Kooperativa NBL

Reprezentant Chorvatska i spoluhráč Hachimury

29.07.2019 - red
počet přečtení: 1493
vytvořeno 29.07.2019, upraveno 29.07.2019

Molten_new_ball

ZAJÍMAVÉ POSILY V NBL S VIDEEM Elitní čtyřka ligy z uplynulé sezony v posledních dnech zapsala na soupisku řadu posil, případně udržela své opory. Pojďme se nyní na tyto - většinou zřejmě nosné - muže v nymburských, děčínských, olomouckých a svitavských barvách podívat zblízka. A přidáme i novou irskou tvář v dresu NH Ostrava.

Do Nymburka playmaker z Cibony

Druhou letní posilou mistra se stal chorvatský reprezentant Roko Rogič, jenž podepsal smlouvu na dva roky. Šestadvacetiletý 185 vysoký rozehrávač přichází z Cibony Záhřeb, se kterou v minulé sezoně získal chorvatský titul a obsadil 7. místo v Adriatické lize. V létě pak hrál za národní tým v Letní lize NBA (průměry 24 minut, 8,4 bodu, 3,4 doskoku a 5 asistencí) a aktuálně byl zvolen nejužitečnějším hráčem na přípravném turnaji v Číně, který s Chorvatskem vyhrál po skolení Lotyšska i domácího týmu. Proti Číně zaznamenal 20 bodů a 6 asistencí.


„Ze začátku jsme byli ohromeni fyzickou silou a rychlostí hráčů, ale rychle jsme se adaptovali a našli svůj rytmus. Dokázali jsme hrát vyrovnané zápasy a prohrávali jsme je až v závěru. Byli jsme konkurenceschopní a dokonce nás chválili za obranu,“ uvedl Rogič při hodnocení chorvatského vystoupení v Letní lize NBA.
 

 

„Roko přináší tvrdošíjnost a vyrovnanost výkonů. Jeho hra je kombinací zkušenosti s vášní a hladem po úspěchu. Je nadšený z příležitosti hrát za Nymburk. Už jen fakt, že jsme se zavázali ke spolupráci na dvě sezony, ukazuje jeho i naše ambice a cíle,“ zhodnotil posilu trenér Oren Amiel.


Odchovanec Cedevity Záhřeb prošel kluby jako Mladost Záhřeb, Alkar Sijn, Krizevci, KK Záhřeb, Velika Gorica a Skrijevo, než se v sezoně 2016/17 vrátil do Cedevity, se kterou si zahrál i EuroCup. Pak zamířil do zahraničí a hrál druhou italskou ligu za Imolu a v Bosně za Spars Sarajevo.

 

Minulou sezonu začal Rogič v Hermes Analitica Záhřeb, za který měl v 11 zápasech průměry 18,7 bodu, 5,1 doskoku a 7,2 asistence. Týmu se ale nedařilo, mířil do baráže, a Rogič tak dostal nabídku na přesun do Cibony, která hrává ve stejné hale. Zde plnil roli druhého rozehrávače. V 19 ligových duelech měl průměry 8,4 bodu, 3,2 doskoku a 4,6 asistence. V Adriatické lize stihl osm zápasů s průměry 7,6 bodu, 2,8 doskoku a 3,3 asistence.


„Roko má všechny parametry a předpoklady stát se prvotřídním rozehrávačem, což naposledy potvrdil na turnaji v Číně. I proto jsme se pro něj rozhodli. Trenéři ho také velmi důkladně skautovali,“ prohlásil na adresu obdivovatele hry Rajona Ronda generální manažer ČEZ Basketball Nymburk Rudolf Šimeček. Jeho klub se vrací k modelu s rozehrávačem z Balkánu po pěti letech, když naposledy to byl Makedonec Vlado Ilievski.

Příchod Rogiče zároveň znamená odchod Eugena Lawrence, jehož druhý nymburský pobyt tak trval tři roky. Zkušený Američan posílil nováčka řecké ligy Ionikos Nikaias.

Vicemistr nadále i s Autreym

Po Klintu Carlsonovi se vedení Děčína podařilo po delších jednáních udržet také druhou zahraniční oporu – amerického guarda Lamba Autreyho, který byl s průměry 29,6 minuty, 15,2 bodu, 7,1 doskoku a 3,4 asistence lídrem týmu v uplynulé sezoně. V sestavě ARMEXU zůstal, pžestože měl podle svých slov řadu dalších nabídek.

„Po konci sezony jsem věřil, že se s Lambem na pokračování dohodneme. Později to ale nevypadalo příliš reálně a my začali hledat jiné možnosti. Oslovili jsme proto hodně hráčských agentů, viděli jsme spoustu hráčů a stálo nás to mnoho a mnoho hodin, včetně času na dovolených. Ale málokdy může člověk říct, že je rád, že jeho práce byla zbytečná. My teď ano a jsme moc rádi, že Lamb Autrey bude i v nové sezoně oblékat válečnický dres,“ oddechl si generální manažer Severočechů Lukáš Houser.


Ex-Sova na Hanou

 


Klasického pivota získal BK Olomoucko, který výkonnostně nestabilního Josipa Mikuliče nahradil 30letým 206 vysokým bosenským centrem Igorem Josipovičem. Ten se do NBL vrací po třech letech, když v sezoně 2015/16 oblékal dres USK Praha.

