Kooperativa NBL

Říct obranu, kluci mě sežerou. Ale řeknu to

19.04.2019 - red
počet přečtení: 1413
vytvořeno 19.04.2019, upraveno 19.04.2019

TV KNBL

SE ZLEPŠENÍM SEZONY FRANTIŠKEM VÁŇOU Každý si cestu na výsluní proráží jinak. Takový František Váňa to ovšem provedl vskutku velkolepě. Devátého ledna vysázel do kolínské obruče 9 trojek z 9 pokusů a od té doby už ho nešlo nechávat příliš vysedávat na lavičce. A když skončila dlouhodobá část jeho první výraznější sezony v lize, měl 21letý forward z týmu čtvrtého BK Olomoucko na kontě některé velmi zajímavé průměry: 7,8 bodu, 17 minut, užitečnost 6,8, méně než jednu ztrátu, trestné hody 79 procent (29/23), trojky 40,5 (126/51) a dvojky 57 (72/41), přičemž v bodech šel oproti minulé sezoně nahoru o 5, v minutách o více než 7, v užitečnosti o 5,4, v úspěšnosti dvojek o 11 procent a v trojkách o více než osm. Celkem jedenáctkrát zapsal dvojciferné body a jednou i doskoky. Za tohle všechno, ale nejen za to, byl křídelník Hanáků zvolen Největším zlepšením sezony v Kooperativa NBL.

Františku, jak jste své ocenění přijal? Překvapilo vás?
Nejdřív jsem ani nevěděl, že se taková cena uděluje, takže mě to překvapilo dost. Ale příjemně. Trenér Benáček už mi nicméně před časem naznačoval, že jsem se oproti minulé sezoně hodně zlepšil, takže tam určité indicie byly. (usmívá se)

Patří taková cena do vašeho týmového sazebníku poplatků?
Tahle naštěstí není, je tam jen MVP. „Luke“ Palyza už ale říkal, že by se to tam mělo přidat. (smích) To by se ovšem už nemělo týkat téhle sezony, že?

3424ODF.jpg

Koho byste v této kategorii ocenil vy?
Těžká volba, ale líbil se mi Michal Svoboda z Pardubic, jak teď dostával větší příležitosti. Ukázal, co v něm je. A ještě bych přidal Filipa Novotného, který dostal větší herní prostor v Kolíně, a dokázal ho dobře využít.

Jak důležitý pro vás z pohledu vaší další role v týmu byl onen úžasný trojkový nástřel 9/9 z devátého ledna proti Kolínu, kdy jste stanovil nový rekord ligy?
Je pravda, že díky tomu zápasu jsem pak dostával větší prostor a v tomhle směru to bylo hodně důležité. Trenér mi začal ještě víc věřit a mě to posunulo dál. Mělo to tedy zlomový efekt.

Byl pro vás největší individuální moment sezony právě tenhle neskutečný výkon, anebo jej ještě trumflo posledních 12 minut z nadstavbového duelu v Pardubicích s neuvěřitelnými 19 body, kterými jste prakticky překlopil výhru pro váš tým?
Nooo (váhá), zápas s Kolínem byl pro nás o něco snazší, takže bych kvůli těžšímu průběhu dal asi ty Pardubice. I když na ten sestřih devíti trojek s Kolínem se kouká líp (úsměv). A taky musím říct, že po zápase v Pardubicích jsem to ani nevnímal, že bych na výhře měl extra zásluhu, protože to byla týmová práce.

V první výraznější sezoně v lize jste měl trojkovou úspěšnost přes 40 procent. To není vůbec špatné číslo, že?
To není. Tím utkáním s Kolínem se to vyhouplo nahoru, ale třeba posledními zápasy v nadstavbě jsem si to zase pěkně „pohnojil“. Snad jsem si něco ušetřil na play-off.

Tušíte, o kolik jste šel oproti minulé sezoně nahoru v minutách?
To netuším, třeba o pět by to mohlo být. Že o sedm? Já to tolik nesleduju, ale je to cítit, že jsem v zápasech někdy i víc na hřišti než na lavičce (takových bylo v sezoně 14), což je rozhodně příjemnější. Určitě jsem hrál víc, než bych býval před sezonou čekal. Za cíl jsem měl posun aspoň o pět minut a sedm je solidní zlepšení.
 


A v bodech byste věděl?
O čtyři, o pět? Je to o pět? Tak to je super číslo. Jde to ruku v ruce s těmi minutami, nebo přesněji – je větší šance se ukázat. Jsem jenom rád, že jak se zvyšují minuty, jdou s tím výš i body a užitečnost. A není to jen tak, že jsem na tom hřišti byl déle a nebyl produktivní. To by mě zklamalo.

V čem jste se v téhle sezoně zlepšil kromě čísel?
Kdybych řekl v obraně, tak mě kluci „sežerou“ (směje se), ale musím říct – a všiml si toho třeba i táta -, že i když nejsem založením velký obránce, tak už nebývám tak ztracený jako ještě loni. Tak myslím, že tam nějaký posun je.

Kam byste chtěl vystoupit v sezoně příští?
Co nejvýš to půjde. Mířím jenom nahoru. Opět tedy nějaké vylepšení minut a taky větší platnost ve hře. To platí i o dalších letech, abych se postupně dostával do jedné z hlavních rolí a soupeři mě museli skautovat. (usmívá se)

Momentálně jste na průměru osmi bodů. Jak těžké je si v současné NBL takové číslo udržet?
Tak na to nekoukám, abych si tenhle průměr udržel. Spíš se snažím hrát tak, abych byl platný, a pokud mám volnou střelu, tak ji vezmu. Chci hrát co nejproduktivněji, ale když to nevyjde, nedá se nic dělat. Od produkce jsou u nás i jiní. A jestli je to těžké, nedokážu říct. Tahle sezona se mi hodně povedla, jsem při hře uvolněnější a přijde mi to jako reálný průměr.


3143NDU.jpg
 

Ze zhruba 60 českých hráčů do 22 let, včetně spousty náctiletých, jste byl v dlouhodobé části šestý v bodech (7,8), sedmý v užitečnosti (6,8) a třináctý v minutách (16,9). Jak jste spokojen s tímhle?
Určitě je to posun oproti loňsku, takže s tím spokojen jsem, ale rozhodně ne uspokojen.

Co osobně čekáte od čtvrtfinále s Pardubicemi, kde to už bude zřejmě víc stát na hlavních oporách?
Koučovi do hlavy nevidím, ale troufám si odhadovat, že se moje minutáž hrozně nezmění. Možná tím, že se vrátí „Luke“ Palyza, jen trochu klesne, protože teď pár zápasů nehrál. Doufám, že mě i ostatní mladé trenér využije. Hrají se vždy dva zápasy ve dvou dnech, což je hodně náročné, a bude potřeba rozložit síly. Jistě se to ale bude odvíjet i od toho, jak budu hrát.

Jdete na těžkého soupeře, bylo by nicméně pro tým velkým zklamáním, pokud byste se do semifinále nedostali?
To by rozhodně bylo. My doufáme, že v případě postupu bychom mohli dojít i do finále. Jistě, dostat v semifinále Nymburk by bylo hodně těžké, ale pokud by šestá Opava přešla přes třetí Děčín, bylo by to pak reálné. Teď se ale soustředíme jen na nejbližší zápas s Pardubicemi. A věříme si na výhru, protože máme super tým a velké ambice.

Když jste zmínil případné semifinále s Nymburkem, není bez zajímavosti, že vy jste ve třech ze čtyř ligových zápasů této sezony proti němu vždy zaznamenal dvojciferné body. Čím to, že se vám na absolutního favorita tak daří?
Právě s Nymburkem jsem měl vždycky skoro nejvyšší minutáž (nejméně 28 minut). V posledním vzájemném zápase přišlo zranění „Lukeho“ Palyzy, navíc jsme nebyli komplet. A to se týkalo i těch dalších utkání, takže jsem dostával víc minut a to byl hlavní faktor. My mladší jsme museli ukázat, co v nás je. Navíc s Nymburkem není co ztratit - dá se jen překvapit, což člověku pomáhá.