Kooperativa NBL

Ve 40 studentem! A chystá i novou práci. Tajnou

20.03.2020 - red
počet přečtení: 479
vytvořeno 20.03.2020, upraveno 20.03.2020

TV KNBL

S RADKEM NEČASEM Ve středu mu po 22 sezonách skončila nekonečná profesionální kariéra. Velmi předčasně. Nejenže si nebude moct užít poslední ligové play-off, ale kvůli důsledkům pandemie koronaviru možná přijde i o finále Alpe Adria Cupu. I když si však bývalý reprezentant a také letošní kapitán Pardubic svůj basketbalový finiš představoval o poznání pozitivněji, nemá teď Radek Nečas příliš času se tím zaobírat. Na prahu čtyřicítky se z něj stává student 18měsíčního – a v oboru unikátního - programu Timeout 2.0, který podruhé pořádá mezinárodní basketbalová federace FIBA ve spolupráci s programem Erasmus a dokonce i s evropskou fotbalovou asociací UEFA, pro niž je to první partnerství tohoto druhu s organizací z jiného odvětví.

Do letošního vydání Timeoutu se zapojí 51 basketbalistů a basketbalistek, v mnoha případech bývalých či současných reprezentantů, chystajících se na vstup do druhé kariéry, té mimo palubovky. Mezi studenty ze 27 zemí bude i kapitán národního týmu Vojtěch Hruban a studium účastníkům začne už letos v červnu týdenním workshopem v Praze. Po roce a půl by měli být vybaveni mnoha znalostmi z tohoto manažerského kurzu, který není zacentrován pouze na basketbal.

„Poprvé jsem o Timeoutu slyšel při jeho prvním ročníku před třemi lety, kdy se do něj zapojili Jirka Welsch, Pavel Pumprla a Míša Uhrová. A protože to mělo velký úspěch, pokračuje se druhým ročníkem. Mně to bylo nabídnuto Jirkou Welschem a po určitém rozmýšlení jsem se pro studium rozhodl,“ popisuje sled loňských událostí Radek Nečas, který bude navazovat na tři úspěšné bývalé reprezentanty.

4305OGF.jpg

V rámci přijímacího řízení absolvoval po Skypu i interview s pracovnicí FIBA, kde splnil všechny náležitosti včetně prokázané znalosti angličtiny, v níž bude muset online vyhotovovat různé studijní úkoly i seminární práce. „I tohle jsem zvažoval - jestli jsem takový pisatel a angličtinář. Po interview mi ale paní z FIBA řekla, že z toho nemá strach, i když to bude trochu jiný typ angličtiny, než byla ta používaná při hře během mé kariéry,“ usměje se podkošový veterán.

Do klasického denního studia už by se mu prý nyní nechtělo, ale formát Timeoutu se dvěma týdenními workshopy a většinou studia odbývaného „po síti“ se mu zamlouval. „Časově by to nemělo být tak náročné a mělo by se to dát zvládnout i s tou čtyřicítkou na krku,“ říká Nečas, který doufá, že mu Timeout pomůže dát výraznější vhled do manažerské práce a doplní zkušenosti, které už v minulosti aktivně nabíral jako technický vedoucí mužské reprezentace.

Sám už před dvaceti lety jedno studium vyzkoušel, ale s pedagogickou fakultou a budoucí kariérou tělocvikáře to v Brně nedopadlo. „Kvůli přesunu za novým angažmá do Nového Jičína jsem to asi po dvou letech ukončil, už se to nedalo skloubit. Tehdy jsem to učitelství tělocviku bral jako takový základ. Až později se v Brně otevřely i obory trenérství, ale v roce 1998 ještě takové možnosti nebyly. A další školy už jsem pak nezkoušel. Myslím, že v některých městech a na některých školách to spojit jde, ale hodně jde o to, aby vyučující byli sportu nakloněni. Většinou když hráč přijde, že je profesionální sportovec a požádá o individuální studijní plán, moc naklonění tomu nejsou. Jistě se ale vysoká vystudovat dá a řada hráčů u nás je toho důkazem,“ podotýká Nečas.

Na programu Timeout si cení i toho, že nejde o klasické „šprtání“ znalostí. „Spíš mi to otevře nové možnosti - kam by se člověk jednou mohl vydat, včetně firem v jiných oborech, abych mohl své sportovní zkušenosti transformovat do pozice ve vedení sportovních organizací, federací i jinde.“

Pro nyní již „civila“ Nečase ale Timeout není tím úplně prvním krokem ke „druhému životu“. „Nějaké kroky už proběhly, aby ten přechod z komfortní zóny profesionálního hráče do té méně komfortní zóny byl co nejsnazší. Myslím teď z pohledu osobního zajištění, jako třeba určité investice a podobně,“ přiznává, že na „zadní kolečka“ začal myslet už dřív.

A teď své úsilí ještě navýšil, a to nejen manažerským studiem. Možná už brzy oznámí i své nové pracovní zařazení. „Chtěl bych zůstat u basketu, kterému se věnuju dlouho na to, abych teď přecházel do jiného odvětví. Doufám, že to, co je teď v jednání, vyjde. Zatím ale nemůžu prozrazovat, kde a co to bude,“ zůstává Radek Nečas ještě na několik týdnů tajemný.