Kooperativa NBL
  Q1 Q2 Q3 Q4 Q5  
Kompletní statistikaKompletní statistika
SLUNETA  Ústí nad Labem 25 21 13 26 9 94
DEKSTONE Tuři Svitavy 22 20 26 17 5 90

DATUM: 26. 04. 2019

HALA: Sportcentrum SLUNETA, Ústí nad Labem

FÁZE: Play off

KOLO: 4. kolo - čtvrtfinále

ROZHODČÍ: Jan Hošek, Petr Blahout, Jakub Kec

KOMISAŘ: Miroslav Macela

Pandy přežily! Nejméně do pondělka

Tak tohle byl dobrodružný 45minutový „survival“ se vším všudy! A Pandy, které se odmítaly vzdát i za dlouho nepříznivého stavu, si ho zasloužily přežít jako vítězky. Za celou čtvrtfinálovou sérii rozhodně. Konečně – na čtvrtý pokus – dokázaly v letošní sezoně doma složit svitavské Tury (94-90) a snížením na 1-3 si nejméně do pondělí prodloužily sezonu.
 


Hosté zápas začali svou tradiční ofenzivní klinikou se zakončeními zpod koše, ale SLUNETA se jim v útočné efektivitě vyrovnala a při postupném uvadání soupeře vyšplhala po 16 minutách až do vedení 40-28. Jenže Tuři neskončili v dlouhodobé části druzí náhodou a z lecjaké šlamastiky už se v této sezoně vyhrabali i ve stáncích soupeřů. Stačilo tak několik ztrát domácích, aby hosté z trojek i šestek v mžiku snížili na 42-39.

A když domácí ve třetí čtvrtině dál ztráceli a ještě se úplně přestali trefovat z pole, kvartet Aiken, Svoboda, Slezák a Marko vytáhli Tury do trháku 54-64. Jenže když pak jejich power forward Puršl ještě do konce třetího dějství těsně po sobě dvakrát přišel o míč a k tomu zahodil dvě šestky, vycítily Pandy šanci.

Ve čtvrtém dějství po čtyřech ztrátách hostů, z nichž tři padly na vrub zřejmě již znaveného lídra týmu Marka, otočily i díky třem trojkám na 79-75. Minutu a půl do konce svitavský power forward Aiken nedotáhl za stavu 80-79 snadné zakončení zpod koše a vzápětí minul i dvě šestky, ale spoluhráč Slezák jej poté trojkou po útočném doskoku zachránil obrátkou na 81-82 a Aiken z dalšího útočného doskoku posouval skore na 81-84. Po snížení Faita už domácí museli faulovat, Marko proměnil jen jednu šestku a domácí Wisseh si pár sekund do konce 4. čtvrtiny vynutil dvě šestky, jimiž vyrovnal na 85-85. Svitavy si vzaly timeout, ale nedokázaly vyhodit na útočné polovině a ústecký Pecka ještě trojkou málem stihl rozhodnout.

Do nastavení skočili líp Tuři, ale pak nebyli s to kloudně zakončit a Pecka už trojkou půl minuty před koncem obracel. Tur Svoboda poté minul dvojku a klíčový skórer domácích Fait z šestek pojistil první výhru SLUNETY.

Vedle 18 bodů Faita stihl v domácím dresu stejný obnos i Pecka (navíc 12 doskoků), 15 přidal Svejcar, 11 Šmíd a po deseti Houška a Wisseh. Tým se tavil jen v sedmičlenné rotaci, neboť Martin, který už do půle měl 3 fauly, odehrál jen něco přes dvě minuty. Za hosty, kteří se většinu zápasu (při druhém utkání během 26 hodin) točili dokonce jen v šesti, kontrovali Aiken (19+8 doskoků), Matěj Svoboda (16), Marko (15+7 doskoků) a Slezák (14+5 asistencí a 5 zisků). Pandy si víc pomohly z šestek (31/21 – 32/19) a zejména z brejků (23-16), což byl spolu s vyrovnanými body zpod koše dramatický rozdíl oproti Utkání 3.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že vyhrát mohly oba týmy, my jsme ale nezvládli poslední čtvrtinu, což je velká škoda, protože jsme po třech čtvrtinách vedli o devět. Bohužel jsme nezachytili prvních pět minut poslední desetiminutovky a nechali vrátit domácí do zápasu. V prodloužení rozhodla situace, kdy jsme šli dva na jednoho, jenže nedali jsme. Místo, abychom třicet vteřin před koncem vedli o tři, soupeř proměnil trojku, vedl o dva a zápas už zvládl. Nic se ale neděje, série se vrací do Svitav, věříme, že přijde dost diváků a do Ústí už se nebudeme muset vracet.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Před zápasem jsem promlouval k hráčům s tím, že jsou to basketbalové šachy, oba týmy už se znají, a tak rozhodne práce, kterou uděláme navíc. Mluvil jsem v šatně o charakteru a jsem rád, že ho kluci ukázali. Ztratili jsme třetí čtvrtinu, ale čtvrtou jsme zase získali, tak je to v celé sérii. Jsou zde desetibodové šňůry na obě strany, my jako trenéři s tím kromě timeoutů nemůžeme moc dělat. Těch ale nemáme tolik, navíc je potřebujeme i na jiné věci, takže to je na hráčích. Co bylo dnes důležité, byl fakt, že jsme si vypracovali vyšší a dlouhodobější vedení, takže Svitavy musely poprvé v celé sérii dotahovat. Vyzdvihl bych také 31 střílených šestek, což je pro nás nezvyklé číslo. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nás i přes to, že výsledek smrděl průšvihem, přišli podpořit. Stejně jako soupeř věří, že už se do Ústí nebude muset vracet, my uděláme všechno pro to, aby se tu ve středu hrál šestý zápas.“

ZTRÁTY

56.5

55.6

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

30.4

30.4

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

67.7

59.4

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

43

39

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

17

14

ZTRÁTY

STŘELBA
2 BODY