Kooperativa NBL

Velkou sérii utnulo 27 ztrát. Lup Beksy i Děčína

05.11.2019 - red
počet přečtení: 511
vytvořeno 05.11.2019, upraveno 05.11.2019

Molten_new_ball

ECHO POHÁROVÉHO ÚTERÝ Českému mistrovi 5. listopadu skončila velká série 38 soutěžních výher v řadě, když většina jeho hráčů neměla den, tým nabral neuvěřitelných 27 ztrát a o zbytek se postarala velmi kvalitní obrana Tenerife, čtvrtého týmu španělské ligy. Ten před letošní největší návštěvou na pražské Královce (1850) zvítězil 68-78, i po 4. kole Ligy mistrů zůstal neporažen, naopak Nymburk zapsal první porážku v novém ročníku soutěže.

V Alpe Adria Cupu se velké loupeže povedly Děčínu i Pardubicím. Válečníci si i venku poradili s chorvatským Osijekem (87-92) a Beksa dobyla polské Gliwice 72-80.

Nymburk v první půli hodně rozhodilo, že mu chyběl funkční rozehrávač. Základní dirigent Booker byl už po 80 sekundách zřejmě sražen při návratu do obany a dlouhé minuty po odkulhání odpočíval. Chorvat Rogič pod velkým tlakem obrany víc ztrácel, než řídil hru, a nevedlo se ani v závěru poločasu třetímu v řadě Jaromíru Bohačíkovi.

3878MzR.jpg

Tým tím byl rozhozen, navršil už v první čtvrtině 6 ztrát a z nich i z až příliš snadno sbíraných útočných doskoků Tenerife znenadání vedlo po 7 minutách 9-17.

Domácím ale pomohl už druhý faul a tím i střídání už po 5 minutách zkušeného rozehrávače hostů Huertase, který českému mistrovi svou chytrostí hodně škodil. A druhá nymburská vlna s Pavlem Pumprlou a tentokrát i Hrubanem (přednost v základu dostal Almeida, ale při řadě neuvážených nájezdů byl málo nebezpečný a ve hře se tak dlouho neohřál) zahájila návrat do utkání.

Pumprla potáhl pro Nymburk několik úspěšných protiútoků, Peterka přidával střely z dálky, bránil Šermadiniho a dokonce proti němu sklidil útočný doskok, a když tým zabral na útočném doskoku i při ziscích v obraně a zdvojování až ztrojování dlouho neproduktivního obra Šermadiniho, byl tu obrat na 26-21 po 12 minutách.


Jenže pak přišlo druhé a ještě větší zaseknutí v útoku, kde málo, nebo pomalu putoval míč, případně došlo i na ztráty a hosté šňůrou 0-13 otočili až na 26-34 po 18 minutách. Až Hruban po 5 a půl minutách prolomil mizérii a jeho tým dohrál pooločas na přijatelném skore 32-35, když hostům nepadaly trojky (13/1) a stejně jako Nymburk se nemírnili ve ztrátách (13-10).

Nymburku se ale ani ve druhé půli nepodařilo vybřednout z útočného trápení na delší úseky a hosté si vždy našli cestu, jak trojkou, nebo přes Šermadiniho, který místy dostával fauly jako na stříbrném podnose, udržet mírné vedení, a to až do konce utkání.
 

 

Domácím se po celý zápas nechytil na rozehře Booker, hráči přecházeli střely nebo si naopak brali těžká zakončení, nepadaly ani šestky a snadná zakončení zpod koše přicházela v záplavě dalších zbytečných ztrát jen příliš nahodile na to, aby to i při slušné obraně stačilo na obrat. A hosty tak duo Huertas – Šermadini (postupně se dokázal prosazovat přes Peterku, který při jeho bránění ve druhé půli dostal na delší čas přednost před vyšším Hankinsem) dovedlo k výhře i přesto, že nesportovní faul Huertase na čas posadil na střídačku a Nymburk vzápětí snížil na rozdíl bodu (55-56 ve 32. minutě).

V týmu Nymburka byli dvojciferní pouze Hruban (13) s Bendou (10), u hostů nejvíc bodovali Konate (17) a Šermadini (15). Domácí zaostali v bodech zpod koše (24-40) a tentokrát jim nepomohla ani převaha na útočném doskoku (18-10).

