Kooperativa NBL

Respekt těm, co obětovali dva měsíce

11.07.2019 - red
počet přečtení: 868
vytvořeno 11.07.2019, upraveno 11.07.2019

TV KNBL

S KOUČEM LVŮ U20 PŘED ME DIVIZE B Už tuto sobotu (13. července) zahájí s reprezentanty do 20 let druhý pokus – svůj i týmu - o návrat mezi kontinentální elitu. Stane se tak v portugalském Matosinhos, kde se na evropském šampionátu ME divize B bude kouč Ladislav Sokolovský s asistentem Patrikem Smažákem pokoušet napravit loňské šesté místo z Bulharska a dobýt jednu ze tří postupových pozic. Prvním klíčem bude vyhrát základní skupinu, aby se lvi vyhnuli silnému Rusku. Usilovat o to bude výběr hned s pěti „prvoročáky“, mezi něž ovšem patří i z NBL už „otřískaný“ power forward Luboš Kovář nebo guard se zkušeností z reprezentace dospělých Vít Krejčí, který nedávno nastoupil i v semifinále ACB proti Barceloně a vzápětí podepsal se Zaragozou i svou první profi smlouvu. Více detailů o týmu, jeho zrodu, ztrátách i šancích poví nyní jeho kormidelník.

Trenére, začněme tím hlavním - kdo si vysloužil finální nominaci pro ME?
Jsou to rozehrávači Welsch (Jacksonville State), Krejčí (Zaragoza), Borovka (Prostějov), křídla Novotný (Nymburk), Slavík (Opava, byl i na ME loni), Lukáč, Snopek (oba Snakes Ostrava) a dlouzí Zídek (UCLA), Kovář (Svitavy), Štafl (GBA, byl i na ME loni), Karlovský (Litoměřice, byl i na ME loni) a Sychra (Prostějov, letos 100 minut za Olomoucko). Máme tři rozehávače s tím, že Víťa Krejčí je spíš pozice 2 než 1, ale určitě ho budeme využívat i na rozehře.

3694MzI.jpg

Už v širší nominaci nefigurovalo příliš hráčů z Kooperativa NBL, čím to?
Já si naopak myslím, že jich tam bylo víc než v minulosti. Marek Welsch za sebou má zajímavé minuty v letošní NBL (za Svitavy), já beru, že i takový Víťa Krejčí by v NBL něco odehrál, pak samozřejmě Luboš Kovář, který toho odehrál asi nejvíc, hlavně díky přesunu z Nymburka do Kolína toho v závěru sezony hodně nahrál i Filip Novotný a nemůžu zapomenout ani na Jakuba Slavíka, který taky v lize stihl dost minut. No a potom jsou dva hráči s hodně minutami v NBL, kteří ale nakonec s námi na ME neodjedou. Prvním je Michal Svoboda, který měl výbornou sezonu v Pardubicích, určitě jsme s ním počítali, ale je po dlouhodobém zranění. A druhým zraněným je Radek Farský (z Brna), který vyjma posledního soustředění absolvoval celou přípravu a byl by platným členem týmu, bohužel ho ale začala bolet achilovka a nakonec jsme se domluvili, aby neriskoval větší zranění před příští sezonou. Celkově si myslím, že i oproti loňsku je těch hráčů z ligy víc a to družstvo je díky tomu vyhranější a zkušenější.

Vidíte oproti loňské sestavě i další plusy?
Máme i víc hráčů schopných hrát v dolním postavení. Loni jsme takových možností moc neměli. Stejně jako letos tam byli Míra Štafl a Jan Karlovský, kteří za poslední rok získali docela dost zkušeností, a teď se k nim přidali i Luboš Kovář a Honza Zídek, kteří to zády ke koši umí, a naše hra by díky tomu měla být vyváženější. Loni jsme museli víc spoléhat na perimetr.

