klíče by týmy na OH v případě zrušené kvalifikace nominovala. „Teď se to zdá jako mediální zkratka – stačí zrušit kvalifikaci a Češi tam jsou. Na druhou stranu si nemyslím, že to rozhodnutí bude tak jednoduché. Uvidíme, teď nemáme svůj osud ve vlastních rukou. Buď nám někdo dá možnost, abychom si to uhráli na hřišti, nebo nás tam posune rozhodnutí FIBA, ale teoreticky taky nemusí,“ je připraven reprezentační manažer na každou možnost.
 

V současné chvíli proto žije v několika možných časových rovinách v budoucnosti. Nemá starosti jen o sehrání kvalifikace, ale tíží ho také situace některých reprezentantů v zahraničí. „S drtivou většinou hráčů jsme v kontaktu. Ne všem se podařilo odcestovat zpátky do České republiky. Víme, že například Patrik Auda a Blake Schilb jsou ve Francii. Nemohou zpátky a ani netrénují. Čekají, jak to dopadne,“ uvádí příklad.
 

Jeden plán se přeci jen může rozjet. „Pomohlo“ tomu včerejší definitivní ukončení sezony v Kooperativa NBL. Česká nejvyšší soutěž dodává do národního týmu největší počet reprezentantů. „Hráčům jsem dali jasně najevo, že ve chvíli, kdy skončí Kooperativa NBL, vymyslíme pro ně náhradní program. Shodli jsme se, že bychom po Velikonocích, pokud se situace dramaticky nezlepší, udělali minikempy reprezentace. Tam bychom odtrénovali tak, aby se hráči mohli scházet v rámci restriktivních opatření vlády. Chceme, aby měli možnost připravovat se na léto bez ohledu na to, jestli kvalifikace bude nebo ne,“ vyhlásil Šob.
 

Sám se tedy v tuto chvíli soustředí na věci, které může přímo ovlivnit. Přesto někde vzadu v hlavě stále řeší možnosti, kudy by mohla cesta do Tokia vést. „My bychom si přáli se na olympiádu dostat. Asi by nám bylo jedno, za jakých okolností, jestli bychom si to uhráli v rámci kvalifikace, nebo byli nominovaní na základě rankingu či postavení po MS. Nepohrdli bychom ani jednou variantou. Darovanému koni bychom na zuby nekoukali. Být na olympiádě je přeci snem každého sportovce,“ usměje se Šob.