Kooperativa NBL

Za kulisami dvou NE Europe Cupu FIBA

22.07.2020 - red
počet přečtení: 758
vytvořeno 22.07.2020, upraveno 22.07.2020

Molten_new_ball

AKTUÁLNĚ Z OPAVY A SVITAV Předběžný zájem druhého a třetího týmu letošní nedohrané sezony Kooperativa NBL o účast v Europe Cupu, druhém evropském poháru FIBA, zůstane nakonec nenaplněn. Opava, ani Svitavy v něm účinkovat nebudou, Slezané si nicméně podali přihlášku do Alpe Adria Cupu, na jejíž vyřízení nyní čekají.

„Kromě finanční náročnosti je zde také riziko koronaviru spojené s cestováním za soupeři a soupeřů k nám, což jsme vyhodnotili jako příliš velké riziko, a do Europe Cupu se proto letos nepřihlásíme,“ uvedl za svitavské Tury jejich jednatel Martin Lepold.


Ač po korona krizi musí řešit složitou ekonomickou situaci i ztenčení kádru, Opava měla o Evropu výrazný zájem. „Europe Cup by byl výzva, slušel by nám a hrozně rádi bychom hráli základní skupinu. Chceme hráče vystavovat evropské konkurenci, protože to je jediná cesta, jak celý náš basket někam posouvat. Když ale přišly propozice soutěže, ty poplatky a náklady se v celkovém součtu hodně blížily náročnosti Ligy mistrů. Pochopil jsem, proč tuto soutěž mnohé kluby nehrají. Ty náklady jsou obrovské a nás překvapily. V této podobě by to ztratilo smysl. V přepočtu na zápas Liga mistrů nákladově vyšla levněji, protože se tam neplatí rozhodčí, kluby navíc dostanou i nějaký příspěvek,“ popsal překvapivé pohárové relace kouč a sportovní ředitel Opavanů Petr Czudek.

4673MjV.jpg

V sezoně 2018/19 jeho tým vyšlo 14 zápasů v základní fázi Ligy mistrů zhruba na 2,2 milionu korun. Šest utkání v základní skupině Europe Cupu by podle Czudka stálo kolem milionu a půl. „Ligu mistrů jsme dokázali z několika zdrojů kompletně pokrýt. A teď jsme doufali, že Europe Cup nebude tak finančně náročný... Zatím jsme se tedy přihlásili znovu do Alpe Adrie a uvidíme.“

I přes složitou situaci sportovní ředitel odhaduje, že rozpočet klubu by měl být v nadcházející sezoně stejný jako loni. Platy hráčů a činovníků se od června opět vrátily na úroveň před vypuknutím koronavirové pandemie. „Stále ale nevíme, jaká situace bude na podzim,“ dodává Czudek.


Enormně jej proto těší, s jakým úspěchem se přes prvotní obavy setkal projekt se speciální permanentkou „Opavská 5“, které se při ceně 5000 korun prodalo už téměř 80 kusů. Vygenerovala tak už bezmála 400.000 korun.

„Je to projekt, který jsem zaštítil, a je kolem něj hodně starostí. Akce vrcholila na konci června, ale i dál je možné si „Opavskou 5“ zakoupit. Jde o nabídku fanouškům, kteří chápou situaci, chtějí tu mít kvalitní hráče, chtějí evropské soutěže. Byl to projekt pro mimořádnou dobu, který už se nebude opakovat,“ podotýká Czudek, který za rozjezd kampaně hodně děkuje majiteli první „Opavské 5“, herci Ivanu Trojanovi.

„Měli jsme z toho nejdřív trochu strach, protože pět tisíc je pro běžného fanouška opravdu hodně. Můj soukromý tip, aby to neskončilo neúspěchem, byl 50 prodaných kusů. Teď už se to blíží osmdesáti, takže to nebyl výstřel do tmy, i když spousta škarohlídů si zpočátku klepala na čelo a říkala, že jsme blázni. Já si teď hrozně vážím lidí, co do toho šli. Jsou to ti, co o klubu nejen mluví, ale udělají i něco víc. My si ale samozřejmě budeme stejně vážit i těch příznivců, kteří si koupí běžnou permanentku,“ zdůraznil ředitel.


Projekt označil za doslova historický. „Skutečně totiž prověřil naši fanouškovskou základnu a já jsem rád, jak to dopadlo. Pevně věřím, že ti, co si nekoupili „Opavskou 5“, nás podpoří běžnou permanentkou, budou chodit do zápasy a budou se podílet na našem ´žlutém pekle´.“

Podle generálního manažera Kamila Vajdy nečekaný úspěch speciální permanentky úplně otočil její smysl. „Nebylo to pro fanoušky o ušetření, ale naopak ukázali, jak velcí příznivci to jsou. Je fajn cítit, že si lidi uvědomili, jaká je doba. Tohle je vlastně to nejvíc, co fanoušek může udělat pro svůj klub. My tu riskovali, ale vyšlo to.“

I tak je ale před vedením klubu spousta práce. Nyní především s doplněním kádru, ztenčeném odchody Václava Bujnocha a Rostislava Dragouna do Svitav i ukončením kariéry Vojtěcha Bratčenkova. V červnovém rozlučkovém utkání s Tury si navíc vážně poranil koleno guard Radim Klečka, jejž čeká plastika vazů, a podle kouče Czudka to vypadá na vynechání celé sezony.

„Minimálně jeden kvalitní hráč bude potřeba. Uvidíme, zda to bude někdo z českých zdrojů, nebo jestli sáhneme do zahraničí,“ říká trenér.

Klub také bude dál navyšovat fanouškovský komfort. Při domácích zápasech tak budou pokračovat poločasové soutěže, jež byly novinkou uplynulé sezony, jinak bude fungovat fanshop i občerstvení a už druhou sezonu bude v běhu i spolupráce se studentskou televizí Slezského gymnázia Opava, jež zpracovává sestřihy i rozhovory z domácích utkání. Videa se dosud objevovala především na klubovém facebooku a youtubu, nyní by se studentská díla měla posunout i na webové stránky.

„Studenti to v Opavě dříve dělali pro fotbal, teď jsme to zkusili my. Občas natočíme i něco na tréninku nebo o přípravě dětí. S produkcí této studentské televize jsme velmi spokojeni. Je vidět, že ty mladé lidi to baví, sami chodí s dalšími nápady a okruh zapojených se stále zvětšuje. Myslím si tedy, že spolupráce je na obou stranách vnímaná pozitivně,“ pochvaluje si manažer Kamil Vajda.