Kromě Farského a Svobody chybí ještě někdo důležitý? Objevila se opět odmítnutí z amerických univerzit?
Je ještě jeden hráč, který měl obrovskou šanci být nominován, a byl by to býval nejlepší obránce týmu. Je to guard Patrick Samoura (dosud USK Praha), který měl velmi dobrou sezonu v první lize mužů, občas nakoukl i do NBL, ale odchází na univerzitu do Ameriky a zřejmě na doporučení trenérů se bude připravovat individuálně. Tohle se ale opakuje každý rok a už mě to neznezrvózňuje. Je to prostě na hráčích, aby si vybrali. Spíš bych řekl, že můj respekt mají hráči, kteří s námi absolvovali měsíc a půl přípravy a obětovali skoro dva měsíce svého volna, aby reprezentovali Českou republiku.

3695MzQ.jpg

Jen doplňkově – v NCAA momentálně není nikdo další, kdo by mohl zásadně pomoct?
Ne, není.

V přípravě to vypadalo, že se pod košem o nejvíc bodů starali Kovář se Zídkem, bude to na dlouhých vaše základní duo i na ME?
Noooo, to je těžké teď říct. Honza Zídek jde kolem mě, tak nevím, jestli ho můžu chválit. (směje se) Je fakt, že oba měli slušné bodové příspěvky, ale nezapomeňme, že Víťa Krejčí s námi absolvoval jen 14 dní přípravy a Marek Welsch, který se už připravoval v USA na nástup na univerzitu, jen poslední týden. Naše hra je tak teď v postupném útoku už uhlazenější. Marek je opravdový rozehrávač, který umí hrát pro tým, ale zároveň pro sebe. Na rozehře jsme měli v přípravě i Radka Farského, který sice není rozehrávač, ale na téhle pozici, kde strávil většinu času, fungoval velmi dobře. A zaskakovat z dvojky tam bude i Víťa. V posledním týdnu přípravy jsme díky němu i Markovi v zápasech ukázali v postupném útoku víc. Jinak se snažíme hrát velmi rychle dopředu, s rychlým zakončením, na což máme i dobré typy hráčů. Navíc Kovář se Zídkem oba umí jak hrát zády, tak vystřelit za tři, což je jejich výhoda. I když ale v přípravě byli často hlavními střelci, nemyslím si, že na ME to bude pravidlem.

Power forward Jan Zídek poměrně překvapivě strávil letošní sezonu jen v druhé lize mužů v dresu Radotína. Jak ho to z vašeho pohledu na ME i na přechod do NCAA připravilo?
Tím, že strávil sezonu v třetí nejvyšší soutěži, kde hrál velmi dobře, je teď hladový. Má obrovskou chuť a v té přípravě to na něm bylo vidět. My taky víme, že se intenzivně připravoval i individuálně a po úspěchu je hladový, což je jen dobře. Neřekl bych tak, že druhá liga pro něj byla velkým minusem.

Vít Krejčí strávil ve Španělsku letošní sezonu opět až ve čtvrté lize mužů. Co od něj čekáte v jeho prvním roce v kategorii U20?
Určitě pro nás bude velice důležitý pro tu rychlou hru, protože dokáže míč velice rychle posouvat, má velmi dobré vidění kurtu, umí přihrát spoluhráčům do protiútoku, nebo útok sám potáhnout driblinkem. To bude jeho hlavní deviza. Zároveň má velmi dobré trojky i nájezd. Ve více herních aspektech je nadprůměrný a věřím, že bude hlavním motorem týmu, společně s Markem Welschem.

Kolik jste v celé přípravě měl hráčů?
Na prvním soustředění nás bylo 16 a čtyři kluci chyběli. Celkem tedy dostalo nějakou příležitost dvacet hráčů. Prvotní výběr jsme dělali na základě sledování hráčů v sezoně a to bylo důležité i při tvorbě finální nominace. Ze sezony víme, co od hráčů očekávat. Já se sám pohyboval jako trenér v extralize U19 i v první lize mužů a na NBL jsem v Nymburce chodil taky pravidelně. O hráčích jsem tak měl velmi dobrý přehled.

