Kooperativa NBL

Švrdlík si na Pumprlu věří: Vem si i bráchu!

02.06.2020 - red
počet přečtení: 290
vytvořeno 02.06.2020, upraveno 02.06.2020

Molten_new_ball

PŘED DRUHÝM ČTVRTFINÁLE 1ON1 CHALLENGE Má Radek Pumprla nadpřirozené schopnosti? Je nezničitelný? Umí vyklouznout i z neřešitelných pastí? Pondělní večer ukázal, že ano. Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge je prostě soutěž, která mu sedí. A jako by mimochodem z něj udělala obávaného trojkaře. Mladší bratr nymburského kapitána první dvě utkání moravského finále potvrzoval spíš svou bilanci z letošní ligové sezony (49/12). Z dálky mu při spoustě marných pokusů nespadlo prakticky nic a po porážkách se Šimonem Puršlem (2-7) a Janem Kozinou (5-8) se ocitl zády ke zdi. Ve třetím duelu s Matějem Svobodou však nebývale povstal, z oblouku trefil tři dvojky, z toho jednu super těžkou z jedné nohy a ze záklonu, a zápas pak zavřel na 7-6 v identickém stylu, byť šlo „jen“ o trefu za jeden bod. Raketový nárůst formy pak prokázal znovu třemi zásahy z oblouku i v bitvách s Filipem Šmídem a Radkem Farským (shodně je vyhrál 7-3), aby nakonec vyšplhal až na druhé postupové místo.

„Jak jsem říkal už před regionálním finále, trefy z trojkového oblouku rozhodují a mně pomohly vyhrát ty tři zápasy, díky kterým jsem postoupil,“ pochvaloval si 24letý forward NH Ostrava. „Důležitý byl hned první zásah proti Matějovi, tím jsem se uvolnil. Celkově to byla přestřelka, která mě nakopla, a pak se spoluhráčem Filipem Šmídem mi to padalo extrémně, stejně jako na závěr proti Radkovi Farskému. Vykompenzoval jsem si tak první dvě utkání.“

4579ZGI.jpg

Ačkoli se Svobodou Pumprla dvakrát přesně zacílil ze záklonu a z jedné nohy, odmítl, že by šlo o střelu ze zoufalství. „Nestřílel jsem tak jen já. Na čtyři driblinky je sice hodně možností, jak se uvolnit, ale taky se hráči často dostanou do nějaké pasti a nezbývá než zkusit něco takového. A mně to naštěstí dvakrát padlo.“

Teď je však velkou otázkou, zda křídelník po základním kole a moravském finále dokáže svou show zreplikovat i ve čtvrtečním čtvrtfinálovém zápase v neoblíbené hale na pražské Folimance. A hlavně proti pardubickému podkošovému bourákovi Kamilu Švrdlíkovi, který proti němu bude mít náskok 12 centimetrů výšky.

„Proti všem třem ostatním hráčům z českého finále bych nastoupil radši. Kamil pro mě není populární soupeř, ale nebudu se na to vymlouvat. Postavím se k tomu čelem a budu věřit, že to půjde. Kamil je nejnepříjemnější v tom, že je velký a silný, což mi možná bude dělat problémy, ale určitě se s tím nějak popasuju,“ vyhlašuje bojovně vicemistr Evropy kadetů z roku 2011, který stejně jako v minulých kolech bude především reagovat na dané situace a na rozměrného soupeře nechystá žádné exkluzivní fígle.

Pardubický power forward přiznal, že jej Pumprla překvapil svou kvalitní ostrostřelbou. Tedy ještě přesněji – překvapil tím, jak moc na ni spoléhá. „Přitom tím není známý. V soutěži už ale hodně takzvaných ligových nestřelců trefilo střely z dálky, které je zachránily v soutěži. Radek je navíc i nepříjemný obránce, takže to bude zajímavý zápas.“

O to víc, že Švrdlík před ním menšímu sokovi vyslal jasný vzkaz: „Radím „Pampimu“, ať si s sebou vezme i bráchu!“ A to už jsou slova, jež je nutné obhájit i vítězným výkonem.

Pardubický silák se chystá i dál držet své zatím osvědčené strategie s „vysoko posazenou radlicí“, s níž hrne většinu protivníků až pod koš. „Soupeři mě bránili různými styly, takže už tuším, co mě může čekat, a budu na to mít nachystané kontra finty. Kdokoli mi ještě bude chtít poradit, tak si ho rád poslechnu. A konzultovat jistě budu i s naším asistentem a nyní mým osobním trenérem Adamem Konvalinkou,“ neskrývá Švrdlík důkladnou přípravu na play-off.
 


Účastí v něm splnil svůj plán. „Před soutěží jsem si jen nebyl jistý, jak to bude vypadat, protože útoky se začínají na vrcholu tříbodového oblouku a většinu účastníků tvořili menší hráči. Nebylo tak jasné, zda to bude velká výhoda pro ně, nebo jestli je dokážu zatlačit až pod koš já.“


To Pumprla ve čtvrtfinále spíš doufal. Podle něj do něj mohl postoupit takřka kdokoli ze 24 hráčů v soutěži.

Nejlepší osmičku nyní čeká dosud nepoznané – zápasy hrané do 9 bodů. Pro čtyři hráče to bude v jediném duelu, pro zbylý kvartet dokonce ve třech.
 

„Už v regionálním finále hraném do sedmi bodů bylo ve všech zápasech znát, že hráči používali o něco rychlejší zakončení a trochu si tak ulevovali, tedy kromě Šimona Puršla, který se většinou snažil dostat až pod koš. Hrát během dvou hodin pětkrát do sedmi bodů je fakt hodně,“ soudí křídelník Nové huti, který má zajímavý plán, jak by naložil s prize money pro vítěze ve výši 100 tisíc korun.

„Zaprvé bych vzal přítelkyni na večeři. A se zbytkem by si už poradila ona,“ rozesměje se. „Ne, většinu bych si samozřejmě schoval. Každý měsíc taky dávám něco malého na charitu a po takové výhře bych byl rád, že by to mohlo být i o malinko víc,“ pravil šlechetný mladý muž.

A Kamil Švrdlík? Ten by se v případě svého triumfu těšil na novou podlahu na terase, kterou už má nějakou chvíli v plánu. „A snad by něco zbylo i na oslavu toho úspěchu…“