Kooperativa NBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - semifinále

ROZHODČÍ: Ivor Matějek, Jan Baloun, Petr Blahout

KOMISAŘ: Pavel Volejník

1. NBK (36-0) – 4. OLO (20-16)

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 89-77, 96-76, 98-94, 105-83, v poháru: 99-81

Vzhledem k formě, jakou Hanáci naladili ve čtvrtfinále i díky posílení o Petra Bohačíka, může být nadcházející semifinálová série s obhájcem trofeje jakýmsi předčasným finále. Oba celky postoupily do série, která startuje ve sváteční středu v Nymburce (18:00), bez jediné ztráty a obhájce trofeje počítá v lize dokonce už 51 výher v řadě! Z dostupných olomouckých ohlasů ovšem vyplývá, že by čtvrtý tým po dlouhodobé části byl nemálo zklamaný, pokud by se mu nepodařilo ukořistit minimálně jednu výhru.

Oba týmy jdou do prvního utkání po dvoutýdenní, nebo téměř dvoutýdenní pauze a první otázkou startovní bitvy tak bude rozehranost. Polabané si střihli cvičnou partii s Hradcem Králové, Hanáci se soustředili výhradně na trénink, i s ohledem na předejití případným zápasovým zraněním.

V sérii se utkají dva nejofenzivnější týmy soutěže, čemuž odpovídaly i letošní vzájemné zápasy, v nichž se nicméně Olomoucko dostalo ve čtyřech z pěti případů jen na úroveň 80 bodů. Nejblíž úspěchu bylo v koncovce duelu ve svém druhém domovském stánku v Olomouci, kdy ještě v poslední minutě vedlo, ale poslední desítky sekund přece jen patřily soupeři.

Vzájemná ligová utkání obou týmů byla většinou poznamenána důležitými absencemi v sestavě Olomoucka, větší prostor tak dostávala druhá vlna, a proto z jejich průběhu nejde vyvozovat dalekosáhlé závěry. Navíc v základní části ještě v týmu Olomoucka nebyli oba novější podkošoví hráči Mikulič a Bohačík. A v pohárovém semifinále Nymburk s přehledem rozhodl už v úvodu.

Z pohledu hanáckých vyzyvatelů bude samozřejmě klíčem kvalita jejich defenzivy, která v dosavadních vzájemných bitvách i vinou absencí opor nebyla na dostatečné výši.

V prvním střetu na palubovce Olomoucka chyběli domácím Douglas s Dunansem a Nymburk dominoval zpod koše i na doskoku. V Nymburce pak absentovali oba olomoučtí rozehrávači Močnik s Pelkem, což na hře týmu bylo hodně znát. Nejnapínavější třetí zápas hraný v Olomouci už kompletní Hanáci (už i s centrem Mikuličem) potrápili mistra na maximum, když dominovali v trestných hodech 32-20. A naposledy v Kutné Hoře, kde domácí Nymburk velel především z trojek, chyběl Olomoucku Douglas a brzy došlo i ke zranění Palyzy.

Právě poslední dva muži jako dva nejlepší skóreři celé této sezony byli dlouho hlavními útočnými hrozbami Hanáků, ve čtvrtfinále s Beksou však byli na rozehře obrovsky platní i Dunans s Pelkem, který je mimochodem – i jako ne právě klasický playmaker - druhým asistentem letošní NBL. A o doskakovacích kvalitách top reboundera sezony Petra Bohačíka není třeba hovořit.

Olomoucko je po dlouhodobé části druhé za Nymburkem ve dvojkách i trojkách a za Pardubicemi druhé v trestných hodech, navíc na doskoku se postupně vyšplhalo až na průměr 39. Klíčovou otázkou v sérii tak bude především kvalita jeho defenzivní činnosti.

Pikantní bude celá série i z jednoho rodinného pohledu, neboť po nedávném posílení Olomoucka o Petra Bohačíka se spolu po čase v sérii utkají oba bratři, tedy starší Petr s nymburským Jaromírem, který je aktuálně už hlavní oporou mistra a také jedním z tahounů reprezentace.

