KOLO: 1. kolo - čtvrtfinále

ROZHODČÍ: Ivor Matějek, Rudolf Salvetr, Marek Vošahlík

KOMISAŘ: Zdeněk Latík

Duel Marka s Wissehem pro Tura

Skvostnou play-off podívanou ozdobenou double-doubly nabídli fanouškům ve Svitavách na startu čtvrtfinálové série oba hlavní dirigenti svých týmů. Domácí Roman Marko vysoustružil 23 bodů a 12 asistencí s trojkami 9/5, ústecký Jaytornah Wisseh kontroval 17 body a 12 asistencemi. Byl to ale slovenský generál, který své vojsko držel v rozhodné poslední čtvrtině pevnější rukou (13 bodů a 5 asistencí) a dovedl jej k vítězství 95-83.

Domácí Svitavy využily oslabení Ústí o rozehrávače Šotnara a pod vedením tria Aiken, Kovář, Marko se už po 6 minutách vyšvihly do vedení 21-12, ale hosté se po střídání Marka vrátili zpět a za dozoru Wisseha a produkce především dlouhých se dlouho drželi v těsném závěsu, což dávalo favorizované domácí pod tlak.

V rozhodujícím čtvrtém dějství se Marko třemi trojkami pokusil Tury utrhnout, ale Ústí zejména zásluhou Wisseha odpovídalo stejnou mincí a tak až od stavu 74-72 pod koš najíždějící a z pick-and-rollů obranu účinně napadající Tuři začali získávat klíčový náskok. Ústí už pak vysílalo na koš většinou jen trojky, a byť Houška jednou trefenou dostal ještě hosty na 83-79 dvě minuty do konce, distributor dalších a dalších asistencí Marko už zvrat nepřipustil.

Druhým střelcem jeho týmu (bez Kotáska) byl Matěj Svoboda (16) a třetím Aiken (14+8 doskoků). U hostů vedle Wisseha zářili Houška (21) a Martin (15). Turům pařily trojky (12-10) i vysoce efektivní dvojky (32/23 – 37/19, body zpod koše 40-26 a z brejků 11-4).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme tři čtvrtiny předváděli docela slušný výkon na obranné polovině. Mohli bychom se bavit o nějakých detailech a přechodové fázi a útočných doskocích, ale v rámci našich možností jsme předváděli solidní obranu. Bohužel rozhodla 4. čtvrtina pod taktovkou Romana Marka, který na sebe vzal některé těžké střely, a to rozhodlo. Jinak si myslím, že to byl zápas hoden play-off, musel se lidem líbit. A Roman Marko rozhodl. Ve čtvrté čtvrtině jsme dostali 34 bodů, to prostě nejde. Byť jsme dali 24, tak jsme prohráli o 10 bodů a to byl rozhodující faktor celého zápasu.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě bych chtěl poděkovat divákům, že si našli cestu v tento sváteční čas a vytvořili tady výbornou atmosféru. Myslím, že tady viděli velmi kvalitní basket z obou stran. SLUNETA hrála po tři čtvrtiny velmi dobře a chytře. Nám se trošku nedařilo na útočné polovině, ať už jsme neproměnili některé otevřené střely, nebo jsme zbytečně zmatkovali v některých situacích, leč v poslední čtvrtině jsme dali 34 bodů. Zápas si vzal do batohu Roman Marko, proměnil těžké střely, uklidnil nás a pak se samozřejmě přidali i ostatní. My teď musíme dobře zregenerovat a v pondělí nás čeká další zápas. Chtěl bych tímto pozvat diváky, ať od 18 hodin přijdou a vytvoří stejně dobrou, ne-li lepší atmosféru než dnes, protože si myslím si, že tato série bude ještě hodně zajímavá.“

Jan Maděra (forward SLUNETA Ústí): „Celý zápas jsme se drželi na pěti bodech a v poslední čtvrtině dal Roman Marko těžké střely.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Turři Svitavy): „Rozhodla čtvrtá čtvrtina. Všichni ale víme, že play-off není jen o jednom zápasu. V pondělí musíme nastoupit stejně a opět uhájit domácí palubovku.“