Kooperativa NBL

U pokladny stál: Viktor Půlpán

24.07.2020 - red
počet přečtení: 474
vytvořeno 24.07.2020, upraveno 24.07.2020

Molten_new_ball

EX-STRÁŽCE PARDUBICKÉ TÝMOVÉ KASY V SERIÁLU NBL VLASTNÍMI SLOVY „Jak jsem se stal loni v létě týmovým pokladníkem Beksy? Přišlo to úplně znenadání. Když se před sezonou řešily funkce, najednou se na stůl dostala i otázka pokladníka. Byl tehdy vznesen protest proti „Kamčovi“ Švrdlíkovi, že tu funkci místy nezvládal, protože nebyl tak důrazný při výběru poplatků (směje se). Hlasovalo se tak o novém kandidátovi a většina kluků zvedla ruku pro mě. No, nebyl jsem právě nadšený, ale nakonec to nebylo tak hrozné…“

„Pardubický sazebník funguje už opravdu dlouho, vznikl dávno před mým příchodem do týmu. V začátcích mého působení byl hodně o penězích. Po mém nástupu do funkce jsme to ale i na můj návrh pozměnili a bylo to hodně v „naturáliích“. V šatně jsme kvůli tomu měli i ledničku, která se „poplatky“ průběžně doplňovala, anebo se na regeneraci objednávaly trestné pizzy, ovoce, pití a podobně. V ledničce nejvíc místa zabíraly birely s dalším nealkem – tedy řekněme rychlé cukry na doplnění po tréninku. Bylo tam i nějaké „alko“ (rozuměj pivo s obsahem alkoholu - pozn.), ale většina kluků jezdila autem, takže nejvíc na odbyt šly birely.

4677NjA.jpg

„Původně jsem čekal, že s touhle funkcí budu mít hodně starostí, ale dalo se to zvládat. Z kluků jsem poplatky nemusel extra vymáhat, a když už bych musel někoho dát na pranýř, tak asi atletického trenéra, který v tom fungoval s námi. Z hráčů by to byl nejspíš Prokop Slanina, kterému doručení naturálii taky trvalo nejdéle. Třeba když se na tréninku před zápasem střílelo z půlky, fungovalo to tak, že každý dal do banku dvacku, vítěz pak dostal padesát korun a zbytek putoval do kasy, která se pak použila třeba na charitativní zápas. A právě tady docházelo k tomu, že atletický kouč někdy přinesl třeba i dvě stovky najednou, tedy celkem za deset střeleb. (směje se)

 

„Výkon mé funkce nebyl problematický - byl jsem, myslím, jedním z těch, komu se mohlo věřit, a neměli jsme problém, že by někdy něco chybělo. Párkrát se toho sice sešlo hodně najednou, až jsem z toho měl chaos i já, ale většinou se zpětně dořešilo, kdo měl co doplácet.

„Prohřešky jsem si zapisoval jen do mobilu, a jakmile někdo zaplatil, hned jsem jeho dluh smazal. Nešlo tedy přesně spočítat, kdo platil nejvíc nebo kdo toho nejvíc přinesl. Odhadem bych ale tipnul Prokopa, i proto, že byl před sezonou nový, což se týkalo i „Vya“ (Tomáše Vyorala). Každý nový hráč se totiž za svůj příchod i první body musel samozřejmě vykoupit. Pokud jde o lhůty splatnosti, tak většinou to bylo do týdne ode dne události, anebo jsem si s hříšníkem dohodl individuální „splátky“.

4679NmE.jpg

„Vyložené naschvály se v týmu nepěstovaly, ale když jsem si něčeho nevšiml, určitě se mi donášelo, kdo co provedl a kdo by měl za co platit.

„Když někdy došlo na spornou situaci, většinou rozhodnutí záleželo na tom, jak jsem to posoudil já a kapitán Šutys (Radek Nečas, který na jaře ukončil kariéru). Takových sporů ale nějak moc nebylo, neměli jsme v týmu hádavé typy, což bylo dané i tím, že sazebník nebyl extra o penězích.

„Je ale pravda, že loni měl „Kamča“ ještě jako výběrčí problémy se zahraničními hráči, protože ti dávat nechtěli. Teď tu byl z cizinců jen „Ozzy“ (Chorvat Ozren Pavlovič) a ten byl v pohodě - nosil všechno včas. Ve Státech ale tyhle věci asi nefungují a kluci z Ameriky byli dost překvapení, že by měli něco dávat.

4680MGU.jpg

„Pardubický pokutovník je teď prakticky celý v naturáliích, peníze se dávají vlastně jen za střelbu před zápasem, kdy se k tomu přidávají i trenér s asistenty. V přepočtu na peníze se nejvíc platí za neomluvenou neúčast na tréninku nebo na týmové akci a pak za svatby, narození dítěte, zásnuby nebo maturitu, za což se musí pozvat tým na večeři. Při té se sice platí jen jídlo, ale i tak to bývá pokaždé nad tisíc korun, protože kluci si poroučejí samé dezerty a jen to pak naskakuje. (smích)

„A draho vyjde i airball ze šestky (zcela minuté zařízení koše, což lze považovat za zřejmě největší ostudu v basketbalu), za což je bedna „šampáňa“. Stalo se to asi dvakrát nebo třikrát za sezonu, jednou teda i mně. Z těch větších poplatků se mě samozřejmě týkalo i narození dítěte z loňského podzimu.

4678YTA.jpg

„Jako kuriozitu pardubického sazebníku bych vybral trestné luxování šatny. Je v ní totiž koberec, a pokud se před vstupem někdo nepřezuje a vleze tam v botách, musí ji celou vyluxovat. A ještě bych zmínil poplatek za pozdní příchod, kdy každá minuta opoždění stojí jednu plechovku pití. A pak je zajímavé, jak rychle všechno z ledničky zmizí. Když třeba někdo přišel o půl hodiny později a musel donést 30 plechovek, druhý den už tam nic nezbylo. (smích)“

POLOŽKY PARDUBICKÉHO POKUTOVNÍKU

Neomluvená neúčast na tréninku/zápase/týmové akci – večeře pro tým
Svatba, narození dítěte, zásnuby, maturita – večeře pro tým
Diskvalifikační chyba v zápase – snídaně pro tým
Airball z trestného hodu – bedna šampaňského (6 lahví)
Technická chyba v zápase – 3 pizzy
Narozeniny – zákusky, pivo, cola, kofola
Zápisné za příchod do týmu – sladkosti na trénink
První body za tým - sladkosti na trénink
Pozdní příchod na trénink – každá minuta za plechovku pití
Daný stý bod v utkání/vyhýbání se stovce – 6pack cola, kofola, pivo
Útočný doskok soupeře při trestných hodech – cola, kofola, pivo
Dvě minuté šestky – šampon
Vlastní koš či „kripl double“ (0 bodů a 5 faulů v utkání) – ovoce na trénink
Zapomenuté vybavení – ovoce na trénink
„Demence“ (zkrat nebo totální hloupost v podání hráče) či zazvonění telefonu při poradě či nakopnutí míče – pizza
Nepřezutí v šatně – trestné luxování

Pozn.: Beksa si po roce bude muset opět najít nového pokladníka, neboť Viktor Půlpán po necelé sezoně výkonu funkce nedávno přestoupil do Brna.