„V určitých částech utkání jsme hráli celkem dobře, ale většinu času jsme měli problémy se vyrovnávat s hrou soupeře a jeho úrovní agrese. S počtem 27 zrát hrát proti takovému soupeři vyrovnaný zápas je ještě dobré, ale není možné s tím vyhrát. Do dalších utkání tak musíme být opatrnější, protože teď naši další soupeři budou vědět, jak na nás. A my se musíme dokázat vyrovnávat líp s tlakem, který na nás soupeři budou vytvářet,“ shrnul kapitán Pavel Pumprla.

„Když jsme se ve 4. čtvrtině dostali ještě na rozdíl bodu, soupeř pak prokázal zkušenost, šel dolů přes pivota Šermadiniho, který získával fauly a střílel spoustu šestek. Pak jsme dostali i trojku po chybě v komunikaci obrany a Tenerife už nabytý náskok udrželo. My jsme tam hráli moc nervózně, brali si těžké střely, ztráceli míče a nepamatuju zápas, kde bychom měli čtyři „air bally“ (střely, které zcela minou zařízení).“

Kouč Oren Amiel souhlasil, že soupeř hrál mnohem agresivněji a s vyšší intenzitou. „Je to pro nás lekce, poprvé jsme hráli proti tak kvalitnímu a zkušenému týmu. Zejména hlavní opory Tenerife jsou velmi zkušené, mají za sebou Euroligu nebo i NBA. Zadruhé - takové hráče nic neznervózní, každý víkend hrají podobné zápasy v nejlepší národní lize kontinentu a tentokrát prostě byli lepší. Donutili nás k 27 ztrátám, a i když jsme si doskočili polovinu minutých střel, nezužitkovali jsme to v další koše. Fyzická hra Tenerife nám dělala problémy, protože jsme nebyli schopní střílet a hýbat míčem, jak jsme zvyklí. Musíme pracovat ještě víc, abychom to zlepšili,“ podotkl nymburský kormidelník.


Oslabený ARMEX přetrojkoval Osijek a postupuje

Děčín v Osijeku, kde mu chyběly podkošové opory Landa s Gruntem, ani jednou neprohrával a za celé utkání ztratil jen 8 míčů. Už po pátém zápase má s bilancí 4-1 zajištěný postup do play-off.

Válečníky v úvodu nakopl 9 body do trháku 8-18 Žikla, aby se domácí střídavě dotahovali a hosté jim znovu a znovu utíkali do dvojciferných náskoků. Po poločase 43-50 Severočeši znovu odmítli několik ataků Osijeku na obrat a v dramatičtější koncovce je trojkami podrželi Pomikálek s Carlsonem, aby zápas zazátkovali šestkami Autrey s Feštrem.

Právě Autrey byl top skórerem vítězů (22+6 asistencí), následován Carlsonem (21+8 doskoků) a Pomikálkem (17). Děčín si vedle disciplinovanéhp útoku nejvíc pomohl větší produkcí trojek (3-11).

Pardubice obracely a Vyoral finišoval

Nakonec kompletní Beksa i ve svém druhém zápase v Alpe Adria Cupu uspěla na půdě soupeře, když v Gliwicích smazala 14bodové manko z první půle, jež způsobilo především velké množství 13 ztrát (soupeřem většinou potrestaných), a zápas pak dokázala i obrátit, a to díky ofenzivní smršti rozehrávače Vyorala, který vsítil během 5 minut 13 bodů. Tým si v rozhodné fázi utkání už víc vážil míče a pomohl si i trojkami a lepší obranou.

„Do zápasu jsme vstoupili ospale, limitovaly nás hlavně ztráty - často na nás soupeř ani netlačil a my jsme házeli balon do autu, nebo soupeři do rukou. Z toho plynulo vedení domácích o 10 bodů," hodnotil Tomáš Vyoral. „V poločase jsme si řekli, že takhle to dál nejde, začali jsme víc tlačit v obraně, dali nějaké koše z dálky a nakonec jsme zaslouženě vyhráli.“

Vyoral byl s 23 body a 8 asistencemi nejlepším hráčem hostů, 15 body se za něj zavěsil Pavlovič.

„Ve druhém poločase jsme bránili jako v posledním ligovém utkání na USK,“ vyzvedl Vyoral. „Tohle musí být naše cesta i v sobotu v Opavě. Kdybychom v Opavě zaspali začátek jako v Polsku, bude v poločase konečná. Musíme hrát od první minuty tak, jako jsme tady odehráli druhý poločas.“