Kooperativa NBL

Tůma a Dalton k mistrovi, Igrutinovič do Kolína

08.08.2019 - red
počet přečtení: 1168
vytvořeno 08.08.2019, upraveno 08.08.2019

Molten_new_ball

LIGOVÉ TRANSFERY ČEZ Basketball Nymburk do svých řad povolal dalšího mládežnického reprezentanta. Z USK Praha přichází 20letý 192 vysoký rozehrávač Jakub Tůma, který zaplní místo „uvolněné“ jiným playmakerem Tomášem Vyoralem, jenž nedávno zamířil do Pardubic. Tůma u mistra podepsal dlouhodobou smlouvu na čtyři roky s opcí.

 

„Jakub dostává šanci trénovat, hrát a učit se od nejlepších hráčů. Má před sebou ještě dlouhou cestu, ale má potenciál dosáhnout svých snů. Neustále se snažíme hledat nadějné mladé hráče s talentem, ale ještě důležitější je, že Jakub má i dostatek ambicí pro to, aby mohl hrát za Nymburk,“ prohlásil nymburský trenér Oren Amiel.

 

Tůma, odchovanec Litoměřic a USK Praha, dlouhodobě patří mezi největší české talenty. Reprezentoval na dvou šampionátech do 18 let a na dvou do 20 let. Na loňském ME U20 divize B byl nejlepším českým hráčem. Letos se zúčastnil univerziády a také si vysloužil premiérovou pozvánku do reprezentace dospělých, se kterou absolvoval dva týdny přípravy na mistrovství světa.


3720NGR.jpg
 

Od sezony 2013/14 hrával za USK, kde v posledních dvou sezonách dostával šanci i v prvním týmu v Kooperativa NBL. V uplynulé sezoně měl průměry 5,9 bodu, 2,2 asistence a 2,1 doskoku, ovšem jeho forma gradovala a v play-off předváděl právě proti Nymburku velmi dobré výkony. Ve čtvrtfinále měl i díky užší rotaci týmu průměry 15,5 bodu, 5,5 asistence a užitečnost 20,25, což je hodnota odpovídající nejlepším hráčům v lize. V první lize dával v průměru 18 bodů na utkání.

 

„Zaujal nás právě v zápasech proti nám, kdy dostal příležitost při zranění Ondřeje Sehnala. Je to hráč s potenciálem a mohl by zapadnout do našeho systému. Vzhledem k tomu, že se snažíme i pro příští sezony mít silné české jádro, tak jsme s ním podepsali dlouhodobou smlouvu. Že jsme nesáhli úplně vedle, ukazuje i to, že se dostal do národního týmu a neztratil se ani v univerziádním výběru. Teď je na něm, jak na sobě bude pracovat. Pro nás je to investice do budoucnosti, ale šanci dostane už nyní. Trenér je na to připravený. Může překvapit podobně jako v zápasech proti nám,“ řekl generální manažer Nymburka Rudolf Šimeček.

 

Aby měl Tůma v nabitém kádru dostatek herního vytížení pro svůj rozvoj, počítá se s tím, že bude pravidelně hrát i za B-tým v první lize. „Celou kariéru se snažím posouvat a zlepšovat. Proto jsem si vybral Nymburk, kde se chci posunout dál. Je tu o dost větší konkurence než v USK, což by mě mělo posunout dál, protože na trénincích musím konkurovat reprezentantům. Moc se na tuhle výzvu těším,“ uvedl playmaker.

 

Je rád, že k novému angažmá mu pomohly i vydařené zápasy posledního čtvrtfinále NBL právě proti Nymburku. „Byla to moje nejlepší utkání. Hodně to ovlivnil fakt, že nás bylo málo a musel jsem hrát hodně minut a mohl jsem ukázat, co ve mně je. Vím, že mě Nymburk sledoval už dřív, ale tímhle jsem hlavně zapůsobil.“

 

Tůma je za poslední roky už pátým hráčem putujícím do Nymburka, který předtím prošel kabinou USK. „Kuba je typem hráče, který je cílevědomý a zdravě ambiciózní, pracuje na sobě a bezezbytku využil platformu k růstu, kterou USK Praha nabízí. Postupně rostl v mládežnických kategoriích. Nejdříve získával zkušenosti na zahraničních akcích v juniorské kategorii, aby pak v mužích dostával příležitost v NBL, a když přišla větší porce minut a odpovědnost, byl připraven a využil toho. Zvlášť ve druhé polovině minulé sezony ukázal, jak velký potenciál v něm je, a že zvládl přechod z mládežnického basketbalu do toho mužského. Přestože měl Jakub jako důležitý pilíř našeho týmu s klubem platnou dlouhodobou smlouvu, po vzájemné dohodě jsme mu umožnili přestup do Nymburka, kde působí většina národního týmu, a který především hraje Ligu mistrů. Právě evropský pohár a prosazení se v nové konkurenci bude pro Jakuba další výzvou a posunem směrem vzhůru v jeho kariéře. Vážíme si, že v něm Nymburk vidí budoucnost a potenciál,“ podotkl k přestupu i manažer pražského USK Petr Jachan.

 


Jakub Tůma však není jedinou novou tváří mistra. Tou další, a celkem tohle léto už čtvrtou, se stal americký power forward Hayden Dalton. Třiadvacetiletý 203 vysoký mistr Dánska s Aarhusem a bývalý hráč prvodivizní univerzity Wyoming uzavřel v Nymburce smlouvu na rok. Nahradil jiného power forwarda Alexe Davise.

 

„Hayden je dalším hráčem s nadšením a ambicí na sobě tvrdě pracovat a zlepšovat se podobně jako předchozí posily Zach Hankins, Roko Rogič a Jakub Tůma. Líbí se mi na něm, s jakou hraje energií a touhou vyhrávat,“ řekl kouč Amiel.

 

Dalton má za sebou celkem úspěšné působení v NCAA, kde odehrál tři sezony. V ročníku 2016/17 jako náhradník sbíral průměry 12,2 bodu, 8,2 doskoku a 2,6 asistence, což z něj udělalo druhého nejlepšího střelce a nejlepšího doskakovače i nahrávače týmu. V závěrečném univerzitním roce už byl hlavním lídrem s průměry 17,7 bodu, 7,8 doskoku a 2,6 asistence.

 

Pak zkusil štěstí v Letní lize NBA, kde odehrál jeden zápas za Denver. Smlouvu ale nedostal a zamířil do Evropy, kde se nejprve snažil vybojovat si místo v německém Ludwigsburgu, ale nakonec oblékl dres Aarhusu. Tomu pomohl k dánskému titulu průměry 10,7 bodu, 6 doskoků a 2,3 asistence. Navíc hrál i FIBA Europe Cup, kde Bakken Bears došli do čtvrtfinále.

 

„Trenéři o něm hodně dlouho diskutovali a zjišťovali o něm informace. Vidí v něm potenciál hráče, který zapadne do našeho systému. Je hodně atletický, rychlý, má slušnou střelbu za tři, cit pro přihrávku. Vzhledem k našim možnostem a k tomu, že trenéry svou hrou oslovil, je to snad sázka na správného koně,“ prohlásil manažer Šimeček. „Přirovnal bych ho k Travisi Petersonovi, co hrával za Prostějov. To byl šlachovitý hráč, hodně dynamický, zarputilý. To by měl mít i Dalton. Dává do toho hodně energie. A je výhoda, že už má za sebou rok v Evropě včetně evropského poháru, nějaké zkušenosti posbíral a u těchto mladých kluků je ten rok zkušeností hodně znát.“

Novinku ohlásil i Kolín, který angažoval s ligou již obeznámeného guarda Luku Igrutinoviče, který dříve hájil barvy NH Ostrava i SLUNETY Ústí. Pro Kolín je 27letý 193 vysoký Srb letos vůbec první zahraniční posilou. Minulou sezonu si rozdělil mezi srbskou Suboticii (průměr 14,5) a bosenský HKK Zrinjski (10,6).
 

Naopak jeden nemalý odchod oznámil Děčín, jehož řady opouští po zisku stříbrné medaile kapitán Jakub Krakovič. Ten je také jediným hráčem, který z kádru ARMEXu v létě zmizí.


„S Kubou jsme se po společných jednáních od skončení sezony nakonec rozhodli neprodloužit smlouvu. Hlavním důvodem je možnost otevření většího herního prostoru pro mladé hráče a v neposlední řadě také naše možnosti, které nám, ač by srdce chtělo, neumožňují mít tak široký hráčský kádr. Jakubovi patří ohromný dík za odvedenou práci ve válečnickém dresu. Za jeho tříletého působení získal náš klub dvě stříbrné medaile, z toho jednu dokonce s Kubou jako kapitánem,“ uvedl generální manažer Lukáš Houser.

 

Sám Krakovič doplnil: „Přesto, že jsme se s vedením nedohodli na dalším pokračování, tak bych chtěl poděkovat všem okolo děčínského basketu. Oběma trenérům, realizačnímu týmu, vedení, fanouškům a hlavně spoluhráčům. Byly to společné tři roky, dvě stříbrné medaile a k tomu skvělá atmosféra v šatně, hledišti a s lidmi, kteří pro klub pracují.“