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko je pro nás největší soupeř. Má nejvíc talentu a toho, co se nám nejhůř zastavuje. Třeba se pletu, ale bude to pro nás letos ta nejtěžší série. A mohly by to být hodně zajímavé a atraktivní zápasy. Bylo by ale divné, kdybychom nebyli favority. Taky je ale fakt, že Olomoucku v našich zápasech pokaždé někdo chyběl, takže jsme se s ním ještě pořádně nepotkali v jeho nejsilnější sestavě. Má útočný talent hodně vysoký. Hodně mi připomíná tým Prostějova z roku 2011, který tu proháněl Nymburk ve finále. Tehdy za něj hráli Geno Lawrence, Landry, Veikalas a ukázali, že mají na to hrát v kvalitních soutěžích. A současní cizinci Olomoucka jsou na tom podobně.“
 

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): “Nezáleží na tom, kdo je nejsilnější soupeř. Nejdůležitější je, že je to semifinále a my musíme hrát tak, jak se od nás očekává. Olomoucko ukázalo, že umí být nebezpečný protivník. Především v útoku má hodně talentu. Nedělá mu problém nastřílet 100 bodů, což předvedlo i ve čtvrtfinále s Pardubicemi. Střílí opravdu dobře, k tomu má i útočný doskok. To mu musíme zastavit. Potkají se dva nejofenzivnější týmy soutěže, takže to budou zajímavá utkání. Nejen z pohledu útoku, ale i z pohledu toho, jak si s tím oba týmy poradí v obraně. Pokaždé, když jsme s Hanáky v sezoně hráli, tak to bylo zajímavé utkání. To očekávám i nyní. Rozhodně to pro nás nebude snadná série. Douglas je hráč s ohromnou energií. Létá po celém hřišti z obrany do útoku a zpět. Sbírá hodně útočných doskoků, čímž zvedá i sebevědomí spoluhráčům na střelbu, protože vědí, že i když nedají, on doskočí a budou mít další možnost vystřelit. Umí střílet, najíždět. Navíc má kolem sebe další dobré hráče jako Palyzu, Váňu, Sehnala a také Pelka a Dunanse, kteří rozjíždějí většinu akcí. Takže to není jen o tom uhlídat Douglese, který hraje výborně, ale jsou tam další velmi dobří hráči. Teď navíc mají novou posilu Bohačíka, který je dělá ještě silnější pod košem. Oba týmy mají za sebou dlouhou přestávku, tak uvidíme, jak se s tím vypořádáme, a na kom se ta pauza více podepíše.”

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vyšel na nás Nymburk a víme, co je to za soupeře. Mistr, který ještě v sezoně v lize neprohrál. Ale každá série někdy končí. Budeme se rvát a věřím, že předvedeme kvalitní basketbal. Soupeř má dvanáct špičkových hráčů, zdvojené posty bez slabin. Je agresivní v obraně, umí udržet maximální tempo. Pokud chceme uspět, potřebujeme být celých čtyřicet minut maximálně koncentrovaní. Nemůžeme si dovolit horší chvilku. Koncentrace se nedá natrénovat, přesto doufám, že ji udržíme a budeme mít až do koncovky šanci na úspěch. I když je v současnosti těžký úkol porazit Nymburk v sérii na čtyři výhry, na druhou stranu i nás bude těžké porazit čtyřikrát. Jsme dobrý tým a chceme to ukázat.“

Atrakce utkání: prvních 200 diváků, kteří dorazí do nymburské haly, dostanou jako dárek tričko ČEZ nebo energetický nápoj, vystoupení Cheerleaders Easydance 2000.

 

ZTRÁTY

96.2

90.1

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

72.2

83.3

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

60.2

57.1

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

39.5

36.3

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

71.5

74.0

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

44.5

39.4

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

12.7

13.1

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST