Kooperativa NBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - finále

ROZHODČÍ: Robert Vyklický, Petr Hruša, Jan Baloun

KOMISAŘ: Zdeněk Ringsmuth

1. NBK (36-0) – 3. DEC (20-16)

Absence Nymburka: power forward Kříž (achilovka)

Absence Děčína: centr Grunt (kotník)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 93-68 (v Děčíně), 106-88 (v Nymburce), 94-74 (v Děčíně), 97-53 (v Nymburce)

Druhý nejúspěšnější tým ligy v posledních pěti letech, BK ARMEX Děčín, se dnes (živě vysílá web ČT a od 19:35 ze záznamu ČT Sport) v prvním duelu finálové série (hrané na tři výhry) postaví dlouholetým tuzemským hegemonům. Zápas startuje v 18:00 v nymburském Sportovním centru a pro Severočechy to bude už čtvrtá titulová série za posledních pět sezon. To obhájce trofeje míří už do 17. ligového finále v řadě a ukořistit bude chtít svůj 16. titul za sebou. Zároveň se bude snažit o velmi řídký jev, jímž je odehrání sezony bez jediné porážky. To se mu dosud povedlo pouze v ročníku 2013/14. Aktuálně je ČEZ Basketball Nymburk včetně závěru minulé sezony na 55. zářezech v řadě. S Děčínem pak neprohrál posledních 27 soutěžních utkání, a to od konce roku 2012.
 


K dispozici má vedle svého amerického kvarteta šest českých reprezentantů a jednoho internacionála (Bendu), po semifinálovém zranění naopak nebude moct využít power forwarda Kříže. Do hry se tak bude mnohem víc dostávat jiný reprezentant, střelecky ještě disponovanější Martin Peterka, který v semifinále do zranění Kříže prakticky nebyl v rotaci.


Nymburk vyhrál po jednoznačných výsledcích všechna čtyři vzájemná utkání této sezony, nicméně v prvním střetu v Děčíně domácí Válečníci drželi v půli vyrovnaný stav a v nadstavbě doma dokonce vedli i po třech čtvrtinách, než se rozpadli v posledním dějství.

V prvních třech utkáních vždy vysázel nejméně 20 bodů a dvakrát přidal i nejméně 10 doskoků děčínský guard Autrey, eliminován byl stejně jako celý tým až na čtvrtý pokus, kdy už děčínský tým vedl nový kouč Grepl. Stejně tak v prvních třech duelech nasbíral aspoň 15 bodů forward Carlson, oba Američané tak jako dosud jediní výraznější střelci Severočechů budou hlavními cíli mistra v obraně.

Na straně Nymburka dosud byly vždy body zpod koše a o parník i produkce lavičky. Zajímavostí bylo, že ve všech čtyřech utkáních se Děčín vyrovnal soupeři v trojkové palbě a v sudých utkáních i na doskoku. Unikátem byl zápas základní části v Nymburce, kde i přes převahu domácích zpod koše (34-22) Děčín naprosto dominoval na útočném doskoku (7-16) i v bodech z druhých šancí (7-32). I když měl ale o 15 střel z pole víc, při nižší úspěšnosti střelby padl 106-88.
 

Zajímavé bude rovněž sledovat, s jakým úspěchem bude Děčín provádět v utkáních změny svých obran, čímž byl efektivní v řadě utkání letošního play-off.

 

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Účast Děčína ve finále je mírné překvapení. Co se týče celé sezony, druhé místo si držely Svitavy a hrály solidně. Děčín měl nepovedené období, měnil trenéra, ale nakonec se vyšvihl nahoru. Před dvěma měsíci by to nikdo neřekl. Ale kdo tým viděl hrát v play-off, tak zase tak překvapený není. Válečníci vyřadili Opavu, která z šestého místa byla hodně těžký soupeř. V semifinále pak postoupili přes Svitavy, které měly výhodu domácího prostředí. Účast Děčína ve finále určitě přidá na atmosféře, i když nepochybuju, že první postup Svitav do finále by také přilákal hodně fanoušků. Ale je nepopíratelné, že fanoušci Děčína jsou co se týká zbláznění do basketbalu u nás špička. Z tohoto pohledu to plus určitě je. Jedním z hlavních bodů pro nás bude zastavit Lamba Autreyho. Většinu sezony předvádí dobré výkony a teď tým v play-off hodně drží. Největší klíč ale bude popasovat se s děčínskou intenzitou hry a herním stylem soupeře. Když to podchytíme, tak ubránit jednotlivce by pro nás už neměl být tak velký problém. Musíme mít zápas od začátku pod kontrolou a nenechat Děčín, aby si ještě víc zvedal sebevědomí.“

 

 

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Před play-off bych Děčín na finále netipoval, ale když jsem pak viděl jeho dobré výkony, tak to zase tak velké překvapení není. Je teď v euforii, bude si věřit, protože porazil dva silné protivníky. Na druhou stranu měl dlouhé série, takže může být už trochu unavený. Hlavně to ale bude o nás, jak k tomu my přistoupíme. Děčín je známý tím, že hraje hodně agresivně, tak čekám velký boj. Musíme se v agresivitě Děčínu minimálně vyrovnat. Lamb Autrey byl rozhodující faktor v předchozích sériích, tvoří hru, je jejich klíčový hráč. Takže z pohledu obrany bude hlavní cíl zastavit jeho. V play-off se hodně zlepšil Kuba Krakovič, jsou tam i další hráči jako Carlsson, samozřejmě Tomáš Pomikálek, Šimon Ježek, Ondra Šiška, ale hlavní bude zastavit Autreyho. Čekám, že bude dobrá atmosféra nejen v Děčíně, ale i u nás doma. Je to přece jen finále, hraje se o titul a naši fanoušci by měli přijít v co největším počtu a nenechat se zahanbit a být ještě lepší než ti děčínští.”

 

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Pro mě postup Děčína do finále není překvapení, protože od dubna hrál opravdu dobrý basketbal. Porazil opravdu dobré týmy a ukázal, že drží pohromadě jako jeden tým. Jeho hráči byli dobří v obraně a trpěliví v útoku. Jsou teď na pozitivní vlně, ale to samé my. Musíme hrát naši hru. Už jsme Děčínské v sezoně čtyřikrát porazili, víme, co od nich čekat, i když teď pár věcí změnili. Dobré týmy nejsou o jednom hráči, ale Lamb Autrey ukazuje, že je pro Děčín hodně důležitý, zvláště v poslední době. Když se dostane do dobré pohody, tak umí být hodně nebezpečný. Nemůžeme se ale zaměřit jen na něj, protože všichni na hřišti jsou nebezpeční a největší předností Děčína je to, že hraje jako jeden tým a drží při sobě.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburský tým nemá žádnou slabinu. Nastoupíme proti celku, který je složen z velmi dobrých Američanů a českých reprezentantů. Já jen doufám, že se dáme co nejvíce zdravotně dohromady.“
 

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Vždycky je šance na vítězství. S Nymburkem je to 1:5? Nebo 1:20? Doma je pravděpodobnost vítězství větší. Vždycky je tu ale naděje, že právě dnešní utkání bude to, ve kterém zvítězíme. A když to nepřijde v pátek, v neděli bude pravděpodobnost naší výhry větší.“

Atrakce utkání: doprovodný program, pro prvních 200 fanoušků budou připraveny dárky.

 

ZTRÁTY

96.0

80.2

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

72.4

80.8

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

60.0

52.9

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

39.2

31.5

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

71.6

67.2

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

44.6

39.8

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

13.0

13.1

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST