Kooperativa NBL

Probudil se včas, aby zachránil play-off!

10.04.2018 - red
počet přečtení: 676
vytvořeno 10.04.2018, upraveno 10.04.2018

TV KNBL

S PETREM ŠAFARČÍKEM Rozehrávač kolínských Medvědů Petr Šafarčík byl se 17 body nejepším střelcem týmu v prvním čtvrtfinále s Nymburkem. To však pro něj znamenalo jen drobnou epizodku ve srovnání s tím, co musel podstoupit minulý týden při zuřivém finiši GEOSANU v nadstavbové části, kdy až v hodině dvanácté vybojoval účast v play-off. A právě Šafarčík v tom sehrál za dost dramatických okolností klíčovou roli.

Vraťme se ale nejdřív o necelé dva týdny zpět, k poslední březnové středě, kdy právě kolínský guard v domácím duelu s Jindřichovým Hradcem po divokém pádu skončil v nemocnici s otřesem mozku.   

„Okamžiky bezprostředně po pádu si moc nepamatuju, protože jsem byl v lehkém bezvědomí. Až když mě vedli do šatny, jsem byl už při sobě a potom jsem jel do nemocnice, kde mi diagnostikovali lehký otřes mozku a nechali si mě tam přes noc,“ popisuje nepříjemné chvíle.

2473ZTI.jpg

Když se druhý den ráno dostal domů, dva dny non stop prospal. „Až do pátečního večera jsem nebyl schopný být vzhůru déle než půl hodiny. Vůbec tak nehrozilo, že bych mohl v sobotu nastoupit na USK. Pak už to ale bylo lepší a lepší.“

Tým naštěstí pro Kolín zápas na pražské Folimance nečekaně jasně zvládnul. K postupu do play-off ale bylo pořád třeba skolit doma Brno. To byl zdánlivě snadnější úkol, ovšem průběh utkání to rozhodně nepotvrdil.

Po minulém víkendu se také začalo řešit, zda do rozhodné bityv zasáhne i druhý střelec týmu Šafarčík.

„V pondělí jsem se byl protáhnout v posilovně a v úterý, den před zápasem, jsem šel na trénink zkusit se proběhnout a po domluvě s doktorem jsem se rozhodl, že se na zápas převléknu do dresu. S trenérem jsme se dohodli, že ohledně mého zapojení uvidíme podle průběhu zápasu,“ popisuje rozhodovací proces rozehrávač, který přiznal, že onen den by ještě moc hrát neměl.

Když se však týmu v prvním poločase Brno stále nedařilo setřást, došlo v kolínské šatně na lámání chleba.   

„Trenér mě původně do zápasu nechtěl dávat a riskovat, ale v poločase jsme si sedli a já řekl, že chci nastoupit. On souhlasil a společně s doktorem jsme dospěli k rozhodnutí, že na posledních 15 minut půjdu na hřiště. Naštěstí jsem týmu dokázal pomoct k vítězství,“ vrátil se ke zlomovému úseku utkání, jejž rozhodl svými 11 body a 4 asistencemi.
 


„V zápase jsem se cítil docela dobře. Ono to bývá tak, že když se jde do utkání bez tréninku, je to vabank, prostě buď, anebo. A tentokrát to dopadlo tou lepší variantou. Já se cítil dobře, a jakmile jsem se chytil prvním košem, snažil jsem se pomoct zápas překlopit na naši stranu.“

V prvním čtvrtfinále v Nymburce už se prý cítil v pohodě, jen nepěkný šrám na pravém spánku signalizoval, co má v posledních dnech za sebou. Ani jeho aktivních 26 minut ale při 54bodové porážce velký rozdíl neudělalo.

„Připravovali jsme se na zápas opravdu důsledně a říkali si, co musíme dělat, abychom to Nymburku ztížili, protože proti němu se musí vše plnit důsledně na sto procent. My to ale neplnili vůbec. A jak se Nymburk dostane do svého tempa, a vy hráče nenabíráte včas při návratu do obrany, neodstavujete na doskoku, mají pak otevřené střely, které jsou pro ně v podstatě tréninkové. A takhle to šlo celý zápas,“ nemohl na výkonu svého týmu najít nic pozitivního.

Šafarčík zdůraznil, že Medvědům nešlo jen o dílčí cíle, jako třeba poprvé v sezoně neinkasovat od mistra sto bodů. „Chceme mu to co nejvíc ztížit, nechceme jen prohrát sérii 0-4 s co nejmenšími rozdíly ve skore. Napoprvé se nám to vůbec nepovedlo, výhodou play-off ale je, že za 22 hodin přijde druhá šance, a pokud budeme plnit, co máme, můžeme to domácím ztížit,“ podotýká playmaker, podle nějž při nadstandardním rozkládání minut v prvním utkání budou mít Medvědi i do úterního souboje dostatek sil.