Kooperativa NBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - semifinále

ROZHODČÍ: Petr Hruša, Ivor Matějek, Jan Hošek

KOMISAŘ: Robert Paulík

2. SVI – 3. DEC

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Děčína: nejistý je nadále start centra Grunta

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 84-69 (ve Svitavách), 79-77 (v Děčíně), 82-73 (v Děčíně), 85-88 (ve Svitavách), v poháru: 74-86 (v Děčíně)

V přímém přenosu ČT Sport v pondělí od 18 hodin odstartuje ve Svitavách velmi atraktivní semifinálová série na 4 výhry, na jejímž konci budou buď přepisovat dějiny prvním postupem do finále i první ligovou medailí svitavští Tuři, nebo čtvrtým postupem do finále za posledních pět sezon potvrdí pozici druhého nejlepšího týmu NBL poslední pětiletky děčínští Válečníci, pro něž bude semifinále velkou odvetou za loňské neúspěšné čtvrtfinále právě proti Východočechům.

Děčínští se probili do aktuálního semifinále až v sedmém duelu čtvrtfinále s Opavou a stejně dramaticky se až v posledním kole nadstavby protlačili na klíčovou třetí příčku, která jim zaručila mnohem hratelnější semifinále. DEKSTONE naopak druhé místo po dlouhodobé části okupoval delší čas a i ve čtvrtfinále zaváhal v jediném utkání s Ústím spíš shodou různých okolností, neboť byl jasně lepším týmem.

Co ukázalo pět vzájemných zápasů této sezony, kdy do čtyř šli Severočeši ještě pod vedením kouče Budínského, a až poslední duel dlouhodobé části řídil nový kormidelník Grepl, který už také nemálo pozměnil hru týmu, proto předchozí utkání pro Tury budou jen dílčím vodítkem.

První tři ligové zápasy patřily Turům, kteří ve druhém a třetím uspěli dokonce na palubovce soupeře, kde tak navázali na loňské čtvrtfinále, kdy Děčín senzačně vybrali v prvních dvou venkovních utkáních. V prvním zápase sezony ještě v dresu Turů operoval pod košem Woods, od druhého už to byl jeho nástupce Aiken, který se z nejdřív málo výrazného hráče postupně vypracoval až do nejlepší ligové pětky sezony.

Děčín uspěl až na čtvrtý pokus, v klíčovém čtvrtfinále poháru, kdy na domácí půdě zápas velkolepě otočil na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny. Tuři v téhle bitvě ztratili 22 míčů a právě ve ztrátách, pokud nebyly vyrovnané, bývali Válečníci ve vzájemných utkáních spíš lepší. Vyrovnaně dopadal většinou i doskok (jen poslední utkání nadstavby byl Děčín ve Svitavách o 10 lepší), ovšem ten útočný pravidelně končil, byť ne o mnoho, ve prospěch Děčína.

Ten utkání vyhrával, pokud k tomu všemu měl lepší trojky, a stejně i Tuři při svých výhrách pravidelně „trojčili“ úderněji, přičemž v obou ligových duelech v Děčíně se pokaždé z oblouku zaskvěl Slezák (5 a 7 tref).

Vyrovnané bývají v utkáních těchto soupeřů i body zpod koše, jen v úvodním duelu byl výraznější DEKSTONE. Totéž platí o bilanci trestných hodů, z čehož vychyloval jen poslední střet, kdy při podobném počtu zásahů Tury (oslabené o klíčového forwarda O´Briena) doma popravilo 12 minel. V tomhle zápase navíc enormně zazářila děčínská křídla Pomikálek s Autreym.

V celé sérii bude zásadní efektivita svitavského pick-and-rollu a z druhé strany jeho krytí ze strany Děčína. Ten podobnou zbraň ve svém arzenálu nemá a ve čtvrtfinále byl na opavské palubovce pravidelně i výrazně slabší zpoza oblouku. To pak musel nahrazovat enormní aktivitou pod košem, kde se proti Turům dají očekávat ty největší boje. Oproti Opavě budou mít ale Východočeši početnější, vyšší i atletičtější sestavu výškových mužů.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V pondělí otevíráme brány semifinále. Válečníci vybojovali čtvrtfinále proti Opavě, kdy každý z celků si držel domácí neporazitelnost. Samozřejmě jsme bedlivě sledovali tuhle sérii a našeho soupeře. Ten prošel turbulentní sezonou, kde dokonce v polovině nadstavby došlo k výměně na trenérském postu. My se ale soustředíme na svoji hru, svá pravidla a chceme hned v pondělí vstoupit do série s maximálním nasazením a odhodláním, abychom byli úspěšní. Klíčem k dosažení tohoto cíle bude eliminovat hru soupeře, jeho klíčové hráče a dobré čtení jeho obranných systémů, které se během zápasu velmi často mění. Náš tým je, až na drobná zranění, prakticky kompletní. Chtěl bych také pozvat všechny naše fanoušky do haly Na Střelnici. Jejich podpory si vážíme a teď přichází jejich čas!“


Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín hraje velmi tvrdý a fyzický typ hry, takže se musíme v zápase vyrovnat s jeho tvrdostí. Jakmile to uděláme, musíme odvést dobrou práci v týmové obraně, doskoku a také v přechodové fázi. Pokud vše dokážeme, máme šanci zvítězit. Už od nadstavby hraje ale tým Děčína velmi solidní basketbal.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Tuři mají zkušený tým, který ví, jak hrát vyřazovací část. Nečekají nás jednoduchá utkání, ale budeme se rvát o co nejlepší výsledek.“

 

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Máme za sebou neobyčejnou sérii sedmi zápasů ve dvanácti dnech, z toho tři utkání na opačné straně republiky. My i Opava jsme dali do čtvrtfinále maximum úsilí, oba týmy měly neskutečnou podporu fanoušků a někdo by si mohl myslet, že toho máme dost, ale je to naopak - dostali jsme větší hlad. Pokud dostanete něco zadarmo, pokud vás to nestojí spoustu úsilí, nikdy si toho nebudete vážit jako toho, co si tvrdě vybojujete. Svitavy prošly do druhého kola „snadněji“, ale náš tým hraje lépe každý zápas a série s Opavou nás v mnohém posunula dál. Jsme nebezpečnější, jsme tvrdí a odhodlaní. Osobně bych si proti nám hrát nepřál.“

ZTRÁTY

84.2

79.9

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

79.7

80.7

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

56.4

53.3

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

32.9

30.6

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

68.9

65.8

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

41.8

40.7

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

14.2

13.3

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST