Kooperativa NBL

Šance pro 3 nováčky a situace, jaká tu nebyla

14.02.2020 - red
počet přečtení: 553
vytvořeno 14.02.2020, upraveno 14.02.2020

Molten_new_ball

S RONENEM GINZBURGEM Přesně týden zbývá do startu evropské kvalifikce a jednou z otázek je, kdo z trojice nominovaných nováčků či skoro-nováčků bude nakonec vybrán do zápasové dvanáctky proti Dánsku nebo Litvě. Při čtrnácti nominovaných je jisté, že nejméně jeden z tria Václav Bujnoch z Opavy, Luboš Kovář ze Svitav a Radek Farský z Brna tuto šanci promění a bude tak minimálně na lavičce vůbec poprvé v kariéře.

„Kovář má dobrou sezonu v lize a měl by s námi v tomto prvním „okně“ být. Také Farský, pro kterého bude vše nové, zažije atmosféru v národním týmu a pro takového hráče je to důležité. A Bujnoch může basketbalově být vždy ještě výš. Hodně jsem o něm mluvil s „Čoudou“ (reprezentačním asistentem a koučem Opavy). U něj je to o mentalitě, jestli je připraven na tuto úroveň. Tohle je pro něj šance – něco jako teď, nebo nikdy. A já doufám, že tu šanci využije a přistoupí k tomu s odpovídající vážností,“ říká k novým tvářím kouč národního týmu Ronen Ginzburg.

Zbývající jedenáctku v nominaci tvoří už více či méně prověření rozehrávači Šiřina, Vyoral a Krejčí, křídla Bohačík, Hruban, Šafarčík a Palyza a podkošoví Auda, Peterka, Kříž a Puršl. Z uvedeného výčtu plyne, že tým bude tentokrát bez klasického pivota, což kouč nepovažuje za ideální.

4176Yjl.jpg

V nominaci v kvalifikačním „okně“ uvnitř sezony už tradičně chybí hráči NBA a Euroligy, tedy Tomáš Satoranský a Jan Veselý. „Se „Satym“ jsme se už ale bavili o olympijské kvalifikaci, shodli jsme se na datech a dalších věcech, protože v NBA mají dané, odkdy se k národním týmům mohou připojit. S Janem jsme ještě nemluvili, uvidíme, jak se teď vše po jeho návratu ze zranění vyvine.“

Ze sestavy z mistrovství světa zůstalo ve hře 8 mužů. Kromě Satoranského chybí i Pumprla, který se s reprezentací rozloučil, a také legionáři Ondřej Balvín a Blake Schilb. „Blake přijet chtěl, ale já rozhodl, že mu musíme dát možnost si tentokrát odpočinout. Už to není žádný mladík a potřebujeme, aby byl čerstvý na léto, protože hned po sezoně přijede na olympijskou kvalifikaci. S Ondřejem to bylo společné rozhodnutí, shodli jsme se, že i jemu tahle pauza přijde vhod,“ doplnil ke hvězdě Bilbaa kormidelník Čechů.


Od prvního domácího duelu evropské kvalifikace s Dánskem v Pardubicích (pátek 21. února ve 20:10), stejně jako od těch zbývajících, si Ginzburg slibuje udržení kontaktu s fanoušky, osvěžení souhry i možnost vyzkoušet některé mladší adepty, byť ne na všechny se během nadcházejících utkání dostane. Bonusovou motivací pro lvy je to, že v zápasech půjde o body do světového rankingu FIBA, jinak ale zápasy budou hrát jen nesoutěžně, neboť jako zástupci pořadatelské země mají účast předem zajištěnou.

„Vzhledem k tomu, že všichni naši soupeři hrají o to se vůbec na EuroBasket dostat, může to způsobit dosud nepředvídatelné situace. Zažíváme to poprvé. Naši hráči jsou ale profesionálové a chtějí vyhrát každý zápas,“ podotkl trenér.


Právě on spolu s vedením týmu vybral jako nového kapitána lvů Vojtěcha Hrubana, který do funkce nastupuje po Pavlu Pumprlovi. „Role kapitána je velmi důležitá. Zažil jsem Jirku Welsche a „Pampiho“ (Pumprlu) a hlavní tam je komunikace mezi hráči a mnou i realizačním týmem. Tihle dva to zvládali v klidu a nenápadně. Volba Vojty byla naprosto přirozená, shodli jsme se na něm snadno,“ prozradil Ginzburg.

„Vojtu nikdy neslyšíte si stěžovat, nebo že by snad vynechal nějaký sraz, že by byl unavený. Je vždy na sto procent oddaný národnímu týmu. Za ty roky se velmi zlepšil basketbalově, je teď velmi dobrý hráč a má pozitivní vliv na tým i mimo palubovku. Dospěl a myslím, že z něj bude dobrý kapitán.“

Izraelský trenér má teď před sebou i jednu osobní výzvu. Předseda ČBF Miroslav Jansta při setkání s médii na úvod kvalifikace prozradil, že byl nastartován proces získání českého občanství právě pro Ronena Ginzburga.

„Nevím, kdy k tomu může dojít. Určitě bych občanství rád získal, ale i bez toho bych zůstal reprezentantem České republiky. Federace na tom pracuje se mnou, byl to nápad předsedy Jansty, vlastně s tím přišel už před několika lety. Pro mě je to úžasné – ukazuje mi to, jak si mě v téhle zemi váží, jsem z toho šťastný a nemohl bych odmítnout,“ přiznal lodivod národního týmu.