Kooperativa NBL

Z NCAA už chodí i Češi! A Machač i ve 40!

06.08.2019 - red
počet přečtení: 1045
vytvořeno 06.08.2019, upraveno 06.08.2019

Molten_new_ball

NOVÉ TVÁŘE V NBL S VIDEOOBLOHOU Prokop Slanina a Dominik Heinzl z NCAA do NBL. Olomoucko našlo náhradu za čarodějného skokana Dunanse v Chile. Svitavy mají asistenta ze Slovenska. Brno angažovalo pro změnu slovenského reprezentanta Richarda Körnera. Nejzkušenější Sovou bude mistr s Cibonou a k tomu má USK i nového asistenta – svého bývalého mládežníka Martina Baštu. Do Ústí přichází z Chorvatska guard Josh Brown a k tomu i naděje zpod Ještědu. A klíčovou zprávu oznámil David Machač – hráčem nejvyšší soutěže bude i ve čtyřiceti! U Medvědů mu navíc bude nově sekundovat 21letý křídelník Martin Kolář.
 

Slanina z NCAA do Beksy


Vicemistr Evropy kadetů z roku 2011, kdy turnaj hostily Pardubice, se vrací na místo činu. Za pár dní čtyřiadvacetiletý 208 vysoký power forward Prokop Slanina se stal druhým novým jménem na soupisce Beksy, s níž brněnský rodák podepsal tříletou smlouvu.


Slanina strávil v období 2012 až 2015 tři sezony v Itálii, jež rozdělil mezi Biellu a Treviglio, aby zamířil na americkou ASA College v Brooklynu, odkud po roce přešel na prvodivizní Fordham. Tam první sezonu zapisoval průměry 5,9 bodu a 3,2 doskoku za 18 minut a ve druhé - většinou jako člen základní pětky – už 12,6 bodu a 5,1 doskoku za 32 minut. Ve své poslední sezoně na škole (2018/19) však nehrál kvůli zranění vůbec.

 


„Prokop díky svým dovednostem, parametrům a herní inteligenci byl v našem hledáčku již delší dobu, a proto jsme velice rádi, že jsme jednání dotáhli až k podpisu dlouholeté smlouvy. Vidíme v něm velikou perspektivu a pevně věříme, že bude důležitým pilířem nového českého jádra v příštích sezonách,“ podotkl generální manažer Martin Marek.

Na Hanou náhrada za Dunanse

Do BK Olomoucko přichází 25letý 193 vysoký americký guard Malik Morgan, který může z křídla zaskakovat i na rozehrávce. V týmu by měl nahradit produkci super atletického T.J. Dunanse (odešel do švýcarského Monthey). Své univerzitní působení završil v sezoně 2016/17, kdy za prvodivizní Tulane doručoval 10 bodů, 6 doskoků a 4,4 asistence za 32 minut při 31procentní střelbě trojek. První profesionální rok se pak zkoušel prosadit v nizozemském Den Boschi (průměr 8 bodů za 19 minut ve 13 utkáních) a uplynulou sezonu strávil v chilské lize v týmu CD Universidad Catolica de Santiago, kde stíhal 18 bodů, 8 doskoků a 4 asistence za 33 minut.

 

 

„Je plus, že už má zkušenost s evropským basketbalem a ví, že se tady hraje trošku jinak než v zámoří,“ prohlásil sportovní manažer Michal Pekárek. „Hledali jsme univerzálního basketbalistu, který nám pomůže na obou polovinách hřiště. Malik vypadá dobře, je individuálně zdatný a současně i atletický.“

Druhý asistent ve Svitavách

Tuři už dříve avizovali, že jedním z asistentů nového kouče Lukáše Pivody bude 26letý Martin Novák, který uplynulou sezonou, v pořadí sedmou ligovou, ukončil (v dresu Svitav) své působení v NBL a dále bude hrát už jen za Jihlavu v první lize. Jako asistent bude mít na starosti přípravu videa, k čemuž si přibere i klubové PR. Trenérsky se pak bude věnovat svitavské mládeži.


„Posun na pozici trenéra jsem měl do budoucna jako cíl. Možná to přišlo nečekaně brzy, ale věřím, že je to krok správným směrem. Budu mít kolem sebe spoustu kvalitních kluků, ať trenérů nebo hráčů, od kterých se můžu hodně naučit, a být přínosem pro tým,“ uvedl Novák.

 

Dalším asistentem pak byl čerstvě jmenován 32letý slovenský trenér Martin Blaho (na snímku), který podepsal smlouvu na dva roky. Za svých osm let na lavičkách různých týmů prošel na klubové i reprezentační úrovni několika chlapeckými i mužskými kategoriemi na Slovensku. Specializuje se na individuální rozvoj hráčů. A mimo jiné poslední dva roky organizoval na Slovensku i Utkání hvězd, jejž se pokaždé zúčastnil i slovenský playmaker Turů Roman Marko.


„Martin basketbalu rozumí. Vyrostli jsme spolu, takže vím, jak hodně je soutěživý, a vždy mu záleží na každém detailu, který může týmu i jednotlivci pomoct se prosadit v konkurenci. Na Slovensku odvedl skvělou práci jako trenér i manažer. Pro klub bude užitečný a určitě může hodně pomoci našim mladým hráčům,“ pochválil posilu realizačního týmu rozehrávač Marko.


Slovák i do Brna

Muže se slovenským pasem s reprezentační zkušeností si vzalo i brněnské egoé. Je jím 28letý 201 vysoký forward Richard Körner, který přichází z Prievidzy a aktuálně je s národním týmem, který hraje předkvalifikaci ME. V extralize u sousedů vystřídal angažmá v Košicích, Nitře, Bánské Bystrici a Prievidzy, kde v minulé sezoně knihoval 12,4 bodu, 5,3 doskoku a 2,6 asistence za 29 minut. V Brně slovenský šampion z roku 2016 podepsal dvouletou smlouvu.
 


„S Richardem k nám přichází síla v podobě zkušeností. Jeho hra je založená na energii a fyzičnu. Jeho atletické dispozice jsou prvkem, který jsme při skládání našeho nově tvořícího se týmu hledali. Richardova hra je velmi variabilní. Dokáže dobře číst hru a volit správná rozhodnutí ve hře čelem i zády ke koši. Vyniká bojovností a doskokem pod oběma koši. Jde o neústupného bojovníka, kterého si naši fanoušci jistě zamilují pro jeho entuziasmus a srdce, které vnáší do hry,“ popsal posilu brněnský kouč Lubomír Růžička.

I do Hradce Čech z NCAA

Královští sokoli jsou dalším týmem, který zalovil v zámořských univerzitních vodách, aby vytáhl českou posilu. Z prvodivizní Cal State Fullerton tak do Kingspanu přichází 23letý 201 vysoký power forward Dominik Heinzl. Poslední čtyři sezony strávil ve Spojených státech, z nichž dvě hájil barvy Fullertonu. V uplynulém ročníku stíhal průměry 2,4 bodu za 9 minut v 25 zápasech.

 


SLUNETA bere střelce Browna

Prvním zahraničním nováčkem v Ústí je 25letý 190 vysoký americký guard Josh Brown, jenž v minulé sezoně působil jako ve svém prvním profi angažmá v chorvatském Alkaru, kde zapisoval 16 bodů, 6 doskoků a 6 asistencí při úspěšnosti trojek 34 procent. Ve své poslední sezoně (2017/18) na prvodivizní univerzitě Temple zaznamenával 9 bodů za 33 minut při 39procentních trojkách.

Z Liberce si pak SLUNETA vzala letos 19letého 204 vysokého forwarda Johana Haiblíka, který se klubu upsal na tři roky. V letošní extralize U19 doručoval 19 bodů a 13 doskoků za 31 minut a podle ústeckého generálního manažera Tomáše Hrubého si vybíral z více nabídek.
 


Nejzkušenější Sovou bude mistr s Cibonou

Čtyřiatřicetiletý 196 vysoký Chorvat Igor Marič se stal novým mužem a také nejzkušenějším hráčem pražského USK. „Igor je shooting guardem, který má velmi dobré basketbalové základy z Chorvatska a zkušenosti ze Slovinska i Slovenska. K nám přichází z Adriatické ligy a současně jako vítěz chorvatské ligy s Cibonou Záhřeb. Hrál několik let pravidelně o ty nejvyšší ligové příčky, vyhrál dvě evropské ligy a měl by našemu týmu přinést stabilitu a zkušenost jako protipól k našemu již tradičnímu mládí,“ uvedl generální manažer USK Petr Jachan.

 


Marič si vyzkoušel i Balkánskou ligu, v dresu slovinského Šentjuru byl zvolen i do All-Star týmu celé ligy, aby ve Slovinsku pokračoval v Mariboru či Domžale. Od roku 2014 působil tři sezony v Prievidzy, přičemž v té druhé vyhrál s týmem titul a ve třetí zapisoval ve FIBA Europe Cupu průměry 12,9 bodu a 4,3 doskoku. Poslední slovenskou zastávkou Mariče byly v ročníku 2017/18 Košice, s nimiž vyhrál domácí pohár a dosáhl na finále ligy. V minulé sezoně stíhal během 22 utkání Adriatické ligy průměry 7,2 bodu za 16 minut.

Sovy ohlásily i změny v realizačním týmu, kde kouči Dinovi Repešovi bude nově pomáhat jako asistent Martin Bašta, který v klubu dříve působil jako hráč. Ještě v sezoně 2017/18 si v dresu Jindřichova Hradce odkroutil kompletní ročník NBL. Na asistentské pozici i nadále zůstává Jan Pospíšil.

Machač odmítá skončit!

Devětatřicetiletý power forward David Machač si prodlužuje kariéru minimálně o další sezonu, která pro něj bude již dvanáctou v kolínském dresu. V minulém ročníku Kooperativa NBL překonal hranici 8000 nastřílených bodů a zařadil se už na 15. místo v domácí ligové historii. Jeho novým spoluhráčem bude ještě nedávno mládežnický reprezentant Martin Kolář, který po roce v Hradci Králové bude nově právě v Kolíně. Jednadvacetiletý křídelník za Královské sokoly shromažďoval 5,2 bodu za 17 minut.