3696YWU.jpg

V přípravě jste odehráli osm zápasů. Pojďme si projít jejich okolnosti…
Začali jsme dvěm zápasy v Polsku, jehož národní tým je účastníkem divize A. Odehráli jsme tam i bez Krejčího s Welschem dvě velice slušná utkání, kdy jsme proti výbornému soupeři jedno o šest vyhráli a druhé o pět prohráli. Pak jsme na turnaji v Portugalsku vyhráli o 21 bodů nad Běloruskem a další den jsme hráli s domácími, což byl náš nejhorší zápas přípravy. Prohráli jsme skoro o 40 bodů, ale ten rozdíl nebyl odpovídající. My jsme bohužel měli komplikovanější cestu na turnaj, kdy nám uletělo letadlo, spali jsme někde na hotelu a přiletěli na místo až ráno a druhý den to na nás právě proti domácím „sedlo“. Všude jsme byli pozdě, nic nám nespadlo, soupeři naopak všechno, což nechci říkat jako omluvu, ale jednou za přípravu se to stane. Portugalci jsou zhruba na naší úrovni, ale tím, že hrají ME doma, mají do toho ohromnou chuť. A na závěr turnaje s Izraelem, což je loňský vítěz divize A, který letos „áčko“ hostí, jsme 33 minut do vyfaulování Krejčího hráli vyrovnaný zápas a nakonec jsme prohráli o 15. Následovalo utkání s naším univerziádním výběrem, kde jsme pořád ještě bez Welsche a tentokrát i bez Krejčího prohráli asi o 28 bodů, byť jsme nehráli špatně. A závěrečné dvojutkání v Maďarsku, které je taky v B-divizi, jsme vyhráli o tři a sedm bodů. Kromě asi pěti minut dohromady z obou zápasů jsme měli průběh stále pod kontrolou. A až tady jsme byli vlastně kompletní.

Jak na tom letos budete s výškou, která vám loni dost chyběla?
Letos má Míra Štafl 207, Honza Zídek a Luboš Kovář 205, takže loni jsme byli, myslím, menší. Letos tam tedy nějaké centimetry navíc jsou.

Jaký je výhled směrem k základní skupině a na vaše postupové šance do divize A?
V sobotu začínáme s Rumunskem (15:00) a v neděli pokračujeme s Albánií (17:15). Já bych se rád vyvaroval termínů jako „slabší soupeři“, ale pokud bychom neměli tyto dva týmy porazit, asi bychom „neměli na ME co dělat“. Tady musíme začít poctivě a vyhrát. A po dni volna nás v úterý a středu čekají Finsko a Bulharsko (shodně v 15:00), což podle mě budou naši hlavní soupeři v boji o dvě postupová místa. Věřím, že oproti loňsku, kdy jsme jak v přípravě, tak potom na ME s Finy (v utkání o 5. místo porážka o 15) neměli moc šancí vyhrát, letos na úspěch mít budeme. Podle dosavadních výsledků a našeho skautingu jim chybí někteří hráči z loňska. Finové letos dali zřejmě přednost výběru pro univerziádu, kde je jejich loňský tým z U20 vlastně celý. Nevím, jestli se k nim ještě někdo nepřidá, ale přišlo by mi to divné, když ti hráči nehráli ani jeden zápas v přípravě, navíc ještě ve čtvrtek končí na univerziádě v Itálii, přičemž stejný den se musí nahlásit nominace pro ME v Portugalsku. Bude tak záležet na nás, jak se nám utkání s Finy podaří. A Bulharsko je nevyzpytatelný soupeř. Loni s námi hráli o páté až osmé místo, kdy jsme je porazili o sedm bodů. Celkově musím říct, že já jedu na mistrovství s tím, abych postoupil do divize A. A nám nezbývá, než vyhrát skupinu, protože jinak bychom hned ve čtvrtfinále narazili na Rusko jako předpokládaného vítěze skupiny A. Rusové jsou velice silní, mají kvalitní „prvoročáky“ i „druhoročáky“ a jsou favority celého turnaje.