 

„Igor má za sebou řadu sezon v kvalitních ligách. Díky zkušenostem si umí vybojovat prostor pod košem na obou polovinách hřiště. Dobře čte hru, v útoku se dokáže uvolnit a v obraně si získává respekt,“ představil 107 kilo vážící posilu sportovní manažer Michal Pekárek.


„Řeknu to na rovinu. Prostor pod košem je můj. Tam budu hrát velmi fyzicky, ale férově,“ uvedl sám Josipovič, který si v minulosti zahrál i finále bosenské ligy a ve slovinské nejvyšší soutěži se dostal do semifinále.


V průběhu kariéry prošel sedmi kluby. Působil i v Levicích nebo slovinském Mariboru, v Bosně pak vystřídal čtyři týmy. Poslední sezonu strávil v kádru KK Kakanj. Ve čtyřiadvaceti zápasech byl s průměry 15,8 bodu a 6,4 doskoku nejlepší z týmu.


K Turům i spoluhráč Hachimury

Hned trio nových borců doplnil na soupisku svitavský DEKSTONE. Prvním je „combo guard“ Geno Crandall, mířící za svým prvním profesionálním angažmá. Dvaadvacetiletý 193 vysoký Američan bude převahově fungovat na pozici 2, ale zaskočit zvládne i na rozehře.

 


V NCAA strávil nejprve tři sezony na prvodivizní North Dakotě, přičemž v ročníku 2017/18 zapisoval 16,5 bodu, 4,3 doskoku a 3,5 asistence na zápas s 41procentní střelbou trojek. Minulou sezonu pak odehrál na rovněž prvodivizní Gonzaze, s níž došel až do čtvrtfinále celostáního play-off, přičemž jeho spoluhráčem byl i v červnu do NBA draftovaný (Washingtonem) japonský reprezentant Rui Hachimura.

„Po naší historicky nejúspěšnější sezoně je příchod Gena z prestižní univerzity Gonzaga dalším posunem klubu kupředu. Z letošní sestavy Gonzagy odešli do NBA dva hráči a další dva hráli Letní ligu. Geno je hráčem s velikou mírou talentu, kdy za Gonzagu hrával v průměru 18 minut,“ pochvaloval si spolumajitel Turů Pavel Špaček.


Nový svitavský kouč Lukáš Pivoda dodal: „Geno je nebezpečný zejména v přechodové fázi a také zpoza tříbodového oblouku. Velkým pozitivem jsou jeho velmi dobré obranné návyky, které nebývají u hráčů z NCAA pravidlem.“


Dalším novým Turem je 211 čísel měřící a 113 kilo vážící centr Damonte Dodd, přicházející z polských Gliwic. Univerzitní kariéru kompletně strávil na prvodivizním Marylandu, kde poslední rok zapisoval průměry 6,2 bodu, 4,4 doskoku a 2 bloky. Poté krátce zkoušel štěstí v G-League, aby pokračoval v mexické lize (průměry 9,6 bodu a 7,3 doskoku). Odtud už se přesunul do Gliwic, kde ve 34 zápasech síťoval průměry 10,5 bodu a 6,3 doskoku.
 


„Podkošová náhrada za CJ Aikena se hledala težce. Angažování Damonteho Dodda přináší do týmu údernost v blízkosti koše. Slibujeme si od něj i kvalitní obrannou práci. Ne náhodou měl na Marylandu průměr 2 bloky za 19 minut. Jeho zkušenosti z polské ligy i dobrou pohyblivost budeme v bojích o play-off určitě potřebovat. Nebývá tak často, aby hráči z polské ligy přicházeli do NBL,“ zdůraznil Pavel Špaček.


Podle trenéra Pivody Dodd přináší velký důraz, hru zády ke koši, dobrou práci nad obroučkou a při hřmotnější postavě i nemalou pohyblivost.


Třetím novicem týmu se stal 22letý 201 vysoký power forward Jan Hlobil, jejž čeká první profi angažmá. S koučem Turů se zná z působení v Kroměříži, kde s basketbalem začínal. V uplynulé sezoně za UP Olomouc knihoval v první lize mužů 14 bodů, 10 doskoků a 1,2 bloku na utkání. Vedle působení u Turů bude nastupovat i v prvoligovém Basketbalu Olomouc.

 

„Honza je další české jméno na soupisce, které se perfektně hodí do filozofie našeho klubu. Mladý hráč s perspektivou do budoucna a chutí se zlepšovat. Jeho největšími přednostmi budou dynamika, velmi dobrý pohyb po hřišti a cit pro doskok. Dohodli jsme se na delší spolupráci a já pevně věřím, že se z něj v následujících sezonách stane stabilní hráč NBL,“ uvedl trenér Pivoda.


Do NH irský novic z NCAA
 


Další zahraniční akvizicí NH Ostrava se stal irský power forward John Carroll. Čtyřiadvacetiletý 203 vysoký hráč čerstvě ukončil působení na prvodivizním Hartfordu v NCAA, kde v uplynulé sezoně zaznamenával průměry 14,6 bodu a 6,8 doskoku za 32 minut s úspěšností trojek 35,6.