Kooperativa NBL

Přijde Amiel o vrchol Ligy mistrů? A Peterka?

24.06.2020 - red
počet přečtení: 796
vytvořeno 24.06.2020, upraveno 24.06.2020

Molten_new_ball

AKTUÁLNĚ Z NYMBURKA Na čtvrtečním přípravném zápase národního týmu U24 s Levicemi se dal v hledišti nymburské haly zahlédnout i kouč ligových mistrů Oren Amiel (na prostředním snímku), který sledoval i své „ovečky“ Luboše Kováře a Jakuba Tůmu. Opravdu své? Je možné, že už brzy tuhle větu nepůjde použít. A po téměř třech sezonách se angažmá izraelského stratéga završí. Letos mu skončila smlouva a ve hře je i varianta, že u nymburského týmu, který letos zaválel jako nejlepší celek základní části Ligy mistrů, už dál nebude působit. Tedy pokud neakceptuje nižší kontrakt, vynucený ztíženými ekonomickými podmínkami po koronavirové pandemii, jež stále tak docela nezmizela.
 

„Trenér odvádí velmi dobrou práci a to bychom samozřejmě rádi zhodnotili. Nabídli jsme mu nový kontrakt, který je v našich aktuálních možnostech. Nyní je na trenérovi, zda se rozhodne zůstat i za horších podmínek. Bohužel teď nemůžeme jít do risku a podepisovat lukrativní kontrakty, když nevíme, co se v příštích měsících stane. Nechceme se dostat do situace, kdy bychom nemohli závazky plnit. Musíme pracovat s tím, že příjmy vzhledem k situaci budou výrazně nižší. Když si pak svými výkony řekneme o to, že budeme pro sponzory zajímavým partnerem i přes krizi, tak jen dobře, ale momentálně na to nemůžeme spoléhat,“ upozornil pro klubový web sportovní ředitel Ladislav Sokolovský (na vrchním snímku), který má za sebou velmi náročnou premiérovou sezonu v nové funkci.
 

4621MDk.jpg


Je možné, že multišampion Kooperativa NBL se bude muset poohlédnout po novém trenérovi a Amiel by tak přišel o možnost slíznout smetanu za skvělou jízdu v Lize mistrů, neboť ta se bude dohrávat turnajem Final-8 až na konci září. „Rádi bychom trenéra Amiela udrželi, ale připravujeme se i na možnost, že se rozhodne jinak. V nejbližších dnech by mělo být jasno,“ předesílá Sokolovský.

Podobně jako s trenérem nyní management vyjednává o nové smlouvě i s reprezentačním power forwardem Martinem Peterkou (na spodním snímku). „Od nás dostal maximální nabídku, kterou si v současné době můžeme dovolit, ale zatím to spíš vypadá, že se nedohodneme. Vše také závisí na tom, jaké představy bude mít trenér,“ informuje Sokolovský.


4622OGM.jpg

Nymburskou sestavu už opustil pivot Zach Hankins, který si výkony v Lize mistrů řekl o angažmá v Izraeli (Maccabi Rishon), kde se nyní dohrává tamní ligová soutěž. „Využil možnosti v kontraktu, která mu umožnila odejít ještě v rámci letošní sezony, a může si v Izraeli říct třeba o ještě zajímavější angažmá. U ostatních zahraničních hráčů budeme v nejbližší době rozhodovat, jestli si někoho necháme pro další sezonu,“ doplnil sportovní ředitel.


Skládání nového týmu je pro něj za stávající nejistoty dost náročným úkolem. „Naše dlouhodobé plány musíme upravit a přizpůsobit se situaci. Je třeba pracovat s menším rozpočtem než v předchozích letech a to v řádech desítek procent, abychom byli připraveni na jakýkoli vývoj zbytku roku a nedostali se do problémů. Je třeba přehodnotit všechny výdaje, abychom se vešli do rozpočtu, ale zároveň zachovali své ambice. Naším cílem je získat sedmnáctý ligový titul, vyhrát Český pohár a dosáhnout co možná nejlepšího umístění v Lize mistrů. Už nyní je ale jasné, že toho budeme muset dosáhnout v jiném složení, než tomu bylo v letošní sezoně.“


4623ZjE.jpg

I vzhledem k ekonomickým limitům bude muset kouč týmu dávat o něco větší prostor mladým českým hráčům. „Mladíkům s potenciálem pro národní tým dáváme šance už dlouhodobě. V uplynulé sezoně to byli například Petr Šafarčík a Jakub Tůma. Teď přichází ze Svitav Luboš Kovář. V akademii pak máme mládežnické reprezentanty Františka Rylicha, Filipa Kábrta a Martina Studnického, kteří s A-týmem už pravidelně trénují a František už zasáhl i do ligových zápasů. A plánujeme je zapojovat ještě víc.“
 

Sokolovského i v obtížné situaci může těšit, jak dobrý tým pomohl složit ve své první ředitelské sezoně. „Společně jsme vytvořili opravdu velmi dobrý kolektiv, ve kterém se hráči vhodně doplňovali. Pozitivní bylo, že tým se neustále zlepšoval. Zpočátku těžil z formy, kterou si čeští hráči přivezli z mistrovství světa. Postupně přišla i souhra a tým byl opravdu silný. O to víc mrzí, že přišel předčasný konec kvůli pandemii, kvůli které jsme nemohli využít plný potenciál týmu, a přineslo to navíc spoustu dalších problémů.“