Kooperativa NBL

Záchrana po poločase hrůzy. Obavy se naplnily

14.05.2019 - red
počet přečtení: 596
vytvořeno 14.05.2019, upraveno 14.05.2019

Molten_new_ball

O BARÁŽOVÝCH NERVECH S ONDŘEJEM PETERKOU Rodinný klan Peterků by měl zůstat i na další sezonu v Kooperativa NBL v kompletním složení. Tedy i s křídlem Ondřejem a koučem Lubomírem v oficiální roli asistenta u týmu Kingspanu Hradec Králové. Ten měl ale ve víkendovém barážovém turnaji o jedinou vstupenku do NBL už téměř na kahánku, když ve svém prvním duelu ztrácel v poločase s Jindřichovým Hradcem už 17 bodů, a hrozil mu tak velký průšvih.

„Naše obavy po měsíci od posledního soutěžního zápasu se tam naplnily beze zbytku. První poločas jsme byli úplně hrozní, v obraně všude pozdě, navíc Jindřichův Hradec na nás nastoupil, padaly mu střely, byl nahoře a nám se těžko vracelo. Byl to fakt poločas hrůzy,“ oklepal se i s odstupem Ondřej Peterka, jehož tým od posledního utkání ve skupině A2 stihl jen dvě přípravy - s Nymburkem a juniory pražského USK.

„Nikdo další už teď nechtěl hrát. Bylo to tak těžké - po dlouhé sezoně mít měsíc volno a pak najednou dva nejdůležitější zápasy,“ podotýká Ondřej, jehož mladší sourozenec, reprezentant Martin, zařezává u mistra.

A aby toho nebylo málo, mužstvu vedle již dlouhodoběji absentujícího centra Hampla (po přetržení vazu u palce na noze) chyběl v baráži i bodově důležitý guard Canda. „Minulý týden na tréninku si udělal výron kotníku, kdy si obnovil starší zranění. Takže měsíc čekal na baráž a těsně před ní se mu stalo tohle,“ litoval kolegu Peterka.

3553YmE.jpg

Ani po katastrofálním poločase ale jeho tým plný zkušených borců nepropadal panice. „Řekli jsme si, že takhle to dál nejde, že se hraje o každý bod a musíme máknout. Dělali jsme spoustu chyb v obraně a v útoku si vůbec nepůjčili míč. Nebyly tam žádné přihrávky navíc a každý to chtěl spasit sám. Tohle jsme museli úplně změnit a hlavně víc bojovat. A stahovat bod po bodu, protože každý mohl hrát roli. Nakonec jsme rozdíl snížili na tři, když nám ještě nebyl uznaný platný koš z posledních sekund zápasu,“ vadilo Peterkovi, který byl jeho autorem.

Klub sice podal protest, ten však byl zamítnut. „Bylo nám řečeno, že tohle nejde dokazovat fotografiemi nebo videozáznamy, přitom ta situace bylo až moc jasná. Sám jsem cítil, že jsem to stihl v čase hry. Nedalo se ale nic dělat, to rozhodnutí jsme museli vzít. Nechtěli jsme, aby nás to před druhým zápasem rozhodilo.“

Podle Peterky byl právě druhý poločas s Lions klíčem k udržení ligy. „Stáhli jsme to na minimální rozdíl a do nedělního utkání proti domácí GBA nám pomohlo, že jsme se už v té druhé půli vzchopili. Už jsme si pak víc vyhověli a půjčili balon do volnějších pozic v útoku. A v obraně jsme některé clony začali přebírat, zlepšil se i obranný doskok a celkově jsme se dokázali vyrovnat s velkou agresivitou Jindřichova Hradce,“ pochvaloval si 28letý forward.

Proti finalistovi první ligy, jejž loni právě do druhé nejvyšší soutěže Hradec Králové seslal rovněž v baráži, Peterka zazářil 16 body a 12 doskoky. I na tomhle velkém příspěvku bylo znát, jak mu na záchraně NBL záleželo.

„To určitě platí. Celou sezonu byl můj cíl, aby se liga udržela a chtěl jsem do toho dát všechno. Hradec je velké město a do budoucna tu basketbal může mít solidní potenciál. Teď jen nesmíme usnout na vavřínech a dál to zlepšovat, abychom se třeba příští rok baráži už vyhnuli.“

Po Lions ovšem čekal na Sokoly během necelých 24 hodin ještě hladový tým mladíků z GBA Europe, jež turnaj v pražských Stodůlkách pořádala. „Nějaké obavy a nervozita tam před zápasem byly, ale pořád jsme si věřili. Věděli jsme, na čem jsme, že musíme vyhrát aspoň o šest bodů. V zápase jsme na to ale nemysleli, chtěli jsme hrát svou hru a s ní být úspěšní. Dlouho jsme vedli kolem 15 bodů, pak se náskok sice zmenšil a pro fanoušky to bylo hodně infarktové, ale povedlo se,“ podotkl křídelník k utkání, v němž skvěle hrající rozehrávač Stamenkovič zapsal triple double (21+15 asistencí a 11 doskoků) a slovenské podkošové duo Lošonský – Sedmák se složilo na celkem 44 bodů.

„GBA měla dobrý rychlý protiútok. Jsou tam kvalitní střelci, kteří mají i velmi dobrou hru jeden na jednoho. Padly jim i nějaké střely a byli atletičtí i agresivní. My jsme tak museli používat fauly na zastavení jejich přechodu, rychle se vracet a nedělat zbytečné ztráty. A při hře jeden na jednoho jsme si chtěli pomáhat, protože Sisoho s Pekárkem byli v tomhle směru fakt kvalitní. I tak nám dali dost bodů a musím uznat, že jsou to oba dobří hráči,“ chválil Peterka mladíky z týmu soupeře, jemuž v baráži citelně chyběl sezonní top skórer Killeya-Jones.

„Slyšel jsem, že byl v Bostonu na nějakých předdraftových workoutech. Když jsem ale během sezony viděl zápas GBA v Jindřichově Hradci, kde byl, tuším, i vyloučen, a GBA tam prohrála o dvacet, tak bez něj pak hrála i líp a kolektivněji. Nevím, jak by s ním zápas vypadal, ale i bez něj hrál tým dobře,“ soudil Peterka.

A jak viděl letošní nováčkovskou sezonu svého klubu mezi elitou?

„Cílem bylo udržení a to se povedlo. Sezonu tedy můžeme hodnotit jako úspěšnou. Máme ale pořád na čem pracovat, v managementu i na spoustě dalších věcí, aby to příští sezonu bylo lepší a diváci se chodili koukat na dobrý basket,“ přeje si Peterka.


Jako jednu z konkrétních oblastí, kde bude třeba klubové fungování zlepšit, vidí rychlost rozhodování. „Musíme se ponaučit v tom, že když například přijde hráč, který z určitých důvodů nezapadá do týmu, tak aby to rozhodnutí o něm netrvalo zbytečně dlouho. Jsme v nejvyšší soutěži a musíme i v tomhle postupovat rychleji,“ uvědomuje si křídlo, jež v barvách Sokolů zůstává i na další sezonu.

A věří, že i nadále pod vedením svého táty.Foto: Milan Kříček