Kooperativa NBL
  Q1 Q2 Q3 Q4  
Kompletní statistikaKompletní statistika
ERA Basketball Nymburk 22 23 36 24 105
BK ARMEX Děčín 24 18 14 9 65

DATUM: 24. 05. 2019

HALA: Sportovní centrum ČUS Nymburk, Nymburk

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - finále

ROZHODČÍ: Robert Vyklický, Petr Hruša, Jan Baloun

KOMISAŘ: Zdeněk Ringsmuth

Vítr od Labe zadul ve 3. části

Nadějný výsledek první půle (45-42) jako by byl ukolébavkou pro děčínské Válečníky na v NBL už devět let nedobytné nymburské palubovce a po změně stran už nedokázali ani trochu odolávat vichru od Labe, který je sfoukl až ke kruté čtyřicetibodové porážce 105-65. Obhájce trofeje se tak po prvním utkání Finále NBL ujal vedení a do nedělního druhého střetu půjde s ještě větším sebevědomím.

Zápas nedohrál první rozehrávač Děčína Šiška, který tři minuty do konce za protesty inkasoval celkem už třetí technickou chybu svého týmu ve druhé půli, a protože už měl na kontě nesportovní faul ze třetí čtvrtiny, tresty se mu sečetly a musel předčasně do sprch.
 


Pro pět faulů museli navíc povinně střídat tři jeho spoluhráči Ježek, Pomikálek a Krakovič a faulové výroky (osobní chyby celkově v zápase 14-33) se ve druhé dvacetiminutovce stávaly stále častěji důvodem nespokojenosti a rostoucí frustrace týmu, jemuž pro zranění achilovky chyběl i power forward Landa. Nymburk pak už jen dál navyšoval vedení, přičemž v utkání házel celkem 41 šestek, z nichž 28 proměnil (hosté 12/8).

Domácí sice měli úspěšný vstup do utkání a po dvou trojkách Hrubana i skórování z útočného doskoku vedli rychle 14-4, ale Děčín se přenesl přes 5 faulů za první tři minuty (po dvou Krakovič a Pomikálek), využil vystřídání prvního rozehrávače domácích Lawrence, druhého faulu Hrubana i několika ztrát soupeře, osmělil se z dálky i zpod koše a rázem i díky zónové obraně nastavil šňůru 0-13, čímž po 7 minutách otočil na 14-17.

Domácí mu nabízeli nedorazy v rotacích ke střelcům otevřené trojky, které Válečníci začali využívat (do půle bilance 13/6), a k tomu přidávali někdy až velmi snadné vniky do koše i několik útočných doskoků. A když i ve druhé čtvrtině trvala trojková matnost domácích, musel je v útoku podržet svým individuálním střeleckým mistrovstvím Wright, fungující při nevyužitém Vyoralovi opět jako „falešný“ rozehrávač.

Nymburk navíc držely útočné doskoky (do půle ze 14 vytěžil 12 bodů) a akcemi do koše si chodil i pro fauly, z nichž v první půli získal 12 bodů z šestek. Už ve 13. minutě jej ale přibrzdil 3. faul Lawrence a i přes aktivitu Wrighta si Děčín trojkami držel až sedmibodové vedení. Od stavu 34-40 ale domácí posledních 5:30 druhé čtvrtiny vyhráli zejména aktivitou zpod koše 11-2, když využili ztrát hostů i už vyztužené obrany.
 


A po změně stran podřadili ještě o jednu rychlost, což jim vyneslo jasně ovládnutou třetí čtvrtinu (36-14). Ohromně urychlili hru, zakončovali do pár sekund po přejití půlky, než Děčín stačil zformovat svou zónu, a kontroval koši i okamžitě po obdržených bodech. V těchto bleskových atacích se vyžíval zejména Hruban, který sázel trojky, zakončoval z dopichů a vedl zteč prvních sedmi minut třetí čtvrtiny s odskokem na rozhodných 71-49. Válečníci najednou neměli volné střely, ani vniky a zbylých 13 minut se utkání ve změti faulů a technických chyb už jen dohrávalo.

Střelecké pole vítězů (bez Kříže) vedli Hruban (23, trojky 9/4), Jaromír Bohačík (16+12 doskoků), Martin Peterka a Wright (po 12). Za hosty, kteří po čase uschopnili centra Grunta a dovezli si do Nymburka i kolem stovky vlastních fanoušků, byl jediným dvojciferou Pomikálek (12). Domácím patřily lepší body zpod koše (48-24), trestné hody, doskoky (50-25, útočné 27-11, body z nich 28-7), produkce z brejků (27-4) i ztráty (11-25). Celkem měli o 15 střel víc a druhou půli vyhráli 60-23.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Očekávali jsme takový zápas. Musím říct, že Děčín hraje v posledních dvou měsících velmi dobře. Za to bych je chtěl ocenit. Taky jsme ale věděli, že hrají hodně fyzický basketbal a tak bránili v prvním poločase. Pochopil jsem, jaký mají pro tento zápas plán. Museli jsme na to zareagovat ve druhém poločase. Jsem rád, že jsme si tak fyzický zápas mohli zahrát. Jsem rád za druhý poločas. Bude to ještě boj.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Jsme spokojeni s druhým poločasem. Jsme velice rádi, že je to 1-0 a teď musíme k tomu v Děčíně přistoupit stejně, ne-li ještě lépe.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme utkání začali velice dobře, dokázali jsme se trefit zvenku. Drželi jsme se celý poločas a bylo to jakž takž vyrovnané. Za to jsme rádi, protože to v naší zdravotní situaci a po vytížení v náročných sériích jednoduché zastavovat tak kvalitní tým jako je Nymburk. V začátku druhého poločasu nám to uteklo. Tam se ukázala kvalita Nymburka. Odskočili nám, uklidnili se a začali hrát svůj tempo basket. My jsme neměli šanci a utkání se dohrávalo. Musíme se co nejlépe připravit na druhý zápas v Děčíně.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Když pominu první tři minuty, tak první poločas byl přesně to, co jsme chtěli hrát. I když nevím, jestli nám došly síly, ale hořeli jsme na doskoku. Nechávat Nymburk vystřelit čtyři střely v jednom útoku, to už je pak jistota, že to dají. Na to se musíme připravit. Fyzická hra je sice hezká, ale když přes nás doskočí tolik míčů, nedá se s tím hrát. Druhý poločas se opravdu jen dohrával.“

 

ZTRÁTY

60.9

48.4

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

28.0

36.0

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

68.3

66.7

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

50

25

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

11

25

ZTRÁTY

STŘELBA
2 BODY