Kooperativa NBL
  Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6  
Kompletní statistikaKompletní statistika
DEKSTONE Tuři Svitavy 26 16 18 28 9 19 116
BK Opava 23 23 16 26 9 11 108

DATUM: 11. 02. 2020

HALA: SH Na Střelnici, Svitavy

FÁZE: skupina A1

KOLO: 3. kolo

ROZHODČÍ: Robert Vyklický, Tomáš Linhart, Štěpán Pokorný

KOMISAŘ: Zdeněk Latík

Koncovka z říše nereálna!

Bylo to už play-off? Byl to nejlepší zápas letošní sezony? S nejnereálnějším obratem v závěru? Z minus 7 bodů necelou půlminutu do konce čtvrté čtvrtiny až do prodloužení! Televizní magnet ze Svitav rozhodně bavil, a to velkými výkony i neuvěřitelným zvratem na samotném konci.

Celý duel se až téměř do svého finále odehrával v opavské režii skvěle střílejícího i přihrávajícho reprezentanta Jakuba Šiřiny a jeho vykoupení za 17 dní starý hřích ze stejného svitavského kurtu, kde skončil jako štvaná zvěř při nekonečných zdvojováních od domácích Turů. Tentokrát se nic takového nedělo a on 23 body a 10 asistencemi dovedl druhý tým tabulky až na samou hranu velké odplaty v souboji s třetím v pořadí. Když však byla Opava vpředu 81-88, potkal ji v poslední půlminutě základní hrací doby nebývalý kolaps.

Po minuté trojce Slezana Dragouna tu nejdřív snížil domácí playmaker Marko, do té doby autor skromných 9 bodů, zpoza oblouku na 84-88. Po něm si hosté vzali timeout, po němž se však rozhodli vyhazovat z vlastní obranné poloviny a nikoli z útočné. Bujnoch si však nechal sebrat míč od Crandalla a Marko vzápětí už nahazoval na alley-oop Puršlovi, který až za cenu faulu zastavil Šiřina. Svitavský power forward proměnil jen jednu šestku, aby jeho tým rovněž překvapil, když vzápětí dlouhé vteřiny nechal hosty hrát a nefauloval. K faulu došlo až šest sekund do konce, kdy power forwardu Bujnochovi stačilo dát jednu šesku k jistotě výhry. Minul však obě a co hůř pro jeho tým – Opava během kontra útoku nefaulovala, což dalo soupeři šanci na kýženou trojku na vyrovnání. Crandall tak v brejku našel Marka a ten z levé strany znovu nezaváhal a se sirénou základní hrací doby poslal duel do prvního prodloužení!

V něm už šli domácí tvrdě pod koš, aby tak konecně – i díky útočným doskokům – naplno zužitkovali svou ohromnou podkošovou převahu, kdy navíc už po dvou minutách chyběl hostům vyfaulovaný pivot Gniadek, jenže i tak měl 4 sekundy do konce Šiřina na ruce opavskou výhru, když za stavu 97-96 házel dvě šestky. První však do hvízdotu svitavských tribun minul a až druhou alespoň vyrovnal. Domácí si vzali time a po něm dostal otevřenou trojku power forward Stamenkovič, který však minul.
 


Druhé prodloužení už pro domácí otevřel Marko dvěma trojkami a zbytek Tuři ubili zpod koše a šestek. Zvítězili 116-108, přiblížili se tak Opavě na rozdíl jediné výhry s aktuálně lepšími vzájemnými zápasy (2-1 a +22) a na víkendové Final Four poháru pojedou s mnohem lepší náladou. To Slezany, kteří po třemi trojkami vedeném obratu ze závěru druhé půle (z 42-35 na 42-46), v níž měli 70procentní úspěšnost dvojek, až do konce základní hrací doby drtivou většinu času vedli, bude před Final Four zpackaný závěr ještě nějakou dobu strašit.

Oslabenou tuří družinu (bez křídel O´Briena a Matěje Svobody) táhli za výhrou Stamenkovič (24+8 doskoků), Marko (23+11 asistencí, trojky 13/6), Puršl (23+11 doskoků a 9f+), dokonce triple doublem Crandall (13+13 doskoků a 12 asistencí, navíc 8f+) a Kotásek (12). Za hosty (bez Kvapila a Bratčenkova) kontrovali Šiřina (30+12 asistencí, trojky 10/6), Klečka (21+6 asistencí), Bujnoch (17) a Jurečka (10). Jejich tým sice dal víc trojek (38/11 – 39/16), ale zaostal v šestkách (38/27 – 22/14), na doskoku (55-43, v útoku 20-13) a především z druhých šancí (35-8).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Trošku to bolí. Trošku dost to bolí. Protože zápas se vyvíjel v koncovce pro nás, ale basketbal je rychlá hra a je vidět, že když uděláme chyby, tak ztratíme zápas. Dnes jsme měli problém pod košem. Body z druhých šancí 35 ku 8 v basketbale rozhodují. Byli jsme slabší, uhnuli jsme, nechali se vytlačit. Soupeř měl 20 útočných doskoků. A toto jsou čísla, se kterými nemůžeme být spokojení.“

 

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Stejně jako je smutná Opava, jsme mohli být smutní i my. Nemyslím, že dnes vyhrál lepší tým. Opava byla po téměř celou dobu zápasu lepší. Nicméně hráčům po dvou nevyvedených zápasech patří kredit za to, jak v závěru základní hrací doby zápas nevzdali. Bojovali jsme jak lvi a v závěru základní hrací doby a prodloužení jsme chodili pro každý mrtvý míč. To je hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Věřím, že jsme se omluvili fanouškům za ty dva nevyvedené zápasy a doufejme, že jsme zpátky na vítězné vlně. Jak už Petr zdůraznil, tak jsme odvedli velmi dobrou práci na doskoku. Dvacet útočných doskoků, i když se hrálo o 10 minut víc, je super práce. Někteří hráči předvedli výborný výkon na útočné polovině. Bohužel jsme měli opět problém v obraně, protože 88 bodů za 40 minut je vysoké číslo, a hlavně doma to nemůžeme dopustit. Naštěstí nám to potom lepilo. Roman dával trojku na prodloužení a tam si myslím, že jsme byli trošku hlavami nahoře, protože jsme se dostali z velkého bodového rozdílu zpátky do hry. Naštěstí jsme to zvládli.“

 

Jakub Slavík (forward BK Opava): „Hlavní problém byl na našem obranném doskoku, kde jsme dovolili Svitavám spoustu druhých šancí. A v základní hrací době jsme měli náskok 8 bodů, které domácí dokázali stáhnout. V prodloužení už byli lepším týmem a zvítězili.“

 

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „I já si myslím, že to vítězství nebylo zase tolik zasloužené, protože Opava kromě začátku celý zápas vedla a hodně nás trápila. My si hodně pomohli útočným doskokem, ale náš výkon opět nebyl ideální. To, že jsme zabojovali, se nám dnes určitě vyplatilo a jsme za to velmi rádi. V prodloužení to bylo asi o nějaké fyzické převaze, protože Opava měla minulý týden 4 zápasy a do toho spoustu cestování. Není to sranda to fyzicky zvládnout. V každém případě jsme spokojení, že jsme se revanšovali za dvě poslední prohry a budeme bojovat dál.“

ZTRÁTY

59.6

51.1

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

28.9

41.0

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

71.1

63.6

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

55

43

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

15

12

ZTRÁTY

STŘELBA
2 BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST